Page 1 of 47

Štíty

Posted: Mon 08. Mar, 2004 13:10
by Bryennios
Mám pocit, že jsme naposledy řešili otázku barvení štítů přírodními látkami. Vzpomněl jsem si na to, když jsem pročítal na skvělém serveru <a href=http://www.indiani.cz>http://www.indiani.cz</A> Cheyennův článek o výrobcích ze surové kůže, kde jsem se dočetl, že Indiáni na malování kůže používali přírodní pigmenty a hlinky smíchané s vodou a <b>klihem z kopyt a kostí </b>a malovalo se na částečně vlhké kůže, aby se barva vsákla do kůže.

<a href=http://www.indiani.cz/web/articles.php?id=7>(celý článek tady)</a>

Posted: Mon 08. Mar, 2004 13:23
by Bryennios
jinak jako pojidla lze využít i oleje a pryskyřice

Posted: Mon 08. Mar, 2004 13:32
by Wothan
To zní každopádně zajímavě.

Posted: Sat 20. Mar, 2004 12:32
by Vulpes de Bozin
doteraz som nenarazil na exemplar stitu s okrajom spevnenym kovom. Vy viete o akych?
Viete o nejakych exemplaroch s diagonalnymi uchopmi? Zatial som videl len vertikalne a horizontalne; horizontalne myslim len ikonograficky doklad.

v Dejinach hmotne kultury je velmi zle foto jazdeckeho bucklera (?) z Karlstejna, údajne 15.stor. Vraj dreveny potiahnuty kozou. Rajcovné.
Nedalo by sa o tom nieco zistit; teda ze by sa niekto po tom pustil a nafotil, odkreslil alebo aspon napisal dojmy? Mate to blizsie ako ja...

Vulpes de Bozin

Posted: Tue 23. Mar, 2004 7:36
by Bryennios
Vulpes: a do kterého období přesně tvoje otázka směřuje?

Posted: Tue 23. Mar, 2004 21:16
by Vulpes de Bozin
Je jedno...
Tych zachovanych stitov nie je az tak mnoho. Zaujima ma ci a priori existuju zachovane stity s kovovym spevnenim.

Posted: Mon 29. Mar, 2004 16:51
by Bryennios
Vulpes: ja osobne pro rany stredovek a nase prostredi o zadnem kovani stitu nevim

Posted: Tue 30. Mar, 2004 21:55
by Wothan
Ve skutečnosti máme jen ty sporné kovové nálezy z hrobů ze Starého města...znovu dohledávat čísla hrobů nebudu, pokud to někdo bude chtít tak mi to hoďte do pošty. Bohužel nelze přesně určit o co přesně šlo - jsou to dohromady nějaké kusy prohnutého plechu a tuším dvou železných hřebů či větších nýtů. Nějak si nedovedu moc představit k čemu jinému by v místě kde se našly zbytky štítu byly ty hřeby. Určení těch plechů je ale spíš spekulace. Někdy se uvádí jako zbytky kování (Choc). Já jsem je zatím ještě ani neviděl - nenašel jsem jedinou fotku, jen zmínky v textu. Nic z toho ale pravděpodobně nebude puklice.

Posted: Wed 31. Mar, 2004 7:39
by Bryennios
Domnivam se, ze Choc je pro tyto ucely nespolehlivy a jeho nazor bych vubec nebral za bernou minci. Uz proto, ze to neni prace zalozena na pramenech (natoz archeologickych), ale pouze na literature.

Posted: Wed 31. Mar, 2004 8:10
by Wothan
Já jsem to nakonec dohledal a na webu v sekci výzbroje jsem Choce přímo citoval. Myslím že mu poněkud křivdíme - když si přečtete jeho závěry, nic kategorického tam nenajdete - tam kde popisuje nálezy fragmentů štítů (dřevo/kůže) ze Starého města (9.st.) se pouze zmiňuje o nálezu jakéhosi kování, které letmo popisuje. Jen jednou se v celém textu objevuje spekulace že jde o kování štítů a i tady uvádí slůvko "asi". Takže bych jej nemlátil holí po hrbu zbytečně. To kování se v tom hrobu v prostoru kde jsoun ty štíty nepochybně našlo, nemůžeme se tvářit že neexistuje. Maximálně můžeme prohlásit že nevíme jaký přesně mělo účel. Takže v tomto duchu jsme opravil i informace na webu WB a přidal zmíněnou citaci popisující situaci v tch 3-4 hrobech.

Posted: Wed 31. Mar, 2004 9:51
by Bryennios
nemluvil jsem samozrejme jen o pasazi venovane stitum, ale obecne o charakteru publikace

Posted: Wed 31. Mar, 2004 10:20
by Wothan
Aha, tak to asi jo, spoustu věcí z té knihy je nutné brát s rezervou. Obecně je škoda, že je to asi jediné takhle obsáhlé dílo věnované našemu raně středověkému vojenství a už je to taky pohříchu dost staré. Nevím že by po Chocovi tuhle oblast někdo nějak důkladněji zpracoval. Většina dalších publikací se jí věnuje jen z části nebo vysloveně okrajově což je škoda (ostatně taky jsou vesměs už dost staré).

puklica

Posted: Wed 07. Apr, 2004 13:46
by pyr
mate nejake skusenosti s vyrabou puklice na stit? Skusal som ako material pouzit 2mm plech a vysledok je ten, ze minimalne 0.6mm odislo na odpalenych (prepalenych?) vrstvickach a ked este zapocitame stensenie sposobene zvacsenim plochy - vychadza mi to dost tenke (okolo 0.8mm).
Doplnim, ze to bucham za tepla nahrievane v peci - na dreve. Co s tym? Pouzit hrubsi plech, zmenit palivo, aby to nebolo v plamenoch, alebo v com je finta?

Posted: Wed 07. Apr, 2004 15:40
by Wothan
S tímhle a s puklicemi ze silného plechu tu má zkušenosti Begbie. Já s plechařinou pouze za studena.

Posted: Thu 08. Apr, 2004 6:09
by Begbie
Pyr: v současnosti dělám puklice z 3 mm plechu, za tepla - ohřívám ve výhni a vytepávám je na dubovim špalku, ve kterym mám kulovou jamku.
Když sem dělal z dvojky tak se mi jednou stalo, že se z jamky od důlčiku udělala dírka. Tu jamku jsem tam dělal pro kružidlo, lepší je udělat si třeba z kartónu šablonu. Zkoušel jsem i silnější plech 3.5 a z něj malé puklice na mandlák pro Cida, šlo to dobře, jen hmotnost je mnohem větší.

Dříve jsem dělal za studena vytepáváním z 2 mm plechu, jenže neuděláš dost velký vypouknutí a je to mnohem pracnější.

Teď mám novou paličku, tak jsem zvědavej jak to s ní půjde.