Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Trubadix »

Bozha: Ferona dela draty z oceli 11 300 coz znamena ze ma 0,09% uhliku a zbytek je dost o nahode jelihoz nema zarucene slozeni :-)
11 300
%C (0,09)
Mez pevnosti Rm=256 až 392
Mez pruznosti Re=157 až 177
Tvrdost HP=min. 110
Trida odpadu 005 (ale to je vsem asi k nicemu :-) )
Pouziti:
Hluboko tažné plechy na části karosérií, pásy a pruhy na lisování součásti jízdních kol, nádrží na benzín, radiátory. Není vhodná k pokování a smaltování.

Toliko normy :-)
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Trubadix »

Jenda wrote:Vyřešil jsem placatění konců kroužku, ale pořád nemůžu vyrobit prorážecí jehlu, neustále se mi láme hrot. Nemůžete mi někdo poradit, z čeho to mám vyrobit a jak zakalit? Prosím :oops:
Doporucil bych ti nastrojovou ocel napr. 19 830.4 ktera je vhodna prave na obdobne nastroje. A v tomhle pripade urcite kalit 1190-1220°C do oleje.
Ale je to cista teorie nikdy jsem to nezkousel :-)
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Trubadix wrote:Doporucil bych ti nastrojovou ocel napr. 19 830.4 ktera je vhodna prave na obdobne nastroje. A v tomhle pripade urcite kalit 1190-1220°C do oleje.
Ale je to cista teorie nikdy jsem to nezkousel :-)
Dík, zkusím najít nějakého zkušeného kováře.
Last edited by Jenda on Tue 15. Apr, 2008 15:58, edited 1 time in total.
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Trubadix »

Vetsina nastrojovek je spis k triskovemu obrabeni :-(
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Díky Trubáči! To je kupodivu ještě menší obsah uhlíku než jsem si myslel, a například je menší než mají kroužky z přilby z Coppergate. Na druhou stranu třeba kroužky z Rokštejna mají (odhad podle feritické struktury) obsah C ještě menší.

Jinak já si dělám hroty na prorážení z HSS vrtáků pr. 2 mm, odbroušených v místě kde přechází dřík do závitu. Zkoušel jsem i jiné materiály, ale všechno moc měkké. Finální broušení zásadně brouskem, nikoliv na brusce.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Frenku, koukal jsem po těch bronzových kroužcích z Coppergate helmy; a oni ti hadi píšou že se jedná o "copper alloy" :evil:

Takže možná bronz, možná mosaz, možná cokoliv, těch kroužků je jen několik (zbytek závěsu jsou železné), takže je asi blíž neanalyzovali.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Trubadix »

To Bozha: Nemas zac.
U ty 11 300 je ten uhlik taky negarantovanej takze brat s rezervou (holt je to blato bez zarucenych vlastnosti). Vic se da zjistit z materialovych listu CSN ale ty nemam.
A jeste doplnek HSS je jen obchodni oznaceni rychloreznych nastrojovych ocely (coz je ta co jsem psal taky) :-)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Bozha: Mno jo, to je jejich oblíbený výraz "Copper alloy", jenže bůh ví co si pod takovou měděnou slitinou představit. Čistá měď to nebude když jde o slitinu, takže to asi skutečně bude bronz, mosaz nebo cosi mezi tím. Podobně mají bohužel určenou většinu podobných nálezů - třeba palcáty aj. :(
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Taky jsem jen zřídka kdy narazil na výraz "bronze" nebo "brasse". Mám takový pocit, že "copper alloy" je takové obecné pojmenování všech slitin mědi tam, kde se buď nedělal rozbor materiálu nebo dělal a nelze to pořádně zařadit. Možná je to něco jako náš oblíbený výraz "žlutý kov" :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Za poslední tři týdny se mi podařilo uplést docela rozumný kus pletiva. Je to 1 mm drát točený na 6 mm kulatinu, po rozplácnutí to má rozměry všelijaké. Pro porovnání je přiložen klasicky zavíraný kus pletiva 1.2 na 6.

Image

Image

Časem ještě něco připletu, možná bych pak dal dohromady menší tematický článek.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Paráda!
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

to"rozplacnutí " je přesně ono, asi to bude mít i lepší mechanické vlastnosti.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To bude, protože tenhle profil je proti roztažení kroužku o něco výhodnější, ale není to podmínka - měl jsem v ruce kroužky zploštelé i kruhové a dokonce bych řekl, že ty s kruhovým nebo oválným profilem drátu a zploštěním jen toho místa kolem nýtu výrazněji převažovaly.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

No, mě nakonec přesvědčily zbroje které jsem viděl v zmiňovaném žurnálu Mail Research Society, nebo-li převažující ploché kroužky. Kromě toho mě nalomily i ty vyfocené na Curii. Jistě, jedná se o zbroje obvykle pozdější než RS, nicméně technologicky krok mezi zploštěním části kroužku a celého není nijak velký - aspoň pro mě to není žádný problém.

Dovoluju si upozornit, že striktně vzato pletivo výše není v RS právě obvyklé. Ne kvůli placatosti, ale protože se v něm nestřídají kroužky nýtované s celými/svařovanými; vycházím z názoru Erika D. Schmida, který asi viděl víc zbrojí než my budeme mít kdy tu šanci, tudíž je pro mě dosti směrodatný.

Spíš jsem si to chtěl zkusit, proměřit a tak, na košili se nechystám :) Osobně jsou pro mě svatým grálem kroužky z přilby z Coppergate - proti těm jsou ty moje naprostá fušeřina.

Jo, a mechanicky - zplacatění zpevní kroužek jako prase, nemluvě o porovnání se zavíranými. Nemám tu trhací stroj, ale vsadím se o slušnou částku že pletivo z těhle kroužků překoná v tahu i pozinkové 1,6 x 8, tak oblíbené mezi pletači. Stačilo mi trhat řetízek 2x2x2 v rukou...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Pro mně ty co jsem fotil a měřil naposledy na tom fragmentu v depozitu Voj. muzea, to mi prostě pořád ještě hlava nebere - jak síla drátu, tak vnitřní průměr, bohužel samozřejmě jak už to tak bývá v podobných případech, bez datace :(
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply