Zpracování kovů, jejich výroba, lití a kování

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Tu velikost ti zjistím, ale až zítra. Ale ono to může být dost veliký, našel jsem opaskovou přezkou, jejíž destička měla na délku 18cm. Prostě Vizigóti na sobě nešetřili :)
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

ten samý princip je např. i u soupravy kolínského mečového kování atd.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Tady jsou rozměry

Material : Silvered Bronze
Origin : France ?
Provenance : Munich art market
Period : VII c.A.D.
Dimensions : Length : 5,7 cm - Width : 5,2 cm




A tady je ta extrémní přezka


Image


Merovingian bronze apparel ornaments typical of the VII c. A.D. "aquitain" complex.
The large buckle plate - in length 18,5 cm - is "aquitain" is shape, with large protruding discs. The ornamentation is composed
of four registers with intertwinned bands. The decoration is cast, perhaps sharpened by engraving.

The plate has three very large bosses, one missing, which are strictly ornamental, the belt and the plate being attached
through four loops in the back. The plate and the buckle are separated. The pin is missing.

The back-plate was mounted to the middle of the belt, being this visible from the back. It is engraved with a central ornament
with four legs terminated in croziers, perhaps a swastika variation, framed by several registers of lines and zigzags.
formerly ornamented by four bosses, now missing.

The last item of the lot is a partial "caterpillar" brooch with a very nice, complex, scene of interlaced animals
in the "Germanic zoomorphic style II". Two heads and two feet are clearly visible (see below). Had it been complete, it would have been a rare item.

The four items were found together, as shown in a early XX c. photograph joined with the lot. At this time, the missing part of the brooch was present,
unfortunately lost by the owners.

Material : Bronze
Origin : France
Provenance : Paris auction sale (Drouot), found end XIX c. / early XX c.
Period : VII c.A.D.
Dimensions : Length : Buckle and plate : 18,5 cm, back plate : 6 cm, brooch : 4 cm
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Nemáte někdo nějaký návod či fotku kovářského měchu se kterým by šlo dosáhnout teploty na svařování?
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Na svařování potřebuješ buď dva měchy jednočinné, nebo jeden dvoučinný, který je ale dokázaný až od 17. století, jestli se nepletu.
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

A nemáte teda někdo návod na ušití těch dvou jednočinných měchů? Sám vůbec nevím, jak to fungovalo. Melkele, ty jsi to šil podle čeho?
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Podle sebe .-) Udělal jsem je poprvé, nefungovalo to dobře, pak jsem je ndvakrát předělal, a teď jsou celkem v pořádku .-)
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Aha. Takže návod žádný :cry:
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Tak jsem poprvé koval, ukoval jsem řezbářské dláto, pak mi došlo uhlí, měchy pracovaly dobře.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Tohle mě fakt dostalo. Sice je to římská práce, ale excelentní příklad zpracování kovů...

Image

:arrow: Popis a další detaily tady
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

V podstatě stejné ve dřevě jsou z doby bronzové ze s. Německa. Osvědčený vzor.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

abaddon wrote:btw. napada me: pouzili jste pro to svarovani nejakej ten prasek co pouzivaj kovari pro lepsi prilnuti tech svarovanych casti? pripadne co je to vlastne za previt a cim by se to dalo nahradit s ohledem na histoti a historicky postupy... napada vas neco?
úplně nejjednodušší je křemičitý písek- možno v hmoždíři rozemlít sklo a prosít přez čajové sítko. V chemickém receptáři je návod na prášek na sváření oceli(vyhledám) . Je to na bázi železných pilin, kalafuny, skla a sody. Roztaví se to, vyleje na plech a rozemele. Tavicí kelímky jdou sehnat například ve firmě SWAH- na konci Dobřichovic směrem na Řevnice.
Pak dobře funguje náplň z keramických pojistek.
Japonci tavidla nepoužívají a řeší to čistotou ohně, paketu i kovadliny. Když se vyndá paket z ohně, ostříkneš ho trochu vodou(např. petflaška s dírkou ve víčku) a okuje odlítnou. Pokud tam nějaké zůstanou, stačí pár tahů drátěným kartáčem, nebo přez hranu kovadliny. A rychle svařit.
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Už to tady nekde bylo:

http://kovarna.webzdarma.cz/

Ja delam porad na slapaci vyhni, zacinal jsem s kovarskym uhlim, pak jsem zkusil koks, posledni dobou jsem presel na drevene uhli, v okoli se neda sehnat kvalitnejsi palivo.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Ahoj vespolek,mam dotaz na kovare praktiky co maji zkusenost s vyrobou kresadel... par kresadel jsem ted nedavno ukoval jenze jsem z toho matrose vypalil uhlik a tak to kurna vubec nekrese.
Potreboval bych vedet jak v polnich podminkach me napul fungujici kovarny dostanu ten uhlik zpatky,jde mi tedy o technologii tzv.cementizace coz je nauhliceni povrchove vrstvy oceloveho vyrobku difuzi uhliku,z chytrych knizek a ze skoly si vybavuju tri pouzitelne technologie ale ani jednu nezvladnu u sebe v kovarne...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Jenne wrote:Ahoj vespolek,mam dotaz na kovare praktiky co maji zkusenost s vyrobou kresadel... par kresadel jsem ted nedavno ukoval jenze jsem z toho matrose vypalil uhlik a tak to kurna vubec nekrese.
Potreboval bych vedet jak v polnich podminkach me napul fungujici kovarny dostanu ten uhlik zpatky,jde mi tedy o technologii tzv.cementizace coz je nauhliceni povrchove vrstvy oceloveho vyrobku difuzi uhliku,z chytrych knizek a ze skoly si vybavuju tri pouzitelne technologie ale ani jednu nezvladnu u sebe v kovarne...
Zkus použít ten postup citovaný z renesanční literatury v tématu RS > Brnířina: vezmi nějakou uzavíratelnou nádobu (třeba plechovku), naplň ji najemno namletým organickým materiálem (třeba kravské rohy), dej do toho ten kus co chceš nauhličit, uzavři a dej na pár hodin do ohně, ať se rozžhaví do červena. Musí to být bez přístupu vzduchu. IMHO ale u křesadla nevím, přijde mi že ta povrchová vrstvička sycená uhlíkem nebude nijak tlustá a okřeše se.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...