Kroužkové kapuce vs. komplety

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

lubossek wrote:
Vladan wrote:V knížce mám fotku turkmenských vojáků před bitvou s rusy (Je to sice 19. stol, ale tam se toho asi moc nezměnilo) v kroužkových zbrojích s kuklami i přes oči. Dokonce to vypadá, že pod tím nemají ani vycpávanou vrstvu. Jinak jsou výborně dozbrojeni archaickými mušketami, šavlí, pěstním štítkem a mají přes kroužky patron tašky. Vypadá to fakt hrozivě :badgrin:
nebyla by prosím možnost hodit sem nějaký ten obrázek?
Možná jo - respektive pokusím se, ale bude to chvilku trvat.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Noxter
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Noxter »

Zdravím, mám takový maly dotaz.Upletl jsem si drátěné nohavice se zapínáním na přesky a připnutím k pásku s kšandy, ale stéle mi padají i když je kolem nohou silně utáhnu.Nemáte někdo zkušenosti jak je dopře připevnit nějak to fugovat musí....dík
Podle dobrého pána, dobrá jízda bývá.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ty kšandy jsem nikdy nikde neviděl i když mi to přijde praktičtější než samotný opasek. Jinak jak padají? Dolů by ten pásek jít neměl, tam ho nepustí ty kšandy, takže se jako hrnou se dolů? Co to zkusit podšít kůží aspoň na horním lemu?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Noxter
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Noxter »

No ty kšandy jsou víceméně jen takova pojistka aby to nestahovalo právě opasek, jenže když se třeba předkloním tak se kšandy povolí a nohavice sjedou dolů a už se nenarovnám(tohle jsem přehnal kvůli lepší představě), a i když jen tak stojím tak nohavice jsou tak težké že po kalhotech sklouznou

Zkusit je podšít kůži a tím by mohli přestat klouzat?to jsi měl na mysli?
Podle dobrého pána, dobrá jízda bývá.
User avatar
Noxter
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Noxter »

Ještě tolik ty nohavice sjedou zhruba jen o 2-3 cm ale i to je už dost nepohodlné...........neboť potom nesedí přitáhnutí řemínků
Podle dobrého pána, dobrá jízda bývá.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Po nohavicích ne? Kalhoty bys pod to nosit neměl :wink: Jinak ale jo, zkusil bych to podšít kůží a uvidíš co to udělá, já si myslím že by to mohlo pomoct.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

V pozdějším období tedy z až 15 stol. je zmínka tuším v nařízení francouzkého krále o tom jak má vypadat odění střelce z kuše. Zmiňuje ta krátký lněný doublet bez rukávů ke kterému se přivazuje zbroj nohou. Zmiňuje se to ve Válka ve středověku od Filipa Contamina. Myslím, že by to mohlo mít daleko starší základ.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Podle popisky by se melo jednat o "Echternach Codex Aureus, at Nuremberg Germanisches Nationalmuseum, early 11th Century"

Dávám to sem kvůli vojákům vpravo dole, zajímavá kombinace krátké kroužkové košile, mandlového štítu a zřetelné ochrany hlavy.

Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

U toho se nedá moc jasně definovat zda je to závěs přilby nebo součást té zbroje a pokud součást tak jaké povahy je. Je to příliš stylizované. Na kapuce sice kroužky vidět nejsou, ale to může být prostě jen umělecká licence - je tam taky poměrně málo místa na nějaké vykreslování. Kdyby to byla faléra, asi bych si to dovedl představit jako komplet s kapucou, která není pošitá kroužkama. U kroužkové zbroje nevím, jedině pokud by byla našitá na krznu nebo mělo tu kapucu samo krzno. Pak je tu ještě možnost že je to samostatná kukla nebo součást přilby - z kůže apod.

Pitomé je, že i když je ten výjev pěkný, velký a zřetelný, může to být cokoli. Osobně se přikláním k tomu že je to nějaký archaický typ kroužkového kompletu s ještě krátkým rukávem ale už připojenou kapucí.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

http://vrcoll.fa.pitt.edu/medart/image/ ... -943-s.jpg - více zde- http://vrcoll.fa.pitt.edu/medart/image/ ... acade.html
Ale jinak si myslím ,že pokud byly ty kapuce tak nejspíš minoritně......
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Ahoj, nevíte někdo, od kdy lze aspoň trochu spolehlivě datovat (ne-li podle nálezů, pak alespoň ikonograficky) používání kroužkových nákrčníků, jaký je k vidění u "svatováclavské zbroje"? Potažmo, jsou Vám známy nějaké odkazy na tento typ zbrojního doplňku pro období pozdního desátého stol.? Zatím všechny mé pokusy zjistit si o tomto více, mě zavedly zas a znova k odkazu na "zbroj sv. Václava"... možná jsem jen hledal špatně... za poslední půlrok... :wink:
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Bohužel - tenhle pláštík je tak trochu unikát, svého druhu. Dokonce jsem narazil na spekulace že nejde o pláštík ale o pozůstatek kroužkového závěsu přilby - barmice, čemuž se mi ale nechce moc věřit s ohledem na tvar horní části a hlavně ozdobné lemování. Na druhou stranu silně pochybuji že pro 10.st. nadeš nějaké další podobné pláštíky/límce. Já alespoň o žádném dalším podobném takhle dochovaném pláštíku z RS nevím.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Ohledně kroužkového závěsu jesm slyšel již několik verzí a musím přiznat, že se mi jevily celkem zajímavé. Lépe řečeno pravděpodobnější než "pláštík". Má někdo srovnání délky s obvodem přilby? To je věc která mě ceklem dostala...

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No především ta stojací část je příliš krátká a hlavně zakončená těmi zlatými kroužky, které tu zjevně tvoří ozdobný okrajový lem. Někdo by ten závěs musel dost brutálně rozebrat a přeplést, což se mi taky moc nezdá.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Mám pocit, že nejlepší asi bude ho z vybavení vynechat. Díky
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Post Reply