Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

jen nám to nějaký čas zabere, pokud řešíš nějaký konkrétní problém tak mi to hoď do SZ a zkusím ti poradit co vím.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Jsem si skoro jistý že se jedná o notoricky známou věc, přesto snad:

Kdyby někdo spekuloval, jak zafixovat klihové barvy na štítě, aby je nerozpouštěl déšť - mě se osvědčil prostý nátěr lněným olejem.

Během cca 2 týdnů na vzduchu zpolymeruje, dokonce se mi zdá že jsou díky němu ty barvy celkově sytější.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Trubadix »

Nebo je dalsi moznost jak barvit stity a to ze pigment rozpustitprimo v tom lnenem oleji. A dal to funguje presne jak rika Bozha. Proste to za cas zpolymeruje.

BTW pak to vypada presne jak leskly Balakryl :badgrin:
Opoč
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Uh.Hradiště

Post by Opoč »

jak kdo řešíte impregnaci štítu a jak se vám osvědčila ? Vosk,olej,....? Impregnujete jenom kůži,nebo aj dřevo ?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No když jsme barvili štíty směsí lněného oleje a hlinek tak se to holt naimpregnovalo celý :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Jak schne dlouho ten lněný olej , jsem zatím jen pracoval s lněnou fermeží ,což není úplně echt ,ale měla by rychleji polymerizovat,jak to zbruba trvá u toho oleje?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Zhruba po tydnu a neco prestal spinit, po dvou tydnech a neco prestava lepit:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Přesně tak - pokud spěcháš, je lepší ta fermež, pokud ne, tak olej.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Nevíte někdo, kde se dají najít obrázky maleb ze Znojemské rotundy? Proč to dávám sem - je tam spousta motivů na mandláky.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

nunc est bibendum
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

To jsem samozřejmě našel a prošel, ale podle těch schémat je tam těch štítů hafo a na fotkách je jich jen pár. Ale buďme rádi za ně.

Když už jsme u tohoto tématu, zajímavá je teorie "obrácených štítů - viz http://www.znojemskarotunda.com/otocstit.htm

Autor obhajuje teorii, že některé štíty jsou namalované zrubu a šikmé pruhy jsou řenmeny na uchopení. viz zde -

Image

nebo

Image

Je vidět, že autor nikdy nedržel reálný štít. navíc by přemyslovci museli být leváci.

Spíš to bude takto - náhodouz jsem narazil na tyhle štíty na fotkách z dobývání CV

Image

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Sidney: pan Šimík je člověk se kterým jsem se pokoušel nějaký čas dohadovat a vysvětlovat - možná část té debaty tam ještě je. Bohužel marně - neustále mele své bludy, nedbá ani na množství jiné ikonografie na kterou jsem poukazoval, ani na praktické zkušenosti a když se mně pokoušel dokonce i urážet a posílat mně do školy, musel jsem mu dát triviální lekci geometrie pro základní školu - s papírovým válečkem a pastelkou, pak to teprve pochopil a víceméně se i omluvil, ale s jeho trhlou hypotézou jsem zjevně stejně nehnul. Nicméně nedělej si iluze - oni vždycky vyrazí s nějakou absurdní teorií a pak se jí drží zuby nehty.
Last edited by Wothan on Fri 25. Jul, 2008 19:05, edited 1 time in total.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Nedělám si iluze, že bych s ním pohnul, na to je ten článek příliš zanícenej. Je to jen taková zajímavost
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Trubadix »

Myslím že stále nikdo nemá ten mandlák ICQ offline (cervený květ) a me by se kolega k tomu online (zelený květ na fotce víše) dolela hodil :-)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Zkusíme co nejdřív zprovoznit a doplňovat tu databázi motivů na mandláky, protože s ohledem na úpravy v dataci a v pravidlech bitev na Curii to bude dost aktuální.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.