Přilby raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí

Post by Přibík »

kdyz uz jsme u tech kalot nekde jsem cet ze se obevuji ve vrcholnem stredoveku a jinde zase tvrdeji ze jsou uz od 12 stoleti mam v tom trosku zmatek vedel by nekdo co je pravda ?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To druhé je pravda. Vadilo by ti psát s interpunkcí, diakritikou a velkými písmeny, prosím?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

To je věc datace - svým způsobem může být pravda obojí. Kaloty s různou formou zvonu se objevují už koncem 12.st. což sice u nás bývá stále ještě považováno za raný středověk (ostatně dá se říct že i počátek 13.st.) kdežto třeba na západě, odkud ostatně pochází spousta podobných výjevů už bývá 12.st. většinou považováno za vrcholný středověk. Takže to zmatení může pramenit i z toho.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Trosku jsem si zaspekuloval s RS technologii a Zajimalo by mne jaky na to bude vseobecny nazor...
Prave jsem dokoncil konickou prilbu s kovanym nanosnikem,puvodne to mela byt ciste surova kuze nicmene jsem nesehnal dost tlusty kousek tak jsem vytvoril prilbu vrstvenou cimz vznikl kompozit surova kuze a naklizene lnene platno.Vysledkem je cca 9mm silna stena tvorena celkem sesti vrstvami,trikrat kuze trikrat platno,prvni vrstva kuze posledni taktez,predposledni vrstva je dvojite platno to cele je olemovano surovkou a osazeno kovanym nanoskem...
Je to pevne jako prase :shock: Otazkou zustava pouzitelnost na LH uvedomuji si ze je to spekulace.
Casem snad dodam fotky,jinak bude k videni na dobyvani...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nic takového neznáme, ale ze staršího období známe přilby, které měly zjevně původně výplně z organických materiálů (podle mne to nejspíš nebyl žádný kompozit, ale prostě kůže, možná vařená), které se narozdíl od kovových částí nedochovaly.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Nargalen

Přilba ze Stromovky

Post by Nargalen »

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli by tu někdo z vás věděl o nějaké v praxi používané přilbě vyrobené podle té z pražské Stromovky, hledal jsem fotografie, ale nenacházím, nejspíš dost možná proto, že sám nemám dobrou představu o tom, jak právě tato konkrétní přilba (nebo repliky podle ní vyrobené) vypadá, když není 1200 let zahrabaná v zemi...Předem díky za případné odpovědi.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Má ji Kain. Podívej se na fotografie třeba z Veligradu.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Aj Poldi ji má, resp.Gnezdovo, tudiž bez nanosku, ale zpracování velmi dobré, na Veligradu byl taky.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ano tu Poldiho jsem viděl myslím i u nás, vypadá to dobře.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Nargalen

Stromovka

Post by Nargalen »

OK, děkuju všem za rady. Koukal sem se na fotky z letošního Veligradu a myslím, že vím, která to je, ale pro jistotu se zeptám vás : http://morganna.rajce.idnes.cz/Veligrad ... 100170.JPG (druhý zprava), http://morganna.rajce.idnes.cz/Veligrad ... 100201.JPG
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ano, to je Poldi.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Správně, takovou si udělej. Naopak si určitě nedělej tu, co mám já :-)
(má ji už kde kdo).

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Nargalen

Stromovka

Post by Nargalen »

Kain : Budu hádat. Je to tahle, co?
http://img529.imageshack.us/my.php?image=sl2gx7.jpg
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

A tady je originál:

Image
Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Docela by se hodilo najít depot tak deseti pěkně zachovaných rs přileb, aby bylo zase z čeho vybírat :)
Jinak za chvíli budeme vypadat jak vojsko z amerických "historických" filmů.