Kroužkové kapuce vs. komplety

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

ja si myslím, že ta stojací část není zrovna moc krátká. Pro to, že je to barmice mluví stejný obvod "pláštíku" a obruby přilby. Stříbrné vypodložení obruby není nic jiného než zbytek závěsu barmice.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Na zkoušku jsem si ho před časem udělal z nesnýtovaných kroužků. Střihem a provedením mi jako barmice nepřipadá zrovna nejpravděpodobnější, zatímco jako nákrčník funguje dost dobře. Je ovšem otázkou, jestli si s originálem v průběhu staletí přece jenom někdo trochu "nepohrál"... Ale to už je jen spekulace.
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Mno, tak už delší dobu koukám na ten pláštík zavěšený doma na zdi... a nemůžu si pomoct, chce se mi ho použít. Je lepší než barmice (subjektivní názor - mě osobně prostě vyhovuje víc)... Když s ním výhledově vyrazím na nějakou LH akci, proskočí mi to tam, nebo neproskočí?
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

NO já tím nijak nadšený nejsem, ale pro naší akci bych to nezakázal - za jiné mluvit nemůžu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

saša: hod´sem nebo SZ foto toho plaštíku, docela by mě to zajímalo. Na LH akcích by to skoro určitě prošlo
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Pokud je reálná šance k jeho upotřebení na akcích LH, pustím se do výroby stejného z nýtovaných kroužků a pak nafotím ten. Myslím, že to tak bude vhodnější :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jak jsem řekl - přinejmenším na Curii v tom nevidím problém. Jisté je že ať už je interpretace toho pláštíku jakákoli a jakkoli chybí pro RS nějaký jiný podobný nález samostatného pláštíku (nebo o něm nevím), máme prostě hmotný důkaz něčeho co jako pláštík vypadá a jako pláštík může bez problémů fungovat. Takže to dost dobře nemůžu ignorovat a zakázat. Na druhou stranu by se mi asi nelíbilo kdyby to měl každý druhý...což ovšem asi moc nehrozí. Takže klidně vyráběj, u nás s tím problém nebude - jak jinde netuším.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Kroužkové kapuce vs. komplety

Post by kraki »

Dík. No, jinak je ten můj prvotní pláštík ona šedivá (pozinkovaná) věc narychlo vyrobená pro scénické vystoupení, co mám na fotečce avataru na krku. Je to hodně stará fotka (tak asi pět nebo šest let) a ta vymyšlenost není nýtovaná, střihem tomu plánovanému kusu ale docela odpovídá :)
Last edited by kraki on Thu 14. Jul, 2011 21:45, edited 3 times in total.
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Kroužkové kapuce vs. komplety

Post by Czernozub »

Mám dotaz- podle současné LH módy je pouze kroužková kapuce hovadina. Ovšem viděl jsem několik vyobrazení kde je těžkooděnec ukázaný bojující, ale jen v té kroužkové kápi na hlavě, ačkoli má plnou zbroj, a jeho kolegové helmy mají. Tak nevím?

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Kroužkové kapuce vs. komplety

Post by Knecht »

To jsou posměšné obrázky tehdejších keckařů, nenech se zmýlit :lol:
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Kroužkové kapuce vs. komplety

Post by Czernozub »

:lol:

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Kroužkové kapuce vs. komplety

Post by Wothan »

Ono by to chtělo znát taky kontext toho výjevu a důvod proč jsou některé postavy zřejmě záměrně zobrazené bez přilby aj. V bitevních scénách z 12.st. si takový výjev snad ani nevybavuji, z 13.st. až počátku 14.st. hned několik, ale bojovníci bez přilby jsou nejčastěji mrtví (Maciejowská bible třeba), nebo sice mají na sobě zbroj, ale přímo aktivně v bitvě nebojují - vraždí neviňátka, krále, popravují, postávají někde jako stráž apod. Takže máš někde konkrétní výjev?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Kroužkové kapuce vs. komplety

Post by Czernozub »

http://www.hastings1066.com/pics/tap26.jpg
Tapisérie, jezdec úplně v pravo.
Image

Tohle je výjev z roku 1256, ale odkud nevím. Viděl jsem jich víc, ale já vůl to neukládal, tak zkusím ještě dohledat.

Tady ještě ze 14. století: http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 2610_n.jpg

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Kroužkové kapuce vs. komplety

Post by Wothan »

U té výšivky to bude zřejmě něco jiného. U těch výjevů z 13.st. jsou tady hezky vidět tzv. náprsenkové (oddělené) kapuce. Taky je docela dobře vidět jak moc to jako ochrana pomáhalo, tak bych se tím zcela pragmaticky řídil :badgrin:

Ale vážně - pořád si myslím, že většina bojovníků v kapucích bývá mrtvá a protože sečné rány jsou často na hlavě, může jít o stylizaci autora. Ohledně toho zbytku nevím - je fakt že během 13.st. a 14.st. se holé kapuce objevují častěji i když je znám (s výjimkou těch mrtvých a raněných) víc z nebitevních scén. U výjevů ze 14.st. by se dalo uvažovat, že jde o bojovníky, kteří se po prvním střetu zbavili těžkého kbelce a dál bojovali buď v malé lebce nebo kroužkové kapuce na silně vycpaném batwatu. Odkládat normanku nemá moc smysl - s výjimkou maskových neomezuje výhled, není těžká a neomezuje dýchání. Hrncovka naopak už ano. Je tedy možné, že se část bojovníků přilby po prvním střetu zbavila a dál bojovala jen v kapuce. Na druhou stranu by asi museli mít vyřešen nějaký závěs jako později kbelce, protože zahodit takhle cenný kus výzbroje (přinejmenším na koni) by si asi nedovolili. Tyhle kapuce - přinejmenším část z nich - jsou tzv. "náprsenkové" - tedy zřejmě oddělené od zbroje. Mohly by tedy také být konstruované i jako odolnější, více vycpané nebo možná i podšité než klasické shrnovací kápě, protože je bylo možné snáze sundat přes hlavu celé jako přilbu. Na tom výjevu jsou vidět dva druhy stylizovaného vyobrazení zbroje a já upřímě nevím jak je vykládat - buď můžeme ty tečky vykládat jako faléry nebo jako pletivo a ty druhé jako pletivo nebo jako pletence (falérky/lamely kladené naplocho). Oboje bude čirá spekulace, ale čistě hypoteticky - pokud by někdo udělal kapuci z těch "pletenců" (jinak jsou tam i kapuce toho druhého typu) - byla by to velmi odolná ochrana hlavy - připomínala by například starší lamelové přilby nebo mladší orientální přilby (a netvrdím že to s nimi má něco společného, spíše technologicky).

Technicky by tahle debata asi měla být ve vrcholném středověku, protože výjevů z románského období s komplety ještě není mnoho a těch bez přileb je relativně málo - většina je až ze 13-14.st. a souvisí tedy i s jiným typem přileb. Tím neříkám že se nedá debatovat tady, ale že by se k tomu tam mohlo asi vyjádřit víc lidí z VS a připojit svůj pohled a názor.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Kroužkové kapuce vs. komplety

Post by kraki »

Ahoj, asi mě (a poprávu) "pokoušete", dík absenci netu doma se ale nemůžu dopátrat nabídky samostatných kroužků a nýtků z Indie a jejich ceny na kila. V různých netových kavárnách apod. jsem sice projel zdejší i jiné odkazy na brníře, buďto jsem se ale blbě koukal, nebo nevím, průšvih je v časových limitech... Celé kusy (např. kuklu) kupovat nechci, raději si to vyrábím sobě samému na míru (na výrobu vlastních kroužků ovšem nemám podmínky). Můžete mi, prosím, dohodit nějaký použitelný link ? Díky a ještě jednou se omlouvám za OT.
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Post Reply