Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Štíty

Post by Bigoš »

štít je loupaná dýha, každý kousek se musel nařezat do tvaru( ve stredu je o 1cm širší než na krajích)
tak se složila první vrstva a sklížila, následovala další vrstva kolmo k první, a pak ještě jedna pootočená o 45stupňů tím vznikla LH překližka...
lepené je to rovnou do tvaru....
jak jsi přišl na to že kůže hlavně pak surovky byli levné???
co vím bylo tomu spíš naopak....
pokud jsi viděl nějáké iluminace, řezby či okrasné hlavy sloupů jak bys to jinak interpretoval???
ještě jsme uvažovali i o potažení zevnitř už by jsme byli alespoň na pěti vrstvách ze známích sedmi...
kdybys viděl jak je ta surovka v těch místech spojů tvrdá mluvil bys pak o jejím zeslabení jinak... navíc se tím předešlo deformaci což je možná to nejdůležitější, jelikož štíty potažené z jednoho kusu jsou šišaté na místo kulatých

neber to jako drzou odpověď ale podňět k diskusi



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Štíty

Post by Boza »

Ehm, když tak vidím těch sedm vrstev, já bych si dovolil toho Waltharia nepřeceňovat :) hrdinské eposy nám už předložila i jinačí zázraky :?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Štíty

Post by Bigoš »

tak ale zas naopak vidíš že to není nereálný:-) kort když si vezmu že mohl mít tu kůži dvojitou, a já jsem původně chtěl 4vrstvy dýhy už by to těch 7vrstev bylo... a nereálný to rozhodně neni, jen by ten štít nevážil 6,5kg ale 8,2-8,5kg a znám lidi co dělají LH a mají i těžší štíty jde to to, jestli je LH mít dvanácti kilový štít



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Štíty

Post by Boza »

Ale jo, já ty verše vnímám jako že štíty přinejmenším v 9. století (kdy Waltharius vznikal ) mohly být vrstvené (a koneckonců jsem tuším od Melkela viděl tady na fóru nějaký material o ruční výrobě překližky), bohužel až do nějakého datovatelného nálezu to bude spekulace, bez dalších vodítek např. jak byly případné vrstvy spojovány, z čeho se skládaly atd.

Takže je nepovažuju za dokázané, pouze pravděpodobné. Což nic nemění na tom že ze všech rekonstrukcí franských kulatých štítů co jsem viděl je ta tvoje nejpovedenější.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Štíty

Post by Pampalíny »

No mě napadla jedna věc k tomu sešití...

Potahoval vůbec někdo štít skutečnou kravskou hrubou surovkou a ne štípenkou? Protože při práci s tlustou kůží by se mohly brát ty odžezky (z noh např.) a potom by to mohla být velká pomoc při práci.
Navíc by se nespotřebovávala pěkná plošná kůže.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Štíty

Post by Bigoš »

pampalíny to je přesně to proč jsem došel k tomu že to nejspíše bude to sešívání:
1. obrovská neforemnost a netvárnost té hrubé surovky(které co vím byla min 2* tak tlustá)
2.není potřeba spracovávat tak velké kusy řemeslník který šíty potahoval mněl dozajisté velkou zásobu zbytků a z těch mohl vycházet
3.smršťování a následná deformace která díky švům není tak výrazná... viz moje předchozí odpovědi
4.místa která se překrývají jsou vlastně 2* tak tlustá čímž vznikají jakási žebra- to uvidím ale až po nějáké pořádné řezanici, nejlépe polsko

pokud bych dnes dělal nový štít určitě bych uvažoval i na tom potažení zevnitř... furt si nedokážu vysvětlit jak jinak chápat ty tečky, čárky čárky s tečkama po obou stranách štítu



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Štíty

Post by wolf »

Bigoš wrote:...pokud bych dnes dělal nový štít určitě bych uvažoval i na tom potažení zevnitř...
A jak mas naplanovany prichytit kuzi ke stitu? Kdyz je ten stit vypouklej, abys z toho pak nemel buden.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Štíty

Post by Pampalíny »

No byl tu postovaný nález litevského štítu, oboustranně potaženého. Osobně mi to přijde logické...

+ to vycpávání, to mi bylo taky sympatické...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Štíty

Post by Knecht »

Oboustranně potažený vypouklý štít bych asi prostě prošil skrz.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Štíty

Post by Bigoš »

Knecht wrote:Oboustranně potažený vypouklý štít bych asi prostě prošil skrz.
přesně tak to myslím... uděláš díry do dřeva a řemeny ze surovky budeš protahovat krz nakrz jako když děláš sedlářský steh...
pak by to bylo úplně stejně jako na těch iluminacích... a jak Pampoš píše stejně tak to bylo i na tom litevském štítu...
a jak tu někdo zmiňoval ten překližkový nález vím že u vikošů jsem viděl štít ze 3vstev tenkých prkének(dýhy????)



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Štíty

Post by Bigoš »

wolf wrote:
Bigoš wrote:...pokud bych dnes dělal nový štít určitě bych uvažoval i na tom potažení zevnitř...
A jak mas naplanovany prichytit kuzi ke stitu? Kdyz je ten stit vypouklej, abys z toho pak nemel buden.
viz odpověď vejš



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Štíty

Post by Jaroslav Bašta »

Takto sešívaná surovka má jednu nevýhodu-
Když ti naseknou šev, může se ti oloupat a to není úplně pravé ořechové.
No a proč si myslíš, že surovka nebyla levná?
Také nechápu argument, že potažení jedním kusem může štít zdeformovat.
Ano, může, když to neumíš...
Napadá mne ještě jedno vylepšení.
Na lemech římských štítů je dochováno obšití kůží, ale tam je okraj surovky přehnutý za mokra přes šev, takže po zaschnutí je šev pod lemem surovky schovaný.
To pak je praktičtější a chráněné proti proseknutí.
No a ošklivý šev je schován.
Také byly o hodně kratší stehy, než máš ty, ale čert ví, čím to šili, možná spíše dratví.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Štíty

Post by Knecht »

Tak ona surovka není zrovna jako hedvábí - i když na ní něco nasekneš, prostě tam trčí dál naseknutá.

Tolikrát zmiňovaná deformace štítů se mi taky zatím nepřihodila, prostě je potřeba mít ho zpevněný dokud kůže pracuje.

Jak vypadá to římské lemování, to neznám? Jakože surovkový potah z líce štítu nechám přesáhnout na rub štítu, potah přišiju ke dřevu na hraně a pak ten přesah z rubu převrátím přes šev na líc?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Štíty

Post by Bigoš »

Jaroslav Bašta wrote:Takto sešívaná surovka má jednu nevýhodu-
Když ti naseknou šev, může se ti oloupat a to není úplně pravé ořechové.
No a proč si myslíš, že surovka nebyla levná?
Také nechápu argument, že potažení jedním kusem může štít zdeformovat.
Ano, může, když to neumíš...
Napadá mne ještě jedno vylepšení.
Na lemech římských štítů je dochováno obšití kůží, ale tam je okraj surovky přehnutý za mokra přes šev, takže po zaschnutí je šev pod lemem surovky schovaný.
To pak je praktičtější a chráněné proti proseknutí.
No a ošklivý šev je schován.
Také byly o hodně kratší stehy, než máš ty, ale čert ví, čím to šili, možná spíše dratví.
1. když mi rozseknou šev nic se nestane surovka dál drží tvar...
2.zkusil sis surovku někdy vyrobyt? když zapátráme hodně huboko ve franských účetních záznamech určitě by jsme našli i cenu kravské kůže
3.co už jsem viděl zničenejch, zvohejbanejch štítů, rozlámanejch a jinak zdeformovanejch štítů.... a rozhodně to dělali lidi co to umí... protože surovka pracuje furt... vnoci padne rosa či déšť ráno slunce a už se kroutí.... to ti porvrdí každej... v té době bohům žel každý neměl stan aby si takto chránil štít... zde to schytají švy a né korpus
4.vím jak to myslíš ale příde mi to zbytečně pracné, ta surovka to vydrží i když švy popraskaj...
5.na to poslední už fakt nevím co říct snad jen to že vaříš z vody a hledáš trapnou kritiku.... ukaž mi napřed nějáké dokumenty než se takto budeš ohánět...
7. chci vidě tak bys sešil dřevo a surovku dratví... ikdyž ty asi jo =D>



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Štíty

Post by Jaroslav Bašta »

No jo, máš recht.
Jen jsem tak machřil.
Ve skutečnosti jsem to nikdy nezkoušel.
Omlouvám se.
Post Reply