Přilby raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Jenne
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 69
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Jenne »

ohledne kozenych prileb je to v podstate vse obligatni spekulace,sic pouzitelna... Nasi predkove urcite znali a vyuzivali surovou kuzi pro vsechno mozne a pravdepodobne i pro ty prilby.Nejlepe asi vyuzivat ikonograficke prameny...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

U prileb je jedna zajimava vec - a sice ze pomer frekvence ikonografickych zobrazeni a fyzickych nalezu je v rannem stredoveku vychyleny napadne ve prospech ikonografie. (vic nez u jinych predmetu) To vede nektere badatele k domnence, ze na prilby se pouzivaly i organicke materialy, pricemz tvary zustavaly stejne ( jinak by se dala na obrazku odlisit prilba kozena od kovove)
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Vcelku povedenou koženou přilbu má Tarbiq na svých stránkách. http://www.nonstop.cz/lawart/main.php?str=2&lang=en
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Souhlasím s Bobrem, třeba právě u vikingů je nálezů přileb extrémně málo. Ale spíš by mě zajímalo, kam ze poděly badateli předpokládané přilby organické s kovovými součástmi. Neznám bohužel žádný nález žebrovky s kovovými žebry a koženou výplní, byť jsem o těhle konstrukci slyšel.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Existují přilby ze kterých se dochovala buď jen ta tenčí žebra nebo pruty stočené do jakési spirály u kterých se předpokládá že původně zesilovaly nějaký organický základ. Viděl jsem to už před drahným časem a nevím kde, pokusím se to najít. Obávám se ale trochu že je to pro nás dost stará záležitost.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Něco z Ospreye:
Image
Image
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

To rab - z kterého ospreye jsou ty východní přilby o pár řádků vejš? tady přidávám podobný obrázek z Attila and Nomad Hordes

Image

Pro ty, kteří si chtějí něco přečíst o polských szyszacich / nebo taky SZŁOM WIELKOPOLSKI / přidávám tyto odkazy. Ta polština se dá vcelku zvládnout

http://www.giecz.obywatel.pl/Boche30/Bo30_txt.html

http://viking.org.pl/avd.php?id=9
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Mám to z "Armies of medieval Russia" (1999).
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Kdybychom se chtěli zanořit ještě hlouběji do historie, tady je obrázek pozdně římských přileb z Ospreye, z kterého přesně nevím.

[img]http://mujweb.cz/www/sidney/Ranně%20stř ... prilby.jpg[/img]
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Abych přidal i něco z druhého konce ranného středověku, přihodím několik obrázků kaloty z Niederrealta, Švýcarsko. Narazil jsem na ni náhodou na stránkách Tože Gorod a myslím že stojí za zhlédnutí.

Všichni známe tuto kalotu s hledím z Klučiny

Image

V Niederaltu ve Švýcarsku , kanton Graubunden byla v roce 1961 v zásypu zámecké věže nalezena přilba typu kalota. Stav při nálezu je vidět zde

Image

Po konzervaci se objevila dokonale zachovaná kalota z jednoho kusu železa, zdobeným okrajem i se zbytky polstrování připevněného zevnitř okraje přilby


Přilba po očištění

Image

Přilba po částečné rekonstrukci

Image


pohled zespodu a detail zdobení okraje přilby

Image


Schema připevnění polstrování okraji přilby

Image

Přilba je datována na 2. pol. 12. st.

Následuje obrázek z Codex Mannese s těmito přilbami

Image


Na posledních obrázcích je vidět rekonstrukce přilby


pohled zboku a srovnání s originálem

Image


Pohled zevnitř s připevněným polstrováním

Image


Úplně na závěr přidávám adresu, na které je ke shlédnutí celý článek

http://tgorod.ru/index.php?topgroupid=4 ... tentid=244
Last edited by Sidney on Fri 03. Mar, 2006 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To je známé, to je ten úlet archeologů....buďme rádi, že to není kultovní kotlík:-)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Jo, jo, dlouho se to považovalo za historickou přilbu - právě Tweedle v knize o Coppergate uvádí kyjevský exempář (strana 1130) jako přilbu z 10. století. Ale jakmile se najde takových přileb víc je jasné že něco nehraje :badgrin:

Jenom mi vrtá hlavou jestli ji v tom Kyjevě pořád mají vystavenou :lol:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Narazil jsem na pěknou rekonstrukci spangenhelmu z pohřebiště Harf Morken, 6. st.

Image

Image

Image

Image

Image


Dotaz na avaroslovany. Je takový helm (samozřejmě v jednodušší podobě, tenhle je zlacenej 2 mikrony zlata) vhodný pro avarský kaganát? Tahle přilba je typická pro stěhování národů, ale nemám tušení, zda se používala ještě v 7. a 8. století.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Hezké, věčná škoda, že to pak dorazili tím závěsem ze zavíraných kroužků, které mi na fotce přijdou dokonce pozink.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

Mám tento dotaz, podle nálezu z hrobu družiníka z Gnezdova Rusové provedli jeho obrazovou rekostrukci s přilbou, která kromě závěsníku z drátěnky má i pruh drátěnky nad očima. Je to možné?