Přilby raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Aha, to vypadá velmi pěkně. No zase další práce, ale když už mám ten blembák zadara :wink:

Dovolím si dotazy na upřesnění:
1. Na kolika místech to máš chytlé? Asi chytnout co nejvíce, že?
2. Z fotky to není zřetelné - ty nýtky budou asi výše než je ten spodní obvod co drží na čele? Nebo jsou zapuštěné do té kůže? Jde mi ot o ať to netlačí.
3. Ad. řemínek pod bradu - je to použitelné i na takovou žebrovku jako mám já a hlavně ty to máš jako prostý řemínek bez možnosti sepnutí bod bradou?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Protože vývazy jsou imho nedoložené, dlouho jsem dumal jak to u svých přileb vyřešit, nakonec jsem dovnitř nanýtoval kousek přeloženého plechu a vložil 2mm drát jako stěžejku:

Image

Sezení na hlavě řeší batvat, resp. čapka z několika vrstev plsti.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

To mi přijde jako daleko větší spekulace, než vývaz.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Taky mě to v noci budí ze spaní :lol: Ale v případě nutnosti to můžu sundat - i bez řemínku sedí na hlavě překvapivě pevně.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Pampalíni: už si nevzpomínám na kolika místech to je chyceno, drží to minimálně 8 bodů, ale spíš více. Dělal jsem to tak že jsem tam nanýtoval po obvodu kožený řemínek s šídlem připravenými otvory a k tomu prostě přišil vedle ušitou koženou čapku.

Jinak na řemínku dosud chybí přezka. Zatím jsem nenašel žádnou kterou bych tam chtěl dát. Našel jsem zlomek jedné bronzové přezky z 12.st. v Týnci nad Sázavou, ale bohužel přišel jsem o fotky. Jestli to někdo máte, použil bych to jako podklad.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Já jsem to vyřešil nanýtováním kožených chlopní na přímo do přílby, ale směrem ven. Po té jsem je ohrnul a vsunul dovnitř přilby. Tím jsem zakryl hlavy nýtů tou samou kůží, kterou jsem nýtoval. Ovšem Wothan to může odpárat a já jedině odbrousit :)
Honor supra Vitam! Image
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by woden »

Chcel by som si dat spravit prilbu na cca 10 storocie. neviete mi odporucit nejaku knihu alebo stranky? Popripade aj niekoho u koho sa to oplati dat spravit.
dik
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

WODEN:
Musíš napsat nejen století ale taky pro jaké období, etnikum, zemi atd.
Pokud chcš ČR nebo SR tak o tom se tu již hodnou chvíli bavíme :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by woden »

ja debil... ma to byt na vikinga.

Do ktoreho storocia sa pouzivali na viking. prilbach ocnice?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Vikingové překvapivě přilby asi příliš nepoužívali:-) Nicméně je nález přilby z očnicemi z Gjörmundbu, což je možná až druhá polovina 10. století...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Osobně mi přijde klasická jednoduchá kónická přilba variabilnější.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Sargon má pravdu. Přilby s očnicemi, jako Valsgärde 6, 7, 8 nebo Vendel I, XII jsou z před-vikingského období (7. století), ještě dřívějším příkladem je Sutton Hoo, i když tam už je to spíš obličejová maska. Jediná lépe zachovalá přilba s očnicemi z mladšího (10.st.) období je právě Gjermunbu a pak jsou tu ještě nějaké fragmenty z Tjele v Dánsku a z Gotlandu, kde nelze rozhodnout zda tvořily uzavřenou očnici nebo jen "obočí" a nánosník. Vsaď na prostý kónus.

Replika Valsgärde 8 (dosti věrná, jinak bych ji sem nedával) je kvidění na http://www.regia.org/helmet.htm
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Potíž je, že tyhle starší krásně zdobené přilby na hlavě zjevně nenosil kde kdo - to je hračka velmi vysoké nobility a tomu by pak mělo odpovídat i ostatní vybavení, zázemí apod.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

U toho fragmentu nánosníku z Tjele se dá těžko soudit, na levé straně je nějaký zkorodovaný náznak rozšíření nánosníku a když to proporčně porovnám s nánosníkem přilby z Gjermundbu, dovedl bych si představit doplnění na kompletní očnice, jenže to je prostě jen těžká spekulace na které bychom stavět neměli.

Kónus s nánosníkem nebo bez něj - z jednoho kusu, nebo snýtovaný z několika dílů, buď pomocí žeber nebo vzájemně překrývajících se dílů bude určitě smysluplnější řešení než se pokoušet znovu a znovu replikovat tu jedinou a poněkud kontroverzní přilbu z Gjermundbu. Podobně trapně vyznívají masově bouchané a nabízené zjednodušené variace na Svatováclavkou přilbu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

10.st. naše kotlina?? Neexistuje jediná u nás dochovaná taková přilba. Je to také nejspíš i tím, že kůže je organický materiál, takže se prostě nedochoval. Ta podivenova "přilba" je výjimka, není z 10.st. a hlavně to zřejmě vůbec nebude přilba. Čili u kožených přileb budeš muset vycházet buď z pramenů cizích nebo se pokusit napodobit kůží tvary doložených kovových přileb, popřípadě přileb z ikonografických pramenů.