Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

No den ne, to by ten štít zcela určitě zkroutila, 2-3 hodiny jsou podle mne málo. Já bych zkusil těch 5.
Ale jde to udělat i experimentálně.
Tu kůži můžeš rozmočit i několikrát. Tak je možné to zkoušt od 1 hodiny, zhruba po půlhodinách zjistit váhu kůže (tím zjistíme obsah vody v té surovce - tedy za předpokladu, že ji zvážíme už na začátku) a současně vyzkoušet jak hodně se vytahuje.

No možná bych to mohl vyzkoušet i na nějakém menším kousku že? Vzhledem k tomu že Wondra má tu kůži ode mne, mám tu tu stejnou.
Last edited by Mokohtavenotaxe on Thu 05. May, 2005 17:07, edited 2 times in total.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Já bych dal spíše kratší, aby tolik netáhla a hlavně natahováním se tenčí, což na štít nepotřebuješ.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

ja ale jeste premyslim ze ji podlozim nejakou mekou vrstvou, ktera bude tlumit, protoze jak proseknou kuzi tak jde vechno do dreva, nejaka stara armadni deka by byla asi idealni
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Ronsperk wrote:Já bych dal spíše kratší, aby tolik netáhla a hlavně natahováním se tenčí, což na štít nepotřebuješ.
No tak jistě bych to netvrdil. Wondra má surovku tedy kůži již oškrabanou a tedy i vytaženou. Pokud jí rozmočíš hodně hodně tak se ti začne srážet (tedy zhušťovat). Když jí nerozmočíš úplně zůstane střed suchý a kůže si tak zachová svou velikost. Podle mne je na ten štít vhodné něco mezi, aby se kůže stáhla (na to ji potřebuješ rozmočit) a zároveň aby nezdeformovala dřevo na které jí bude natahovat.
Jestliže totiž kůži rozmočíš může pracovat oběma směry, jak se zvětšovat, tak se zhušťovat.
Dále to ještě může ovlivnit teplota a rychlost vysychání.
Naše kožené štíty se vyrábějí tak, že se vezme co nejsilnější kůže, ta se maximálně rozmočí (klidně i několik dnů) a pak se zprudka vysychá - mluvíme o srážení kůže. Takže je ve finále silnější než na počátku a navíc horkem i více ztvrdá. Při tom všem se ještě tvaruje.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

abaddon wrote:ja ale jeste premyslim ze ji podlozim nejakou mekou vrstvou, ktera bude tlumit, protoze jak proseknou kuzi tak jde vechno do dreva, nejaka stara armadni deka by byla asi idealni
Ta surovka se chová jako laminát, nebo umělá hmota. Takže i když ji rozsekneš, tak pokud to není přes celou délku štítu, tak svou funkci vykonává dále aniž by se něco změnilo. Chápu, že by to mělo ten náraz tlumit, ale já bych spíš očekával opak. Ona se nechová stejně jako useň, spíš bych to přirovnal ke dvou sololitovým deskám. Jednu prokopneš jednoduše, ale když dáš dvě na sebe jde to hůř.
Na druhou stranu to není špatný nápad, mohlo by to celé držet lépe pohromadě a vlastně by fungovala jako zesílení té kůže. Takže bych to asi doporučil.

PS píšu tak jak přemýšlím, tedy ihned. Proto si asi i někdy odporuji.... :?
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

No já vycházel z kůží co jsem měl já a ty jsem nevytahoval ani na začátku, tak proto. S tím podkladem je to jistě praktické a jak jsem psal někdo to tu už zmiňoval. Možná něco podobného také vyzkouším.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Ronsperk wrote:vycházel z kůží co jsem měl já a ty jsem nevytahoval ani na začátku,
No ale pokud jsi je zbavoval vnitřního "bordelu" tak je vytáhnout musíš, jinak bude kůže jednak hrbolatá a jednak různě silná. Tyto věci se právě odstraní tím, že ji "oškrábeš" tedy zbavíš ji oněch zbytků a upravíš ji na stejnou sílu.

Když bude různě silná, bude se i nestejnoměrně vytahovat a tak se může stát, že budeš mít na jedné straně štítu kůži výrazně slabší než na druhé. Vysycháním se tento rozměr ještě zvýší.
Pokud ale necháš na kůži chlupy, tak ti různá tloušťka tolik nevadí, jelikož nestejnoměrnému vytahování zabrání epidermis!
wondra

Post by wondra »

Diky moc za rady, v pondeli se dozvite jak to dopadlo, ja sam sem taky zvedavej :?:
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Mokohtavenotaxe: Já se obávám, že pokud by jsi býval viděl co jsem s tou kůží prováděl, tvé odborné oko by nejspíše zaplakalo :) . Asi to nebylo úplně profi ale účel to splnilo. Šest kůží je uskladněno a tři štíty potaženy.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Já tam mám jen jednu vrstvu a několik bitev přestál v celku dobře. Pokud ti to někdo natře přímo na hranu a ještě sekerou, tak ji jistě protne. Mě se to také stalo, ale není to až taková škoda. Dva lemy budou jistě mnohem pevnější, přemýšlím o nich.
Honor supra Vitam! Image
wondra

Post by wondra »

Ronsperk: Ok, az se dostanu na chalupu tak se to tam pokusim dostat, ale nevim jestli to zvladnu, sem zacatecnik :)
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Skvělý. Akorát se mi to bude hodit :) Dělám si řemení na štít. Na pás přes rameno jsem si chtěl dát dva kroužky s tím, že řemen mezi nimi propletu. Nikde jsem ale nenalezl spolehlivé iliminace. kde ta přezka je vidět. Nevím zda bych neudělal blbinu. Poradíte mi?
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Nekomplikuj to - vem si výšivku z Baeyux a udělej to podle ní. Dodám když tak i nějaké pečeti, ale ta výšivka je ať se mi to líbí nebo ne jeden z nejlepších pramenů stran podobných detailů mandláků apod. Tedy pokud nebudeš brát vážně šílené teorie o otočených štítech v nejmenované rotundě :wink:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Přezky tam nejsou, nebo nejsou vidět, ale je tam vidět uchycení ruky, několik různých typů uchycení řemení na úchop nebo na předloktí a řemeny kolem krku. Zdá se že tam přezky být nemusí.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

To jo. Ty úchopy kopíruji právě odtud, ale jde mi právě o ten řemen kterým štít upevňuješ na záda. Mám dojem, že tam nějaká přezka musela být, protože na zádech je ten řemen daleko kratší než když ho máš na ruce.
Honor supra Vitam! Image