Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Brnířina

Post by Kain »

Kdybyste měli takový plíšek, co vám brání za tepla vysekat nejprve ty vnitřní kolečka a pak teprve ty vnější? Asi by se mi lépe manipulovalo s 10cm děrovaným plíškem, který bych mohl na druhé sekání znova zahřát, než s 10mm kolečkem, které musím rasit za studena.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

No v zásadě je to stejně pracné - musíš udělat obě operace a hlavně když to udělám takhle, nikdy to mezikruží pořádně nevycentruju. To co jsem navrhoval řeší právě hlavně to centrování otvorů a přitom je to v zásadě taky jednoduchá věc.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Něco jsem našel na netu, mohlo by Vás to zajímat.
http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuk ... kce/06.htm
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Abych nezapoměl, v Londýnském Toweru mají rukávy, na kterých jsou právě sekané kroužky. Oproti nýtovaným, které je spojovaly jsou tenčí, ale širší, tzn průřez materiálem je obdélníkový a nikoli čtvercový, který je vidět na fotkách z jú es ej.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Bobr de Bobrow wrote:Něco jsem našel na netu, mohlo by Vás to zajímat.
http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuk ... kce/06.htm
Žjova, zajímavé je to použití šikmého střižníku... Dobré vědět...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Hmm to je docela zajímavý. Ten sloučený střižník mne napadl taky, protože ten znám z praxe, ale to je na RS příliš složité. Postupné střihání za sebou zase naráží na to že bychom museli mít přesně střižený ten pásek. Ale pár zajímavých špeků tady je.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Brnířina

Post by Hellwick »

Wau moc pěkné, bohužel nejsem zas až tak technický typ co by uměl udělat nářadí :) je to strašně moc textu ovšem dá se takové náčiníčko co se týče opravdu funkčních kleští někde získat? Popřípadě za kolik, já měl kontakt jen na jednoho kováře co prý kdysi něco vůbec dělal ale nebyl schopný mi ani vyrobit vysekávačku šupin, protože se mu to stále lámalo, rád bych si odpustil kupování zmetků od kovářů a strašně dloouhou prodlevu než by se to vůbec někomu podařilo :-k

Děkuji moc za odpovědi [-o<
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Nedá... Tuším někde v zahraničí někdo prodává jakési kity - četl jsem že IceFalcon, Historic Enterprises a Get Dressed For
Battle (GDFB). Ale jak fungují to nevím.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Brnířina

Post by Hellwick »

Kuuuurňa tak to je tedy síla... :shock: budu muset sehnat tedy nějaké šikovné ruce..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

No samotné nýtovací kleště bych měl mít na jaře na Lorice. Jsou samozřejmě dělané hlavně k nýtování indických kroužků (na opravy a předělávky indických nýtovaných zbrojí). Daly by se tím asi nýtovat i nýtky ze silnějšího drátu - na moje nýtky z 0,8mm jsou už ale moc velké (důlky).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Brnířina

Post by Hellwick »

Potřeboval bych především to co se mi nedaří a to jest děrování :/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

To každý z nás řeší jinak - já na to mám různé kleště, včetně prostřihávacích, konstruovaných jako polohistorické i jako historické (resp. vyrobené tehdy dostupnými prostředky) aj. Jenže čím víc o tom vím a vrtám a zkoumám různé postupy, mám spíš tendenci ty postupy zjednodušovat a tak se pomalu vracím zpátky ke kalené jehle.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Brnířina

Post by Hellwick »

Jenže rozdí,l je že tobě se to alespoň daří :D já udělám jeden z 10ti :D
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

To chce cvik a vytrvat, nám to ze začátku taky moc nešlo a ještě i dnes mám na můj vkus relativně vysoké procento zmetků při prorážení jehlou.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Zkus si udělat formičku z obyčejné ploché podložky pod matici. Při děrování se Ti kroužky nebudou tak často trhat. A hlavně: Jehlu pořádně vylešti a pravidelně ji namáčej do oleje. Nebude se lámat.
NIL HOMINI CERTUS EST