Page 1 of 1

přivazování nohavic

Posted: Tue 18. Dec, 2007 13:31
by Métá?xestse Ohnéssese
Můžu se zeptat, jak se přivazovali nohavice k opasku? Respektive, kolik tkalounů, pásků se na to používalo?
Proč se ptám tak blbě?
Když si přivazuji (rozuměj já jako indián z plání :wink: ) svoje legíny na dva tkalouny (nebo pásky) tak se mi dost šoupou a přetáčejí dopředu...
Nedávno jsem se ale dozvěděl, že drtivá většina legín se přivazovala jen JEDNÍM páskem. Ten se vlastně několikrát omotal kolem opasku a díky tomu se tohle přivázání při chůzi nijak nepřesouvalo.

Možná jsem úplně mimo (a Vy máte přivazování nohavic nějak doložené), ale prostě mne to napadlo při pročítání stránek Curie... prostě takovej postřech, kterej bude na 99% mimo mísu, ale co kdyby že :wink:

Posted: Tue 18. Dec, 2007 14:00
by richardrg
V podstatě všichni nosí jen jeden "tkaloun" na boku, protože dříve hodně šermířů nosilo dva, a občas to ještě můžeš vidět, snažili se je - a to bezúspěšně- doložit historicky. Kdo dělá LH má jen jeden.

Posted: Tue 18. Dec, 2007 14:14
by Métá?xestse Ohnéssese
richardrg wrote:V podstatě všichni nosí jen jeden "tkaloun" na boku, protože dříve hodně šermířů nosilo dva, a občas to ještě můžeš vidět, snažili se je - a to bezúspěšně- doložit historicky. Kdo dělá LH má jen jeden.
Díky, já si to myslel :wink:

Posted: Tue 18. Dec, 2007 16:55
by Wothan
To záleží dost na konkrétním období - v pozdní gotice se třeba novavice ke kabátci uvazovaly na větší počet úvazů, ale v RS máme doloženy (ikonograficky) v podstatě jen ty úvazy na přední straně nohy a nohavice samotné jsou zpravidla kratší než později, resp. - v předu mohou dosahovat výš, ale vzadu, je-li to na výjevech vidět (a více je to vidět až na výjevech od 13.st. dál) jen pod zadek.

Pro příklad - Hortus Deliciarum, konec 12.st.
Image

Posted: Fri 02. May, 2008 9:57
by Boza
Hezky viditelné nohavice, začátek 13. století:

http://www.bildindex.de/bilder/mi03006a13a.jpg

Popiska praví "Franken, Psalterium (Waldkirch-Psalter), 1201/1215, Handschrift & Text, Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek.