Zpracování kovů, jejich výroba, lití a kování

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Každpádně jsme s Bořkem viděli tu sekerku co Bídák s Begbiem vykovali in natura a musím říct že je to libová prácička. Až dořeší ty vsazované břity nebude co řešit :-)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jde to i bez boraxu, ale je to uz docela drsarna, mas vyssi chybovost, a je to zbytecne, protoze se to celkem jiste pouzivalo.
Jinak se musim pochlubit, vcera jsem si zkousel vykovavat ty zdobitka na kosti (vidlicky) a po prvni zkroucene hruze mi to uz celkem slo, na to, ze jsem mel jen plynovy horak :-)
BTW: Bobr, Bidak - tento tyden budu mit zase nejake hovezi kosti (snad), kazdy jste chteli dve, jestli se nepletu?
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

už to řeším, sehnal jsem kousek oceli třídy 19 191, to je vhodnej matroš na ten navařenej břit
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

jestli si ze strojarny jeste neco pamatuju tak 19 je nastrojova ocel? tak to je sakra dobrej matros ;-)
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

ale 19 jako trida je komplet nastrojova ne? asi zas oprasim tabulky ;-)
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

No já znám chlápka, kterej si dělá svářkovej materiál na japonský tsuby a damasky a nikdy tam borax nedává a když jsem se ho ptal, tak mi říkal, že je to zbytečný a že to kovářský sváření o tom není. :)
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Begbie: kdyby se Ti tam povedlo navařit tenax, tak to bude asi nejlepší. (Voškrt ze sbíječky.) NNějaký mám, kdybys chtěl.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Tenaxu mám asi tak 3m nařezanýho na metry, musim to zkusit, jestli to půjde, jinak mám na zkoušku 19191 - uhlíkovka, to by jít mělo, Kreps z toho dělá damaskové nože spolu s 11373 a moc si to pochvaluje.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Krejza říkal že svařoval na posledním damaskovém noži tuším 19ctku se 14ctkou což mne docela zaujalo.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

hm, to je docela rozptyl, když se podíváš kolik druhů obou tříd se dělá :roll:
na nože se taky používá 14260
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Na ceskem sermu jsem našel tenhle odkaz na velice zajímavý článek o damasku - mimo jiné i o kovářském svařování:

http://mujweb.cz/www/pike1/damasek.htm
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tak jsem mluvil s Bláhou a vypadá to že by ta brnířská dílna do brigády mohla být celá - když přijede Monty tak my si tam nebo večer doma rovnou zkusíme výrobu kroužků. Máme k tomu už i stoličky ::) Výhledově pak pro nás zpracuje i tu technologii na háček, bez nýtů. Jen mu musím dodat ty fotky z Nymburského muzea, takže ty co fotili -Bídák, Cid, bych poprosil o nějaké fotky z toho - třeba i mailem. Když už jsme u toho, máte ty fotky už na nějakém CD? Sekery z Nymburka to NM?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tak mám v ruce výsledky spektrální analýzy toho vzorku drátěné košile - je docela zajímavé co se v tom najde za prvky. Celkem mám složení 20-ti prvků které ten fragment obsahuje. Je tu kupříkladu zarážejících 8.05% Co - kobalt. To pravděpodobně nevyrobili, takže to odkazuje na přítomnost kobaltu přímo v rudě. Dále C 1.46% a Fe 86%. Zbytek kovu je spíš špína než legury - třeba 0.0223 Ti aj. Kompletní výpis dám na web.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nevím, nebyl jsem u toho a z protokolu to nepoznám. Vím jen že šlo o spektrální analýzu, metodu neznám. Povrch jednoho kroužku při tom roztepali a rozbrousili. Mám tuhle možnost i nadále, takže bude-li co analyzovat, na metodu se zeptám.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jinak jsem si přátelé vyzvedl včera od Bláhy (tedy v Poustce u Frýdlantu kam to poslal, do Brna jsem zatím ještě nejel) brnířskou dílnu. Vypadá to následovně:

kleště větší - 2x
kleště menší - 2x
kladivo - 3x v různé velikosti
naviják s klikou - 1x
bloky s kalibračním kónickým otvorem - 2x
sekáč na rozsekání pružiny - 2x
pant na tvarování spoje - 1x
přípravek na prorážení kroužku - 1x
tvarovací děrovací kleště - 1x (spolu s tím přípravkem dělají otvor)

k tomu mám nějaké náhradní trny do těch kleští.

Byl u toho pytlík s cca 10-ti kroužky vyrobených touto technologií - vypadá to lépe než to co jsme dělal já.

Protože se nedochovaly všechny přípravky, část z nich je rekonstruována podle spekulací z literatury. Požadavek na výrobce ale zněl - musí to být za a) plně funkční (celá technologie) a za b) musí to vyrobit tehdy dostupnou technologií. Většina toho je kovaná, spoje vesměs nýtované nebo vařené ve výhni a zbytek je broušený nebo leštěný...snad jen s kladivama se zbytečně pohrál a to největší k tomu není potřeba, ale vzal jsem ho bo je pěkné a bude se hodit na stylvé zatloukání stylových hřebů ::)