Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Cože? To není pravda .-) Máš tam jeden řemen na ruku, nebo soupravu řemenů na ruku, a pak JINÝ řemen na přehození kolem krku, který může být bez problémů konstantně dlouhý. Mě se přerval, takže jsem ho svázal, a od té doby jsem nikdy nepotřeboval změnit délku.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já ho mám taky na řemen s přezkou, ale není to nutné. Je to výhodné pokud si ten štít bereš pokaždé na různě vycpanou zbroj - třeba na nácvik beze zbroje a pak přes zbroj a prošívku apod. Ale jak říkám, není to nutné.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Mimochodem, kde sehnat ten kraví pergamen?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

KUMO, u Valašského Meziříčí - KUMO s.r.o., Jablůnka 133, 756 23, Tel/fax: 571452235, kumo@cemail.cz
Raději volej, maily neberou :-( Štípenkový pergamen na štít vyjde na nějakých 350 a ještě ti kus zbude.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No fotka nevím, nemám to nafocené, na jednom štítu jsme to kdysi měl, ale nenafotil, tak až to dodělám, bude fotka.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

Müscha wrote:Mimochodem, kde sehnat ten kraví pergamen?
pokud tim terminem myslis to co mam na stitu ja tak to je hovezi surovka z NOBYKA - http://www.nobyko.cz/ za 200,- Kc
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

NOBYKO mám skoro za barákem, ale to co tam prodávají jsou snad chlupaté surovky a usně... Jak ses zbavil chlupů? (těch na tom štítu :mrgreen: )
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Zdravím. 8)
Chtěl bych se zeptat, na kolik přijde takový mandlový štít, ze dřevěných prkýnek, potažený kůží - tak jak to tu bylo popisováno - předpokládám že se ještě bude malovat a td.
Kolik peněz tak zhruba? :?:
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

za drevo sem dal tusim neco kolem 1000,- za kuzi 200,- a pocitam ze za zbytek - tj. barveni a remeny na drzeni uz nedam moc (doufam ze se rekneme do 1500 vejdu?) - pokud by sis dreveny korpus udelal sam urcite te vyjde levnejc.... ale pokud to chces koupit cely sakumprask, tak pocitej ze kdybych to delal na kseft, pridam si k ty cene jeste neco za svoji praci a cas...
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

abaddon wrote: za kuzi 200,-
A za tu surovku bych také počítal, že dáš víc. Za 200 mi to přijde jako hodně dobrý kup. :wink:
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

abaddon wrote:jak jsem nakoupil, tak prodavam .. ;-)
To by jsme se mohli domluvit :-k :biggrin:

Ještě mám otázku, to dřevo bylo asi smrk, že? - myslím podle fotky, nepoužíval se spíš dub nebo buk - z hlediska pevnosti?
Rád se nechám poučit.. 8)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Mám drobný dotaz... Má tu někdo zkušenosti s velkomoravskými štíty? Shanim cokoliv o jejich stavbě. Nejvíc mě asi zajímá četnost použití puklic a kovani (o tech ze Starého M. vim). A taky by bodly velikosti...

Diky
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

s tim tvrdym dřevem je to docela logicke, ale takový štít bude krutě těžký... Kamarád si ho chce dělat tak uvidíme co s toho vyleze. Jinak by se dal udělat z něčeho lehčího a podstatně původnějšího, třeba lípy.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Seraf wrote: Ještě mám otázku, to dřevo bylo asi smrk, že? - myslím podle fotky, nepoužíval se spíš dub nebo buk - z hlediska pevnosti?
Rád se nechám poučit.. 8)
Dub by byl sviňsky těžký, buk taky a navíc se tříští. Dle nálezu (pravda vikingských štítů) bylo nejčastějším materiálem právě dřevo z jehličnatých stromů, hlavně borovice. Lípa je moc měkká. Budeme experimentovat se štíty z břízy, je to lehké a houževnaté dřevo.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Zoone: no a ty nálezy zbytků kování které nelze nijak rozumně interpretovat a které zřejmě vůbec nejsou zbytky puklic jsou tak asi jediné co máme k dispozici. Víme že VM štít byl kruhový nebo oválný, podle nálezů ze Starého města nemusel být ani příliš velký (třeba 40x60cm), dřevěný, potažený kůží. Od Ibn Jakoba pak víme že se v Praze 10.st. dělaly štíty kožené, tlusté a údajně nevalné kvality což může znamenat ledacos (ve srovnání s tepanými kovovými štíty muslimů ve Španělsku nejspíš mohly vypadat primitivně).

Seraf: dřevěný korpus dělal můj švára - přijde podle velikosti a momentální ceny a spotřeby dřeva (s žebry, bez žeber aj.) na 1100-1200,-Kč.