Kroužkové kapuce vs. komplety

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Sidney: myslím že je v tom novém Klučinovi i vyfocený.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Další blbá otázka. Co přesně Klučina napsal? Prošel jsem poctivě sekci knihy a nic nenašel. Mohl bys mi hodit název ev. celou citaci, že bych si to sehnal?

díky Sidney
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Image
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov
Contact:

Post by Argon »

tu knihu mám a je v ní celkem dost informací!koukni na tohle tady si jí můžeš objednat...vyjde o něco levněji naž v normálním obchodě... http://www.paseka.cz/80-7185-661-4.html
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Klučina toho napsal mnohem víc - tohle je spíš výrazněji přepracované a solidně doplněné starší, původně dvoudílné dílko Člověk zbraň a zbroj v obraze doby.

Pro raný středověk doporučuji sehnat starší knihu od Pavla Choce - Mečem i štítem - České raně feudální vojenství. Je to už sice hodně staré a v některých ohledech překonané, nicméně je to pořád nejdetailnější zpracování vojenství u nás v raném středověku se spoustou důležitých a zajímavých odkazů na prameny a zdroje.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já to mám podšité dvojí vrstvou kůže mezi kterou je všitá vrstva vlněné plsti.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No jo, jenže s pleteninou byl ještě i vrcholný, natož raný středověk poněkud na štíru, takže tudy asi cesta nevede. Na starém kompletu jsem to řešil vrstvou kůže, na novém takhle. Obojí je neprodyšné. Napadlo mne to řešit kůží do které bych vysekal otvory - i když něco takového v ikonografii nenajdeme (zato zřetelně podšité cípy - podšité nějakou barevnou látkou - snad kůží, snad tkaninou ano) mohlo by to fungovat. No a já jsem na to rezignoval a dýchám buď nosem nebo to v době kdy si to můžu dovolit (nebo musím když řvu na lidi) prostě sundám.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To obávám se na hony smrdí větou "to mohlo bejt" nebo hůř "dokažte že to nemohlo bejt" a to je něco na co přinejmenším tady na serveru snad nikdy nenarazíš. Pletenina je doložena velmi vzácně takže bychom měli být v rámci RS velmi střídmí i v těch málo případech kdy jí doloženu máme (např. ponožky z Ruska aj.). Takže na tohle bych se spoléhat ani nepokoušel. Ikonografie nám tu nepomůže, archeologie jakbysmet a písemné prameny ti takové detaily asi neprozradí - zatím jsem na nic takového nenarazil a je dost nepravděpodobné že narazím. Ono podšití čímkoli je spekulace, protože my víme že to podšité bylo, ale nevíme čím, takže když už spekulujeme tak aspoň při zemi, svetr je hádám to poslední řešení.

Navíc pletenina by to asi nevyřešila - buď bude řídká aby se v tom dalo dýchat a bude mizerně krýt a nebo bude hodně hustá a už to taky nebude ono. Mohl bys taky místo pleteniny zkusit nějakou řidší plsť, ale obávám se že obojí tak nějak není ono.

Kdybych to ale musel nutně řešit i s dýcháním - zkusil bych tu silnější kůži s otvory. Zastaví to ostří, kůže trochu rozloží energii úderu a tak menší rány přežiješ bez újmy a když to bude taková prda že ti to rozebere chrup, už mně žádné rozumné, funkční a autenticky vypadající řešení nenapadá (a nevěřím že nějaké takové ideální řešení měli naši předci). Snad jen vzít si do turnaje ještě nějaké moderní boxerské chrániče na zuby.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je obávám se cena - buď je to měkké a poddajné a pak to ale chrání jen mizerně - jen natolik aby ti soupeř ty kroužky nenavlík na zuby a nebo to uděláš pořádné, bytelné ale pak to trčí. To moje taky trčí a není to ideální řešení. To původní z kůže netrčelo, ale taky chránilo podstatně méně. Tady se asi budeš muset rozhodovat mezi funkcí a estetikou - žádné ideální řešení jsem zatím neobjevil.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Barmice na helmě, rusko a byzanc, všechno křesťani:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

mám obr. z itálie 2.pol.12.stol, dodám za 14 dní..
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

V knížce mám fotku turkmenských vojáků před bitvou s rusy (Je to sice 19. stol, ale tam se toho asi moc nezměnilo) v kroužkových zbrojích s kuklami i přes oči. Dokonce to vypadá, že pod tím nemají ani vycpávanou vrstvu. Jinak jsou výborně dozbrojeni archaickými mušketami, šavlí, pěstním štítkem a mají přes kroužky patron tašky. Vypadá to fakt hrozivě :badgrin:
Vítězství nebo smrt!
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

konec 12.stol, Mantova, bohužel pouze scan z xeroxu

Image

Image
User avatar
lubossek
Nováček
Nováček
Posts: 42
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by lubossek »

Vladan wrote:V knížce mám fotku turkmenských vojáků před bitvou s rusy (Je to sice 19. stol, ale tam se toho asi moc nezměnilo) v kroužkových zbrojích s kuklami i přes oči. Dokonce to vypadá, že pod tím nemají ani vycpávanou vrstvu. Jinak jsou výborně dozbrojeni archaickými mušketami, šavlí, pěstním štítkem a mají přes kroužky patron tašky. Vypadá to fakt hrozivě :badgrin:
nebyla by prosím možnost hodit sem nějaký ten obrázek?
Hama sar ba sar tan ba kuštan dihém, | Az án bih ki kišwar ba dušman dihém.
(Vydám vše, celé tělo k usmrcení, | je to lepší než vydat zemi nepříteli)
Hakím Abú-l-Qásim Firdausí Túsí
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

zajímavé jsou i ty zbroje co mají na sobě, nemůže jít o něco jako pletencovou zbroj?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply