Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No jo, máš recht, přitom to máme na webu :wink:

Image

Zmátla mně ta Bořivojova rekonstrukce.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Chtěl jsem se zeptat zdali je možné uchytit kožený lem i jiným způsobem než prošitím s okrajem štítu nebo nýtováním, například přiklížením. Na mnoha vyobrazeních totiž není u lemu patrné žádné vnější přichycení jako šev nebo nýty i když zrovna takové detaily měli středověcí iluminátoři zvýrazňovat.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No ještě bys to mohl přilepit a to považuji za krajně nepravděpodobné :wink: Když se ten lem natáhne za mokra a vytvaruje, drží to i bez toho přišití, ale není to ideální řešení. Pokud by to bylo přišité a následně obarvené, nebude to stejně prakticky vidět a tak není ani důvod aby se to dostalo do ikonografie.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Mám ho přilepený klihem, a drží to bez problémů. Práce vcelku jednoduchá, ale jen pro člověka, kterému nevadí být trochu ulepený.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

V září 2008 našli dánští archeologové v blízkosti Trelleborgu velmi dobře zachovaný štít z konce 10. st. o průměru 32 palců. Ze dřeva se zbytky vyřezávaných ornamentů /asi na té rukojeti/ a zbytky malování.

Další informace zde

The 85 cm broad shield is made of seven fir planks, 8mm thick near the centre but thinning to 5mm at the edges. Patches of blue and white staining are visible on the boards and further testing may determine whether they are man-made, or just natural discoloration from the soil. Any leather facing which may have existed does not survive but near the rim is a row of small holes which could have fastened it, or a binding strip around the circumference. The central opening for the hand (the boss is missing) is somewhat oval and is crossed by a short wooden grip, which spans somewhat less than half the shield. The centre section of the grip is incised with basketwork-like interlaced design.

The shield is currently undergoing conservation and study at the Moesgård Museum near Århus. For images and to keep up with new developments, go here: Kongens Borge - Archaeologist’s Diary

Image

Detail rukojeti

Image


Štít při vyzvedávání

Image

Image


více zde, dobrá znalost dánštiny podmínkou

http://www.kongensborge.dk/index.php?pa ... ens_dagbog
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

wow, super!!
Co jsou za dřevo ty FIR planks??
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Mimochodem další štít, který drží pohromadě jinak než pomocí příček...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

čím to tedy prosím drží?nějak to nevyčtu...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Jaroslav Bašta wrote:wow, super!!
Co jsou za dřevo ty FIR planks??
Fir je podle slovníku jedle.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Jaroslav Bašta wrote:wow, super!!
Co jsou za dřevo ty FIR planks??

Jedle
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Javor... teda Jasan.
Díky za dvě jedle, to jsem z toho vedle.
No, složení původních lesních porostů u nás prý bylo jedle, buk a dub, takže jedle by byla i pro naše kraje ta pravá volba. asi.
Taky by mne zajímalo, čím to drželo pokopě. Vypadá to jako ten štít, co jsem lepil z prkýnek duvilaxem... Ten ale hlavně drží pohromadě kůže a lepidlo jen tak přicmrndává. Takže klíh? kolíčky? Mašličky tam nějak nevidím...
Ale krásný úlovek, jen houšť a větší kapky.
A ještě jednou dík za jedli.
:wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

No jedle je choulostivý strom vyšších poloh (nad 500 m.n.m.). Právě zpracovávám Mikulčice a tam je právě jedle z nálezů zmiňována a spekuluje se o jejím dovozu.
Mimochodem použití jedle na "rakve" potvrzuje oblíbenost jedle pro určité účely - třeba právě dřevěné výrobky tyou "deska" a tedy možná i pro štíty.

Podle mě by se pár štítů potažených surovkou oboustraně na akcích uživilo. Což je dle mne jedno z možných řešení...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Někde v textu zmiňují řadu otvorů po obvodu štítu, ale žádná kůže /at už lem či celé pokrytí/ se nedochovalo. Zato zmiŇují susp. zbytky malování, které tím pádem bylo přímo na dřevě / schovávat malování pod koženým pokrytím mi připadá nelogické/ Čili to mohl být štít držený pohromadě lemem, v.s. koženým.

Pokud jsem ovšem ve svých dedukcích někde neudělal chybu :)
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Merlkir »

Sidney wrote:Někde v textu zmiňují řadu otvorů po obvodu štítu, ale žádná kůže /at už lem či celé pokrytí/ se nedochovalo. Zato zmiŇují susp. zbytky malování, které tím pádem bylo přímo na dřevě / schovávat malování pod koženým pokrytím mi připadá nelogické/ Čili to mohl být štít držený pohromadě lemem, v.s. koženým.

Pokud jsem ovšem ve svých dedukcích někde neudělal chybu :)
ale taky tam je tohle:
Patches of blue and white staining are visible on the boards and further testing may determine whether they are man-made, or just natural discoloration from the soil.
až další testy odhalí, zda je to dílo lidské ruky, nebo odbarvení způsobené pobytem v zemi.
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Romul »

zdravěm..
mam dotaz na ty prkenkové štíty bez žeber a to ohledně potahování surovkou...jaké máte s tim potahováním zkušenosti? nerozštípe vám smršťující surovka ten korpus?
Post Reply