Přilby raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Lamely na přilbách bývaly také kostěné
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Pampaliny : Jednu takovou kozenou prilbu vlastnim bohuzel nejsem schopen dodat foto.Je zhotovena ze surove kuze cca 3-4 mm tluste,dva kusy za mokra sesite(sev je podelny,prochazi presne stredem prilby) a natazene na kopyto,olemovana opet surovkou,bez nanosniku,vnitrek resen podobne jako mnohe moderni pracovni prilby tj.uvnitr je kozeny "kos" do ktereho ta ma hlava krasne zapadne,plus jeste dodatecna vycpavka z konopne koudele. Autor Tarbiq,majitel ja. Vysledkem je neuveritene pevna a lehka skorepina odolavajici temer vsemu(ta kuze je tvrda jak kamen)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Mala poznamka k tem kozenym prilbam: pred casem postoval Tarbiq na ceskyserm.cz nasledujici text:

TARBIQ 17. leden 2006 02:20:22
Chlapci moji drazí svatá prostata mne poslala dnes na tyto stránky ,abych ve své neskonalé dobrotě uronil pár fundovaných rozumů o dané problematice .Je věcí veskrze známou že výrobu kožených zbrojí ovládám zatím nejlépe a s napětím očekávám kdo mou vznešenou nabubřelost smete dokonalým výrobkem do prachu zapomění.Tolik k mé úžasnosti.
V každém případě je nanejvýš hloupé riskovat rozetnutí lebeční kosti ,používáním jiné než SUROVÉ! kůže .ale kdo chce kam pomozme mu tam.
To se naštěstí nás rozumných a pokorných netýká a tak použijeme dobově odskoušený materiál.Tento se odborně nazívá HOLINA a shání se těžko, leč není to nemožné jen je třeba obvolat všechny koželužny co jich tu je .
Mých pár helem co jsou v provozu vlastni Pan Bobr Pan Jásám Pan Cosemzapoměljehomeno a snad se nenasere ale dělá vikoše s Bobříkem no a nějaký lidi v zahraničí Tydle lidi vám snad poreferují jaký to je mít , tak užasně lehkou pevnou a skoroLH věcičku na palici dyž de do tuhýho.

Tag hele bez pořádnýho kopyta si ani nevrzneš( a když tak to bude stát za vyližprdel,) rozmáčíš si tu kůži tak přez noc, smrdět bude:o) no a na todle kopyto se ta kůže přitluče hřebíkama tam gde to nevadí tj za dolním okrajem a sešije tak jak si přeješ v místech kde si přeješ nejčastěji pak po hřebeni . Kůže by za mokra mněla mít minimálně 7 mm ale to už je krise nejlíp je 1cm český , sešít to musíš pořadnou dratví, esi máš sešito tak můžeš za mokra eště barvit lihovim mořidlem necháš usychat asi tejden ,ta doba je nutná aby to fakt proschlo pak sundáš a vobrousíš nebo ořízneš kraje já používám rozbrusku . Dále je třeba olemovat kraj a vložit doň drát ku zpevnění , lem by měl být taky ze surovky a taky přišitej surovym řemínkem na díry se používá vrtačka no a na závěr je třeba celou frajeřinku nalakovat a to LODNIM LAKEM jinej nemá smysl zvenčí i a hlavně zevnitř Pak si ji nasad na kebuli rozeběhni se proti zdi a na oslavu vítěztvý a jako důkaz vděku za poskytnuté Tarbíqvíjak mi pošli Belgickou bonbonieru mám ji tuze rád.

Prevzato z: http://ceskyserm.ledovakra.cz/ForumDetail-504
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

:mrgreen:
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Tohle od Tarbiqa jsem cetl, ale bohuzel jsem se nedovedel nic o tom, jak by dopadlo srovnani s varenou vycinenou kuzi, to je totiz taky velmi sympaticky matros, co jsem zatim zkousel. Kazdopadne mam v dlouhodobejsim planu otestovat prilbu provazovou - 16mm konopny provaz se taky tvari jako slusne pevny material a tomuhle obdobi by to taky melo odpovidat.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

No,proti zdi jsem to pravda jeste nezkousel :wink: Nicmene si na funkcnost vubec nestezuji takze tarbiq asi ani moc neprehani,pravdou ovsem take je ze ani ostra sekera na mou hlavu jeste nespadla takze nemohu fundovane prohlasit jestli to prilba vydrzi.S kamaradem jsme provedli maly test-polotovar ze surove kuze cca 15 na 15 cm. 4mm. luk o natahu priblizne 35-40 liber 15 metru ostry kovany hrot(sipka) Sip se zabodl a hrot pronikl materialem z druhe strany koukalo presne 6 mm. totez se opakovalo s 1,2mm zeleznym plechem s tim rozdilem ze hrot pronikl podstatne hloubeji ted uz nevim presne ale bylo to vic jak 1cm.
Test s varenou vydelavanou kuzi jsme neprovadeli pro srovnani bude treba dam vedet jak to dopadlo,ale byl bych skepticky zas tak supr matros to neni.
Taktez bych v ramci vlastni bezpecnosti prilis neduveroval "prilbam" z provazu a podobnych materialu tlumi rany urcite dobre nicmene je to meke,rana ostrou zbrani urcite nesklouzne jak je zadouci ale hezky se zasekne otazkou je pouze jak hluboko :mrgreen:
Last edited by Jenne on Sun 29. Jan, 2006 1:06, edited 1 time in total.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Ono se to nezdá, ale ten provaz je sakra fortelnej. Zkus do toho praštit sekerou a uvidíš. Samozřejmě ne na pevném podkladu.
Koukal jsem jak Archimedes dělal crash testy té vařené kůže - kladivem i mečem. Na tvrdém podkladu. Je to jen škrábnuté.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

1.6 mm železný plech jsi prostřelil lukem o tahu 35 -40 lbs?

Kecáš, to můžu říct s naprostou jistotou, i pokud by se jednalo o částečný průstřel.

Pokud jsi prostřelil kůži tak jak říkáš tak s jakýmkoli lukem o seriózním tahu by prostřelil čistě obě strany přilby i s hlavou uvnitř.

Tzn, není to moc dobrý materiál.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Napadlo me (konecne :oops: ) zapatrat po tom, jake materialy pouzivali na kuzi na brneni a helmy Japonci, kde se to dochovalo - a tam jsem zatim nasel zminky jen o rawhide, tedy surovce.

Zkouseli jste nekdo upravovat mechanicke vlastnosti surovky jinak, nez jen namocenim a proschnutim? Nejake vareni, voskovani, mazani...?
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Pardonek panove,Hawk ma pravdu kecam... Toz se tedy velice omlouvam za tu ostudnou dezinformaci nechtel jsem vas lakovat.Testovany plech jsem vytahl z suplete a znova premeril je to sotva 1,2mm :oops: .Pro upresneni jedna se o plech pouzivany prevazne pro tepani tj. velmi meky a kujny matros(je to zbytkac od vyroby jedne kovove plastiky proto take asi tochu ztenceny a vyzihany tedy opravdu meky )Takovy plech prorazis opravdu jak nic...Takze sorac je mi studno.
Je mi jasny ze s lukem s ferovym tahem by sip tou kuzi pravdepodobne prosel a nikdy bych ho nenasel...
Nicmene s vlastnostmi prilby ze surove kuze jsem nadmiru spokojen.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Archimedes:tema stity strana 13 prispevek od Mokohtavenotaxe-Srazeni surove kuze timto zpusobem je pry mozno dosahnout prekvapivych vysledku kuze se vysrazi v plose a nabyde co do tloustky a taktez je i pry tvrdsi nez jen namocena a ususena.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Jenne: Diky, mel jsem si tu diskusi o stitech precist poradne :? Ten zemni hrnec na naparovani surovky, co tam je popsany mi prijde vhodny pro velke kusy, pro mensi veci by to myslim melo jit jednoduseji. Vcera jsem zkusil namocit pres noc kousek 1mm tluste surovky, po tom mela tak 1,5 mm. Pak jsem ho vrazil cca na minutu do temer varici vody a srazilo se to skoro na polovinu do delky a sirky, ale na tlousku to nabralo poctive 3 mm. Ted to pomalu schne pod zatezi a uvidim, jake budou vlastnosti za sucha.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

I 1.2 mm se mizdá moc...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Částečně inspirováno těmi D. Semerovci.

Kov je železo-železo, nýty měď. Ještě zvažuji dodělání tulejky a případně nějaký ornament na obvodový plech.

Ale netuším jak to dostat na kebuli (jinak než doporučovanou velkou vycpávkou (koudelí)) - což mi přijde děsně nepraktické.


Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já to vyřešil vnýtováním šité kožené čapky:

Image
Post Reply