Dělat vlastnoručně nýtované pletivo z pozinku je jako dělat si plátové brnění z hliníku nebo nerezu. Jde to, ale s historií to nemá nic společného a kromě osobního uspokojení je to vcelku na houby.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
U nás v železářství mají drát 1.4 v pozinku, ale není to ten běžný lesklý pozink, ale takový matný šedý, ale nerezne a vypadá jako nepozinkovaný, tak nevím, jestli to mám dělat z něko nebo z vázacího černěného. Ale spíš to udělám z toho pozinkovaného.
Tak to sis vybral špatné forum. Tady je asi každá rada...zbytečná...
Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.
Jenda wrote:U nás v železářství mají drát 1.4 v pozinku, ale není to ten běžný lesklý pozink, ale takový matný šedý, ale nerezne a vypadá jako nepozinkovaný, tak nevím, jestli to mám dělat z něko nebo z vázacího černěného. Ale spíš to udělám z toho pozinkovaného.
Mno, pár poznámek pro každého kdo uvažuje o brnířině.
Do dnešního dne se zachovalo pěkných pár zbrojí, byť až na výjimky z mladších období než RS. Na druhou stranu, je prakticky jisté, že se technologie výroby nijak drasticky nezměnila od Keltů až po nějaké 18. století. Zlepšovala se efektivita produkce železa, jeho zpracování, nástroje které se tolik neopotřebovávaly apod.
Z těchto zbrojí nebo kusů pletiva lze načerpat spoustu informací. Hodně jich je na stránkách Curie, další třeba ve věstníku Mail Research Society který jsem tu linkoval, existují i další zdroje. Mezi ty základní patří následující:
- povrchová úprava: žádná
- rozměry kroužků: různé, s tendencí k co nejmenším a nejtenčím.
- spojování kroužků: nýty kulaté i placaté, kovářské svařování, ranná pletiva mají obvykle střídavě kroužky nýtované a celistvé.
- drát: kulatý, placatý, oválný
- materiál: železo. Najdou se i příklady z jiných kovů jako zlato nebo slitiny mědi.
Toto téma se věnuje řemeslu brníře a současným pokusům o co nejvěrnější rekonstrukci.
Prosím všechny, aby si bez důkazů svoje příspěvky na téma pozink, černění, nerez, hliník, titan, zavírání bez spojení, kroužků typu 8/1.6 na celou košili a pod. strčili tam kde jim slunce nesvítí. Děkuji.
Last edited by Boza on Sun 03. Feb, 2008 10:25, edited 1 time in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Odpusťte bezobsažný lament, ale já tohle prostě nechápu - většina lidí, navíc lidí kteří mají znalosti a často i praktické zkušenosti s brnířinou tu poradí, aby se na pozink vykašlal, že nejde o vhodný materiál a zdůvodní i proč (a to už nemluvím o tom na jakém jsme serveru) a snaží se ho odradit od toho aby pak jednou litoval zbytečné práce a času a on to z toho stejně bude dělat...mám někdy pocit takový marnosti.
Jinak ze soudobých průmyslově vyráběných materiálů se mi ten černý vázací drát jeví nejvhodnější - jednak vzhledově, tam je to celkem jasné a pak také jde o měkkou a ne příliš kvalitní ocel, což odpovídá velké části původních kroužků ke kterým jsem získal výsledky metalografických testů a dobře se s tím pracuje (nemá takovou tendenci praskat ani při práci za studena).