Brnířina

Řemesla a každodenní život

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

No v zásadě můžeš prorážet jehlou nebo trnem uchyceným v kleštích. Na klínek předpokládám máš ten trn plochý, průřezu obdélného ne? Jinak hřebík asi nebude to pravé ořechové - já mám na to třeba přebroušené jehly z vyhazovačů z forem aj.

Jinak taky záleží z čeho to děláš - ideálně měkký drát. Vázací černý drát praská méně i za studena, pokud máš ostrý kvalitní hrot, ale lepší by to bylo popustit, jen na to budeš potřebovat výheň nebo alespoň pořádný oheň. Zkušenosti s tím a nějaké vybavení má Boza, tak ti určitě poradí. Já to prorážím většinou za studena.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Ahoj, sorry dostal jsem se k netu teprve teďka. Když jsem ještě dělal na klínek, tak jsem používal normální HSS vrták pr. 1 mm, který byl zalepený vteřiňákem do upicnutého šroubu M5. To celé v kleštích, aby se to dalo regulovat:

Image

Dneska už bych to asi dělal v ruce (tzn. dal si ten hrot do tyčky a do ní bouchat kladívkem, klidně bych si i vsadil nastřelovací hřebík do nějaké násady), nicméně tehdy jsem ještě neměl kov tak "v ruce". Pointa je v tom, že dokud je ten drát na kroužek dostatečně měkký - ideálně černý vázací a nebál bych se nasekané kroužky ještě prohnat plamenem - tak nepotřebuješ žádný ultra sofistikovaný hrot.

Koneckonců staří brníři zřejmě měli nástroj ve formě železné tyčky s vloženým tenkým kaleným jádrem, který si jenom průběžně přibrušovali, takže bych nad tím moc nespekuloval.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Jo ještě něco - ten hrot, ať je z čehokoliv, je potřeba přibrušovat fakt opatrně, například ručním brouskem pod vodou nebo pomocí filcáku s brusnou pastou.

Na kotoučovou brusku nemá cenu chodit, jednak jsou ty hroty fakt prťavé a jednak se přehřejí raz dva...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Marek
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Sun 20. Mar, 2011 16:45
Location: Olomouc

Re: Brnířina

Post by Marek »

Díky moc, vyzkouším. Teď jsem sehnal zlomenou fleretovou a šavlovou čepel z šermu, to vypadá dostatečně tvrdé a tak vyzkouším udělat hrot z toho.
Jídlo je vše, co má křídla a není letadlo, nebo nohy a není nábytek.
 
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Brnířina

Post by Pike »

Pokud dovolíte, abych se vmísil - s brnířinou mnoho zkušeností nemám, ale s materiály snad ano:
Obávám se, že ty čepele budou pro tento účel poměrně měkké, jsou tepelně zpracované na pružinovou tvrdost, tedy kolem 50 HRc. Nejjednodušší by byl opravdu klasický vrták, navíc u HSS se není potřeba ani tolik bát vyhřátí při broušení, rychlořezky si drží tvrdost (kolem 62 HRc) až do teploty cca 550°C, tedy v podstatě než ten materiál začne svítit. Což ovšem neznamená, že u tak malého kousku není nutné postupovat opatrně.
Jen je třeba udělat hrot z místa přechodu spirály vrtáku do stopky - kalená je totiž jen spirála plus asi 2mm za ní, zbytek stopky je měkký.
Tu ora, tu protege, tu labora!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Pike wrote:...
Jen je třeba udělat hrot z místa přechodu spirály vrtáku do stopky - kalená je totiž jen spirála plus asi 2mm za ní, zbytek stopky je měkký.
Jo jo, souhlas!
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Na Čase Vlků bych chtěl zkusit nauhličit povrchově celou "indickou" zbroj v mleté rohovině. Že se tohle na zbrojích minimálně občas praktikovalo, viz Giambattista della Porta, 1537-1615, Magiae naturalis XIII, ed. 1584 - jeden z mých přívějších příspěvků v tomhle vlákně.

Na Libušíně jsem zkoušel alespoň jednotlivé kroužky, jednoznačně ztmavnou a nijak zvlášť se to neodírá (pokud nepereme košili v míchačce s pískem), takže se i přes slabý ohýnek asi nauhličily...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Bobr de Bobrow
Nováček
Nováček
Posts: 44
Joined: Sat 02. Oct, 2010 21:20

Re: Brnířina

Post by Bobr de Bobrow »

Ještě k prorážecím jehlám: Je několik dalších možností, všechny mám vyzkoušené.
1. Hrot se dá vyrobit ze zlomeného závitníku, z jehly do šicího stroje a nebo z tyčky rychlořezné oceli RADECO. Dají se též použít jehly do starých gramofonů.
2. Pokud brousíš, dobrušuj v podélné ose hrotu a je důležité hrot vyleštit, čím víc je hrot vyleštěný, tím míň se láme.
3. Mazat, mazat, mazat, ma..., Stačí jakýkoliv olej.
4. Nejlíp se Ti budou kroužky děrovat na plotně odlité z cínu a olova 1:1. Na to stačí oheň, stará naběračka a kousek trubky na plechu.
NIL HOMINI CERTUS EST
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Brnířina

Post by Boza »

Boza wrote:Na Čase Vlků bych chtěl zkusit nauhličit povrchově celou "indickou" zbroj v mleté rohovině. Že se tohle na zbrojích minimálně občas praktikovalo, viz Giambattista della Porta, 1537-1615, Magiae naturalis XIII, ed. 1584 - jeden z mých přívějších příspěvků v tomhle vlákně...
OK, takže: funguje to, ale pokud to chcete někdo zkusit, tak potřebujete:
  • 2x víc rohoviny než si myslíte (padlo tam 6 kg...)
  • 2x víc času než si myslíte (topili jsme 4 hodiny)
  • 3x víc dřeva na topení, než si myslíte :)
Aktuálně má ta kroužkovka prostě místa, která jsou víc do stříbrna než jiná.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Brnířina

Post by Kain »

A dát to asi 10x dál od tábora, zvláště když mám kocovinu. Myslel jsem, že mě ten smrad zabije:) Ale vážně, překvapivě to dost smrdí, takže "tohle doma nezkoušejte" :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

"nutno dělati dále od lidských obydlí, neb to příšerně páchne" - nebo tak nějak to kdysi bylo ve Čtyrlístku :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Brnířina

Post by Acheron »

Model 2007 - těžký, v podstatě kromě navijáku a kladívek nefunkční:-)
Navíc nám ho ztratili v muzeu na 2 roky.

Image


Model 2011 - vše funguje docela dobře kromě závěrečného snýtování a špatných průbojníků. Kovář, který dělal nástroje, je nepříliš vhodný na tyto věcičky. Jinak jsem dospěl k závitníkům také, ačkoliv jsem Bobrův příspěvek nečetl.
U sekáčku je trošku problém - kroužky odlétávají, nejedná se o Božův vnitřní sekáček. Seká ale spolehlivě.
Olovo je s příměsí cínu, přidával jsem ho několikrát, citelně se zvyšovala tvrdost.
Zatím jsem zkoušel kulaté kroužky+kulatá díra na nýt. Je to pro mě docela výzva, ale mám jinou sféru zájmu, takže nějaké zkvalitňování bude dost pozvolné.
Vzorky ukážu až po sezoně na podzim. Velké pletivo napravo je indické a malé z Modelu 2007

Image

Děkuji Bobrovi, Božovi a Wothanovi za jejich konzultaci či inspiraci.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: Brnířina

Post by Wothan »

Dobrá práce! =D>
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Brnířina

Post by Bestian »

=D>
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Brnířina

Post by Knecht »

Pěkný!
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/