Přilby raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Ta helma, to je benty grange, anglosaská. Z vikingského období a regionu to nemá analogii.

Ad kožená helma - nevydrží tolik, co železná, protože není železná. Kdyby uměli dělat kožené helmy stejně pevné, jako železné, tak by to dělali, a to i v mladších dobách, jenže obecný trend směřoval vždy k těm železným. Nemá to vyznít tak, že je zavrhuju, naopak se mi líbí, ale nečekej zázraky.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Kde jsi bral inspiraci k tomu nánosníku? Trošku to připomíná princ jaroslav helm.

To kaput: je to mnohem pevnější a neměkne na slunku. Aspoň ne tak moc.
Rodmar
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Rodmar »

Ten nánosník je v podstatě z mojí hlavy. Původně na té přilbě měl bejt nánosník klasicky rovnej jenže já chtěl něco hezčího a trochu vykrojený na oči. A tu mandličku na nánosníku sem si pěkně důlčíkem vyťukal aby byla aspoň maličko zdobená :) Jinak bych byl rád kdyby ste mi poradili co mi to z hlavy vzešlo tak zhruba za přilbu - z jaké lokality a období. Kčemu byste to tak zhruba přirovnali. Chtěl sem původně nějakou přilbu na vikinga. Tohle je můj uplně první pokus o nějakou přilbu 8) Do budoucna bych se chtěl pokusit vyrobit na vikinga přilbu podle nálezu z coppergate.
Rodmar
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Rodmar »

Jinak já sem ve všem teprve začátečník. LH a šerm věci dělám zatím tři roky a během posledních dvou let sem se do toho hodně ponořil a sdírám kde jakou informaci co se dá. Tak budu vděčný za vaše rady ohledně takovýchto témat. 8)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Rodmar wrote:Jinak já sem ve všem teprve začátečník. LH a šerm věci dělám zatím tři roky a během posledních dvou let sem se do toho hodně ponořil a sdírám kde jakou informaci co se dá. Tak budu vděčný za vaše rady ohledně takovýchto témat. 8)
Rada první:
Výroky "LH a šerm věci dělám zatím tři roky a během posledních dvou let sem se do toho hodně ponořil" a "Ten nánosník je v podstatě z mojí hlavy....já chtěl něco hezčího..." nejdou dohromady. Pokud chci "něco hezčího", najdu si nález či iluminaci. Pokud si budeš vymýšlet, budeš kecka.
Rodmar
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Rodmar »

OK budu na to myslet :)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Rodmar wrote:Do budoucna bych se chtěl pokusit vyrobit na vikinga přilbu podle nálezu z coppergate.
Hmm, jestli máš cestu nebo jsi z Prahy, zastav se u mě a nahlédni do tlusté knihy "Anglian Helmet from Coppergate". Pravděpodobně potom svůj záměr přehodnotíš...
Last edited by Boza on Wed 10. Dec, 2008 9:55, edited 1 time in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Merlkir »

Kryštof: jo to je ona. :) a koukám, že je to snad i česká výroba. No teda. Pěkná.

Wothan: jo jo, je to Deepeeka - měla by to být římská lučištnická helma.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

A hlavně nechápu, proč si lidi na vikingy dělají nejen předvikingské helmy, ale hlavně proč stále zabrušují na anglosaské helmy. Co má helma z anglie třeba ze 6.-7. století společného s vikingama?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Kryštof
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice
Contact:

Post by Kryštof »

Asi tak. Jo a Kaine, já jsem tu helmu sem dal jen proto, že o ní Merlkir mluvil, a proto že je to zrovna konstrukce s rohovinou. Jinak samozřejmě vím, že je anglosaská a o mnoho starší :)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

To nebylo na tebe, Kryštofe :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Merlkir »

můj tip je, že se jim prostě líbí. Taková Sutton-Hoo nebo i ty vendelské helmy jsou oproti spectacle helmě nebo nějaké žebrovce vyloženě krásné a cool, mají super zdobení a tak...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Můj tip je, že lidi daj moc na Internet a málo na ověřování co jim kdo nakuká :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Merlkir wrote:můj tip je, že se jim prostě líbí. Taková Sutton-Hoo nebo i ty vendelské helmy jsou oproti spectacle helmě nebo nějaké žebrovce vyloženě krásné a cool, mají super zdobení a tak...
To je možný, ale neviděl jsem na akci v čechách dobře udělanou přilbu ala Sutton-hoo anebo vendel.....všechno divnotvorba :evil:

A navíc k vikingům to stejně nepatří.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

U helmy z Coppergate měl díl obepínající hlavu v průměru tloušťku 2mm.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Post Reply