Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

[/quote]- povrchová úprava: žádná

k tomu snad jen to, že v době vikinské jsou uváděny bílé zbroje u Dánů a černé u Norů, jak toho dosáhly u Dánů netuším, u toho černění bych to ještě pochopil.
- drát: kulatý i placatý
drát mohl být kulatý, ale i oválný. U čtverhrnného průřezu je zajímvá metalografická zpráva kroužků z Pohanska, kde R.Pleiner uvádí, že tento průřez je výsledkem kování za studena, což mělo u nepřiliš kvalitního materiálu zajistit větší pevnost. Podle Pleinera se jim to povedlo. Možná zajímavý námět k experimentu.
materiál: železo, bronz. Najdou se i zlaté nebo pozlacené.
slyšel jsem i o ocelových kroužcích, ale nijak jsem po tom nepátral. Co se týče bronzu, já jsem vždy narazil jen na mosaz(messing).
Zlaté kroužky jsou pokud vím jen na zbroji sv.Václava a to dost solidní ryzosti, nicméně jesli je znám i jiný příklad, rád bych ho, prosím, znal
Asi máš na mysli normalizaci - vyrovnání vnitřních napětí vzniklých při kalení, bez větší ztráty vlastností získaných kalením.
ja nejsem žádný technolog, ale u kovářů jsem pochytil, že normalizace je vyrovnávání vnitřních napětí oceli před kalením, vzniklých při kování. Popouštění u oceli se provádí po(při) kalení , při kterém se mírně zmenší tvrdost, ale razantně křehkost , nebo při oduuhličování. Možná se ale pletu.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ty barevné zbroje zní zajímavě, máš nějakou bližší indicii? Pramen atd.

Co se tvaru drátu týče, máš určitě pravdu, výše uvedený souhrn je nutně zjednodušující - ostatně při pohledu na reálné zbroje je jasné že jsou možné snad všechny tvary kromě trojúhelníku :)

Zmiňovaný bronz čerpám z helmy z Coppergate - ještě se radši jednou podívám, ale paměť mi říká bronz. S těmi zlatými - ano, myslel jsem právě Václava. O dalších nevím.

A co se technologie týče - upřímně přiznám že nevím, vycházím z obsahu anglických termínů annealing a tempering. Popouštění beru jako proces sloužící ke změkčení materiálu. Holt už je to nějakej pátek co jsme to brali :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ocelové kroužky z vysokouhlíkové oceli jsem už v ruce měl, na některé dělal i metalografii, takže bezpečně vím že existovaly, ale soudím z toho co jsem zatím zjistil že častější jsou oceli nízkouhlíkové nebo něco co bychom mohli označit za "železo".
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Popouštění se provádí po kalení a snižuje křehkost. Měkčení materiálu je žíhání :biggrin: .
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

No, na téma metalurgie by se dalo diskutovat dlouho, věřím že postačí říct že kalení by mělo být následováno další tepelnou úpravou (mám v živé paměti svůj pokus o kalení pružiny do flusbroku, aby byla silnější :mrgreen: - popraskala po prvním natažen í).

Ono vzato do důsledků je otázka, nakolik je to vlastně důležité pokud pracuje člověk doma s hořákem na sporáku, s ocelí neznámého původu a složení a nemá ani termometr ani kalicí lázeň (tady mluvím za sebe :) )
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já se snažím tu technologii řešit tak aby se dala použít úplně za studena - když mám po ruce výheň, jako třeba v kovárně u nás na hradě tak si to vyžíhám, ale obvykle s sebou když to někde předvádím výheň nemám a často nemám ani pořádné ohniště, takže musím dělat úplně za studena. Tím pádem padá předvádění tažení drátu sérií průvlaků, ale při práci s tím vázacím měkkým drátem není to žíhání nezbytně nutné - jde to i bez toho.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Trubadix »

Par drobnosti k terminologii:
Zelezo je chemicky prvek
Ocel je sloucenina zeleza uhliku + dalsich chtenych i nechtenych prvku
Vse co se pouziva je ocel :-) (Pamatuju si jak nas ucitel na stredni fyzicky trestal kdyz nekdo necemu z ocele rekl ze je to ze zeleza :badgrin: )

K tomu zihani to je na delsi povidani protoze zihani je asi 10 druhu ( "Bozhovo" normalizacni, k odstraneni pnuti, na meko, .....).
Ale po kaleni obvykle nasleduje popousteni. (coz je svym zpusobem dalsi zpusob zihani :-) )
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Hádej proč mám to "železo" v uvozovkách? :twisted: Jinak většinou je to jak jsem psal nízkouhlíková ocel s různou měrou dalších příměsí - některé jsou zjevné záměrné legury, některé asi nečistoty.

Dále - podle metalografických zkoušek co jsem měl v ruce je podle struktury oceli zjevné, že se kroužky dělaly jak za tepla, tak za studena. K tepelné úpravě mohlo dojít jak před zploštěním a proražením tak následně u hotových kroužků (nebo hypoteticky i celých zbrojí, ale to si neumím moc představit).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Trubadix »

Jenze jsi jediny :) s tema uvozovkama
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Nechte se zaměstnat v Arceloru, vy oceláři :) Kdyby jste radši někdo dodal analýzu toho feronovského drátu černý žíhaný, ať se to vůbec dá srovnávat.

Dobře má materiály popsané Erik D. Schmid, nejlepší brníř v USA a člověk kterej má brnířinu hodně zmáknutou. Akorát jsem ztratil soubor kde jsem měl sebraný jeho příspěvky z různých diskuzních fór :cry:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Co takhle zkusit Jiřího Děda?
http://www.vscht.cz/met/stranky/lide/za ... ed/ded.htm

Jiri.Ded@vscht.cz

učí Historické způsoby výroby a zpracování kovů
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Jj, ale "butted" je zbroj zavíraná, tedy 98% zbrojí co běhá kolem :wink: ty s brnířinou souvisejí asi jako modelaření se stavbou letadlové lodě :)

Jinak dobré příspěvky na téma brnířina se dají najít tady:

http://www.forth-armoury.com/
http://www.geocities.com/dabigbeefy/essay.html
http://home.scarlet.be/~klauwaer/malien/engels.html

a jeden odstrašující příklad :? : http://www.geocities.com/sir_esme/StartPage.html
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Jenda
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 65
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenda »

Vyřešil jsem placatění konců kroužku, ale pořád nemůžu vyrobit prorážecí jehlu, neustále se mi láme hrot. Nemůžete mi někdo poradit, z čeho to mám vyrobit a jak zakalit? Prosím :oops:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Kdysi jsem měl takové zvláštní kalené jehly které používala armáda v protichemickém balíčku k protržení různých igelitů. Z nějakého nepochopitelného důvodu na tuhle v podstatě jednorázovou věc byl použit nesmírně kvalitní materiál, už mi ale došly :-(

Sice se uvažuje o prorážení, ale ohledně prostřihávání - jsem si naprosto jistý že nedokázali vyrobit přesný střižný nástroj obráběním tak jako my dnes, ale kováře napadlo jisté řešení, které bych chtěl vyzkoušet ale nemám k tomu potřebné prostředky ani čas - vyrobit díru a protikus do toho napálit za tepla, nechat vychladnout, vyjmout a zakalit. Je to asi jediný způsob který nás napadl, jak vyrobit takhle malý a dostatečně přesný nástroj. Máte někdo možnost a chuť to ověřit experimentem?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.