Přilby raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Přilba ze Sinje, 6. století:

Image

Zdroj: http://www.mhas-split.hr/izložbe/Arhiva ... fault.aspx (to ž v adrese skutečně je, copy & paste z browseru...)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Nádhera, tu jsem na fotce ještě neviděl. Jeden čas jsem pochyboval, zda vůbec existuje :)
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Ernest »

Narazil jsem na elice zajímavou přilbu - myslíte si že je pro dnešní poměry "bezpečná". A mysltíte že její využití bylo bojové nebo pouze plnila honosonou funkci?

Zde je ta přilba:
http://www.thorkil.pl/valsgarde6_eng.htm
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Zcela bezpečná, protože žádnéí bitvy ze 7 století se u nás nedělají :) Jinak ale ty pásky netvoří skořepinu, takže bych se trochu bál...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Jinak pokud chceš Loki dělat mermomocí Skandinávii v 7.-8. století, tak těch blembáků z Valsgarde má Thorkil víc...

http://www.thorkil.pl/helmy_wczesne.htm

Off-topic: Thorkil je snad jediný řemeslník, který se nebojí uvádět na stránkách i materiály o originálech =D> =D> =D> =D>
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Přilby raného středověku

Post by Wothan »

Musím se pochlubit - moje nová hračka od Jirky Klepače - přilba inspirovaná nálezy v Olomouci a v Ostrowu Lednicki. Oproti originálu je ale zvon trochu méně strmý, protože ta přilba byla ve skutečnosti velmi malá na obvodu, nedostal bych to na hlavu s polstrem a kapucou kompletu. Po zvětšení obvodu by ale při zachování proporcí vyšel zase nesmyslně vysoký zvon. Takže tohle je logický kompromis mezi rozměry a proporcemi originálu a současnou replikou vyrobenou na moje míry. Je to vykované z jednoho kusu včetně nánosníku:

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Přilby raného středověku

Post by Knecht »

=D> =D> =D>
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Přilby raného středověku

Post by Sidney »

Moc pěkné. Kolik to stálo, smímli se zeptat? Někdo před časem mluvil o 4-5000 za přilbu z jednoho kusu....

Sidney
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Přilby raného středověku

Post by Wothan »

Asi záleží na typu přilby, tohle je poměrně hluboké (bylo ještě víc kvůli tomu nánosníku) - Kvarda to před časem zkoušel a praskalo mu to když ten zvon takhle protáhl. Tahle hračka stála 13k.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Přilby raného středověku

Post by Sidney »

Konečně jsem našel Weltchronic od Rudolf von Ems a na obrázcích pojednávajících o aktivitách karla velikého je řada zajímavých přileb. I když datace kroniky je kolem roku 1300, přilby vypadají mnohem starší a ty, které ukazuji mají zdobení/zesílení na přední straně ve formě vykrajovaného "listu". Už někdo něco takového viděl? Možné vysvětlení je, že řada těch postav jsou karlovi protivníci zřejmě z řad pohanů.

Image

Image

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Přilby raného středověku

Post by Wothan »

Tohle bude spíš nějaká stylizace - silně pochybuji že by měl iluminátor z počátku 14.st. k dispozici nějaké skutečné RS přilby, natož z doby Karla Velikého.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Přilby raného středověku

Post by Sidney »

Samozřejmě, ale je divné, že v celém rukopisu je více než polovina ozbrojenců v těch hrotitejch přilbách ať už s ozdobama či bez nich. Člověk by čekal bacinety, klobouky, sem tam nějakou lebku....
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Přilby raného středověku

Post by Wothan »

Ale na čí straně? pokud jsou to nepřátelé Karla Velikého - pohané (hunové nebo saracéni - z pohledu autora doby vzniku), dalo by se pochopit že se jim snažil vtisknout nějaký orientální výrazný rys a nějak je odlišit. Nebo tam v tom rukopisu mají tyhle přilby všichni? Další věc je že se mohl snažit nějak odlišit dobu - i když ne tak jako to děláme my i oni cítili že se příběh odehrál v "dávných dobách" a mohl cítit potřebu to nějak stylisticky naznačit. Mě by třeba, když odbočím, taky zajímalo nakolik rozšířené bylo nošení klasické normanky s nánosníkem v době vzniku Maciejowské bible.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Přilby raného středověku

Post by Sidney »

To povídání o karlovi bylo jen přídavkem k většímu dílu a na těch ostatních obázcích měli tyhle přilby na obou stranách. jak se dostanu ke svýmu PC, hodím sem nějaký obázek.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Přilby raného středověku

Post by Bohuslav »

Wothan wrote:Mě by třeba, když odbočím, taky zajímalo nakolik rozšířené bylo nošení klasické normanky s nánosníkem v době vzniku Maciejowské bible.
Když to vemu z pohledu z ostatní výtvarné základny této doby, tak to vypadá, že tato helma mohla pouze dožívat.
Macievská bible(1250) je jedním z nejpropracovanějším výtvarným pramenem vrcholného středověku.Je to doba vrcholu scholastiky, příjde mi to tady jako jednoznačně oddělení strany pelištejců(filištínů), kteří ji jako jediní nosí.
Samotnou normanku by stejně jako my mohli znát ze starších manuscriptů či jiného výtvarného umění, takže oni sami si již mohli uvědomovat archaičnost této helmy.

Přijde mi, že nánosník se vytrácí již během začátku 13. století, alespoň se již nevyskytuje tolik. Soudím tak ,ale z výtvarných pramenů spíše západní evropy.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Post Reply