Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Boza wrote: In the front of the shirt on the left side of the collar split is a large latten link embossed with the name ernart couwein in gothic miniscule (Figure 8). This link could have been made either by pouring molten latten into a pre-formed mold or by striking a pre-made latten link in a coining die.
Otázka však je, co nebo kdo je "ernart couwein".
Co přesně je to latten? Mosaz? Měl jsem za to, že ten kroužek je železný (ale právě ta barva na obrázku mě zarazila), nedokážu si ale představit čím a jak by do železného kroužku razili. Lité to sice možná je, ale spíš bych vsadil na to, že je to ražené.

Má li někdo další obrázky puncovaných, vyražených či jinak ocejchovaných kroužků, prosím hoďte to sem, přemýšlím, že se pokusím nějakou tu raznici udělat.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Latten je prostě nějaká slitina barevných kovů, obvykle mědi s něčím (http://en.wikipedia.org/wiki/Latten). Ono oblíbené copper alloy.

ernart couwein může být klidně zákazníkova babička :badgrin: .

O raznici (tedy, razničku :) ) bych měl docela zájem, zabýváš se raznicemi nějak systematicky?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Boza wrote:O raznici (tedy, razničku :) ) bych měl docela zájem, zabýváš se raznicemi nějak systematicky?
Dělal jsem si nějaké raznice, jako vlastní kovářské značky, ale to bylo ražení do hloubky, na a pokusil bych se udělat i něco pro ražení do výšky, jako je tomu v případě těch cejchovacích kroužků, mám i nějakou představu jak by to mohlo vypadat (zápustka s trnem a kruhová raznice), ale nevěděl jsem nakolik to je či není zmapované. (Třeba ty kamenické značky jsou zmapovány velmi dobře.)

p.s. Kdyby jsi mi přesně popsal co chceš, dodal nákres, tak bych se tím v horizontu dvů až tří měsíců mohl zabývat, ale prvně musím udělat nějeké své testovací a odzkoušet s tím praktické ražení...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Rodgir de Maille wrote:Dělal jsem si nějaké raznice, jako vlastní kovářské značky, ale to bylo ražení do hloubky, na a pokusil bych se udělat i něco pro ražení do výšky, ...
Chtěl bych ji určitě rytou vrubořezem do hloubky, vycházím z technologie výroby RS mincí. Akorát na to asi bude potřeba lupa :badgrin:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Boza wrote:Chtěl bych ji určitě rytou vrubořezem do hloubky, vycházím z technologie výroby RS mincí. Akorát na to asi bude potřeba lupa :badgrin:
Ano jistě, raznice by byla rytá do hloubky, tím pádem by razila do výšky. Tak jsem to myslel. Lupa... no asi ano, ale předpokládám, že nechceš něco velikosti puncu 925 :-X :biggrin:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Tady máte další zbroj s raženými kroužky, tentokrát dokonce se třemi, jeden z nich má údajně funkci amuletu. Původem z Vestfálska, datováno mezi 1390 a 1450.

http://ps.ulmus.cz/other/HabergeonFromWestwale.pdf
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Halfdan Svarti
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6(petřiny)

kleště

Post by Halfdan Svarti »

Potřeboval bych sehnat kleště na nýtování a děrování kroužků.Nevíte kde by se dali sehnat?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

To netuším - my jsme si je nechali vesměs dělat na zakázku, často metodou různých pokusů a omylů. Pokud jde o moderní, můžeme poradit konstrukci a ty se s tím pak obrať na nějakou zámečnickou dílnu nebo nástrojárnu kde ti to snadno udělají (případně upraví nějaké moderní kleště). Pokud jde o hist. tak tam je to složitější - chce to dobrého kováře s praxí a slušným vybavením a ty co mám k dispozici já jsou totálně zasekaný - visí mi u nich taky další dvoje kleště.

Ale mám takový dojem je nějaké kleště (přinejmenším nýtovací) nabízí a prodává jako doplněk svého sortimentu Jirka Klepač.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: kleště

Post by Boza »

halfdan wrote:Potřeboval bych sehnat kleště na nýtování a děrování kroužků.Nevíte kde by se dali sehnat?
No tak třeba tady: http://theringlord.com/cart/shopdisplay ... ther+Tools (položka Rivet Punching Plier). Nicméně jak už nastínil Wothan, normálně se dají vyrobit v běžně vybavené zámečnické dílně a kdo je potřebuje, tak si je udělá sobě na míru jak potřebuje a jak se mu to líbí. Někde vepředu jsou fotky ze kterých se dá leccos vydedukovat.

Je to hodně o pokusech, sám jsem za poslední rok zničil dvoje kovářsky vyrobené kleště... Po dnešní nýtovací seanci se mi ale zdá že už umím děrovat i bez kleští, dírky 0.9 mm (ale je to vopruz :) )
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Děrovat bez kleští? To by mne docela zajímalo? Jak to děláš?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

V zásadě jednoduše - do kusu 8 mm kulatiny mám vsazený ulomený vrták 0.9 mm a jako protikus železnou destičku s dírkou. Chce to malé kladívko a citlivě bouchat. Ještě budu experimentovat s tou dírkou jako protikusem, teď je vrtaná a přesně kruhová, což mi z několika důvodů nevyhovuje, takže ji z kulaté budu muset přetvořit zhruba do tvaru loďky.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Já to dělám ještě jednodužšeji - na brusce zbrousím konec vrutu (takového taho žlutého) a děruji tím. Te to pevné a neláme se to, jen se to musí při tom zbrušování hodně chladit, aby to nezměklo.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Otázka z praxe: má zde někdo zkušenosti se "změkčením" černého vázacího drátu? Dělám kroužky z 1 mm, ale pořád mi připadá ten materiál příliš tvrdý.

Uvítám exaktní informace, jako například jakou tvrdost nebo pevnost v tahu má neupravovaný drát a na jak nízké hodnoty se lze dostat (a jak :lol: )
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

mas SZ
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Boza wrote:Otázka z praxe: má zde někdo zkušenosti se "změkčením" černého vázacího drátu? Dělám kroužky z 1 mm, ale pořád mi připadá ten materiál příliš tvrdý.

Uvítám exaktní informace, jako například jakou tvrdost nebo pevnost v tahu má neupravovaný drát a na jak nízké hodnoty se lze dostat (a jak :lol: )
No, já si při změkčování všiml, že to lépe odolává korozy.