Přilby raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Když už jsme u těch maďarských sferokonických přileb typu černá mohyla, zřejmě byla nalezena další. Narazil jsem na ni v aukci na Herrmann Historica http://www.hermann-historica.de/auktion ... b=A-50.txt .

Jedná se o velmi podobnou čtyřdílnou přilbu, akorát hrot přilby s tulejkou pro chochol má odlišný tvar.


Tady jsou obrázky


Image


Image


Image
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

K cemu slouzila ta ocka pri spodnim okraji prilby ? To vidim poprve...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Na barmici.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Hmm...a jakym presne zpusobem ? Myslel jsem ze barmice se nejcasteji pridelavala do tech proseknutych/provrtanych otvoru pri okraji a to zevnitr ve stejnem miste joko vnitrni vycpavka prilby,tyto ocka jsem jeste nevidel nebo jsem si jich jen jinde nevsiml...
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Ak sa tu už spomínajú tie franské helmy, ich jazda mala často tiež s barmicou. Aj tá je použiteľná pre Slovanov vo VM? To by ma prekvapilo.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Dá se těmi očky buď protáhnout drát na který se ta barmice uchytí nebojsou-li větší tak třeba kožený řemínek. Způsobů uchycení závěsu je vícero - může být napleten přímo do otvorů ve spodní straně přilby, může být připojen pomocí dalších, třeba bronzových prořezávaných segmentů, pásků, nebo koženého k přilbě přinýtovaného řemínku apod.
Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

Oook,diky.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

had: neboj, šavli máš určitě jinou, já nemám maďarskou, ale zřejmě bulharskou či pečeněžskou :) Neplánuju stavět Maďara, jen si ke Slovanovi přidávám pár východních importů. Západní a severské má kdekdo, tak mi to přijde jako vhodné oživení.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Scar wrote:Ak sa tu už spomínajú tie franské helmy, ich jazda mala často tiež s barmicou. Aj tá je použiteľná pre Slovanov vo VM? To by ma prekvapilo.
Helma přímo z VM není máme jen helmy, které jsou poblíž, franská je jedna z možnoswtí, ale je třeba dobře uvážit ke komu ji použít.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ad Knecht: Myslíš tu šavlu z Nemilan? Mám konzervátorskou zprávu, včetně rentgenu, rozboru materiálu pochvy a spektrální analýzu nákončí. Původně jsem ji chtěl dělat já, ale co už, raději ten Ulfberht. Hodně štěstí.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Budeš dělat repliku franské čepele?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

frenk wrote:Ad Knecht: Myslíš tu šavlu z Nemilan? Mám konzervátorskou zprávu, včetně rentgenu, rozboru materiálu pochvy a spektrální analýzu nákončí. Původně jsem ji chtěl dělat já, ale co už, raději ten Ulfberht. Hodně štěstí.
Stručný výtah z konz. zprávy mám, k rozboru dřeva mi stačí vědět, že je to javor(babyka), ale k nákončí vím jen to, že bylo zdobeno slitinou mědi a stříbra, ale nemám k němu obrázek. jestli máš a mohl bys ho poskytnout, byl bych vděčný. A rentgen - je tam vidět něco zajímavého? Do damašku nebo navářeného ostří u bitevní zbraně nepůjdu, ale zajímá mě to.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Před časem na témto fóru proběhla diskuse o přilbě Gnězdovo 2 a přilbách ze stromovky, resp. jejich podobnosti. Teď jsem se dostal k nějakým rozměrům té gnězdovské přilby, takže kdyby to někoho zajímalo....



Dle Kirpičnikova

Výška zvonu přilby 18cm
"Průměr" přilby 22cm /vzhledem k velikosti se asi jedná o délku přilby/
Šířka lemu přilby 4,5cm
Obvod přilby 64cm /akorát na moji hlavu/
Tloušťka v dobře zachovaných místech 0,3-0,4mm
Kroužky barmice o průměru 4-5mm při tloušťce drátu 1mm

Dle K. byly v blízkosti přilby nalezeny malé kousky zlata a stříbra, snad zbytky zdobení přilby.


Velikosti odečtené z fotografií

Šířka středního pásu spojujícícho poloviny přilby 3,5cm
Průměr 3,75-4mm
Last edited by Sidney on Sat 23. Sep, 2006 15:49, edited 1 time in total.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Opět jsem si ověřil, že Hermann Historica je nevyčerpatelná zásobnice zajímavostí. Pro vyznavače období stěhování národů tu mám jeden poněkud netypický spangenhelm.

Datace a umístění - Střední a východní Evropa 5.-6.st., blíže nespecifikováno, místo nálezu neudáno

Bronzová zaoblená žebrovka se čtyřmi žebry a nanýtovanými stříbrnými výplněmi. Žebra a obvodový pás jsou spojeny bronzovými nýty s plochou hlavou. Žebra mají nevýraznou hranu.
Na obvodovém pásu jsou zbytky kroužkového závěsu. lícnice ani stopy po nich se nenašly.
Ze vnitřku jsou přinýtované výplně z tenkých plátků vysoce kvalitního stříbra. Tyto pláty jsou přichyceny nýty s velkou kulatou hlavou, Stříbrné plechy byly podloženy železnými plechy, která na dolní okraji přesahovaly obvodový bronzový pás a byly zatočeny zvenčí směrem nahoru. Z těchto železných zesílení se zachovaly pouze zkorodované zbytky uvnitř přilby.
Na povrchu levého předního a pravého zadního plátu se zachovaly zbytky cikcak zdobení, technologie není blíže popsána.
Dlouhý nánosník je z masivního kvalitního stříbra a je přinýtován stejnými nýty jako stříbrné výplně. Nánosník byl podložen vlnovitě tvarovaným ozdobnám železným plechem, jehož zkorodovaný otisk je vidět nad horním okrajem nánosníku.
Výška 23,5cm, váha 705g.



Image

Image

Image

Image
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno

Post by Archimedes »

Mňam, mlask, žebrovky jsou nádhera :p