vojenský opasek

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Podobně zdobený pár ostruh byl ve stejném hrobě.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Vzpomenete si prosím někdo na nejrannější dokladovaný výskyt vázání pochvy jako má markrabě Ekkehard na soše níže? Všechny výskyty co jsem našel pochází z konce 12. až z 13. století. Nejde mi o samotné vázání opasku na uzel, ale právě o připojení pochvy.

Image

Pro případ pochybností, mám na mysli toto vázání:
Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ono se to dá udělat různě, nicméně mě by zajímalo kdy nejdříve se tento způsob vázání pochvy dá vysledovat.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Ernest »

Mňo, tak je to o opascích tak se snad trefím.... Jde mi o tohle: je možné aby se spony na opasky v tom 9-11st nýtovaly? Chtěl bych si pořídit tenhle opasek http://www.hemr.biz/products.php? hned ten první, ale nevím jestli je to přípustné, popřípadně, máte nějakého výrobce kterého byste mohli doporučit? Díky moc
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

No tak prvně je to přezka a ne spona (ale to je jen taková moje malichernost). Jelikož tam žádné nýty vidět nejsou tak počítám že je jsou asi nalité(nebo napájené) zespoda. U nás si u přezek tuhle konstrukci z daného období nevybavuju, byly obvykle buď našité nebo upevněné pomocí destičky která byla normálně pronýtovaná. Ale vikošský materiál moc neznám, třeba mě někdo poučí.
Ideální bude když napíšeš výrobci o citaci nálezu (pokud to nějaký reálný podklad má)a podíváš se jak byl řešený ten.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Ing. Havránek Jiří wrote:Jaký druh kůže se zatím osvědčil na vázací opasek?



Co myslíš?? Co třeba z ježka nebo z ontadry?? :badgrin:
:roll: Samozřejmě hovězina. Snadno dostupná, jediná kvalitní. Bizony a velbloudy tady asi neměli.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Možná bylo myšleno podle způsobu vydělání-nevím jaké byly možnosti tenkrát a který z dnešních typů kůže tomu bude nejvíc podobný-u vázaného opasku bude možná důležitá určitá pružnost/měkkost?Mozkem činěná kůže se bude vázat super-ovšem zase to není povrchově nic reprezentativního..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Třislovinově činěná hovězina, 5 mm - naprosto bez problémů. Jen nesmí být lisovaná.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

méně známý nález pochvy potaženou pergamenem a se zajimavou konstrukcí uchycení opasku.
Image
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Ing. Havránek Jiří wrote:ad melkel: kde by se dala pořídit?
Já jí beru v Jaroměři, od pana Rindla. Kontakt přes stránky Nobyka.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Frenk: mohl bys prosimtě k té pochvě s vázacím opaskem napsat nějaké podrobnější info? Dík, zajímá mne to, tohle vidím opravdu prvně.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Ing.Havránek-Rind -Jaroměř-tel.731478365.Posílá i na dobírku,Je zvyklý jednat s šermíři,takže mu prostě popiš,co a na co-vybere ti v rozumné cenové relaci..A pozor,v Jaroměři je ještě firma Rund,ale ta vozí odpadky :badgrin:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: vojenský opasek

Post by Ernest »

Tak! Dlouho se tu nic nedělo tak snad trošku rozvířím vody. Můje verze opaskové garnitury typu "Závada" pro Sidneyho, jsem zvědav na vaši kritiku a připomínky :)
http://my.opera.com/OndrejBorsky/albums ... d=14310782
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: vojenský opasek

Post by Appendix »

Moc pěkný. Jen by to chtělo ukázat už s řemením, takhle si člověk těžko udělá obrázek jak to fungovalo.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: vojenský opasek

Post by Ernest »

:) na meč to dávám zítra... dodneška jsem nevěděl jestli si to tam Sidney dá sám nebo to budu muset dělat sám
Post Reply