Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

No, pokud jsou vařené samotné kroužky tak to je imho jednodušší (ne však snadné).

Nevzpomínám si na žádné pletivo které by bylo kompletně z vařených kroužků - když už, tak se pravidelně střídají řady nýtované a ražené/svařované, později ve středověku převažují všechny nýtované.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Článek o jednom takovém pletivu jsem Mysovi posílal - faktem je že je prostě celé vařené, ale jak bylo vyrobené nevíme - autor tam vymýšlí nějakou teorii ale shodli jsme s ena tom že tak by to zřejmě nefungovalo. Nicméně je to asi jediný příklad takového pletiva který byl testován a který znám. Mám podezření na vaření u těch brutálních kruhů pancéřnických zbrojí z 16-17.st. protože tam zjevně chybí nýtování - buď to drželo samo o sobě spoléhajíce se na masivnost těch kruhů a jejich profil + přeložení nebo to bylo vařené.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Zajímavé - docela bych ten článek rád viděl :)

Jinak Frenk tu před časem zmiňoval kroužky z Pohanska - našel jsem ten článek publikovaný na webu na:
http://www.phil.muni.cz/archeo/uam/htm/ ... einer.html
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nějaké ukázky co jsem doplňoval k nám do článku na:
http://www.curiavitkov.cz/clanek1_3.html

Takže třeba tady je vzorek toho pletiva co dělám teď - vnitřní průměr kolem 6,15mm, síla drátu 0,8mm:
Image

A tady jsem testoval takový přípravek pomocí kterého lze to rozšířené místo kolem nýtku ještě trochu zmenšit, aniž by to nějak radikálně odnesla pevnost kroužku:
Image

A tady je ukázka porovnání plochých kroužků s těmi s kruhovým profilem drátu. Síla drátu opět 0,8mm.
Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Moc pěkný, jen mi připadne že jsou hodně veliké ty díry uprostřed drátu teda jako toho kroužku.
Vždycky jsem si myslel že je lepší mít kroužek s menším průměrem nebo to má být tak jak to tu má Wothan?

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Když se podíváš na to pletivo nahoře, tak tam jsem nechal tu plošku pro otvor větší, na tom vzorovém kroužku jsem ho nechal úmyslně co nejmenší. Asi bych silnější kroužky - třeba z 1,2-1,4mm nýtoval 1mm drátem, ale u té 0,8mm mi přišlo zbytečné a komplikované nýtovat to ještě menším drátkem.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

No, moc detailů neuvádíš :) Nicméně asi nejpraktičtější je zajet si na Dobývání koncem července ( http://www.curiavitkov.cz/bitva.html ) a tam by brnířina měla být k vidění, buďto ode mě, od Wothana nebo obojí...

Sice mám v pořád v plánu natočit nějaká pořádná instruktážní videa, ale Bůh ví kdy to bude.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Wothan wrote:Ano to je jedna z těch nejznámějších. Svého času jsem uvažoval že si nechám udělat matrici na ražení podobných kroužků (za tepla, kladivem) s opisem. Stejně bych něco takového měl mít - přinejmenším kvůli tomu jednomu cejchovacímu kroužku.
Wothane máš nějakou představu o tom "cejchovacím" kroužku?
Respektive představu o cejchovacích (puncovních) značkách? Je logické, že si to mistři brníři či brňířské dílny zančily, ale předpokládám, že se něco takového nedochovalo. Mám přehled o kamenických značkách, mohlo to být obdobné?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já mám někde asi dva takové cejchované kroužky vyfocené, podívám se do knih, ale určitě půjde něco takového najít i na netu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Není náhodou jeden z nich ze Svatováclavské košile? Na obálce nějaké knihy o zbrojích...?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

http://ps.ulmus.cz/other/krouzky/TMRS-Journal-1.pdf

Hned na titulní stránce máte... něco k tématu :wink:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Pohansko mám prakticky za domem, ale ještě jsem se nedostal k tomu zajít za panem Čápem, aby mi ukázal depozit.

No co má člověk u nosu...
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Boza wrote:http://ps.ulmus.cz/other/krouzky/TMRS-Journal-1.pdf

Hned na titulní stránce máte... něco k tématu :wink:
No to je zajímavé, cože je tam napsáno, jméno výrobce? Ten kroužek předpokládám není nýtovaný ale vyseknutý z jednoho kusu, ne?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Na 99% je z jednoho kusu, ostatně vedlejší (výrazně menší) kroužky jsou nýtované, takže by nebyl problém takový kroužek do pletiva zapojit. Co se výroby týče:

In the front of the shirt on the left side of the collar split is a large latten link embossed with the name ernart couwein in gothic miniscule (Figure 8). This link could have been made either by pouring molten latten into a pre-formed mold or by striking a pre-made latten link in a coining die.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...