Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já si myslím, že původní výrobci nedělali štíty jednou za uherský rok, proto si ho prostě dali doschnout do šablony. Je to v podstatě stejné, jak napínat papírový potah modelu letadla, jen větší.:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Wothan wrote: Já nemám na štítu žebra žádná - dělal jsem ho tak pro to že na doložených výjevech ani třeba na Seedorfském štítu žádná žebra nejsou.

Mám takovou hloupou otázku.
Jak je ten korpus udělanej - To jsou na tupo slepená prkna, nebo pero a drážka, nebo jak? Slepení na tupo by dle mého laického názoru vyžadovalo zhoblování pod určitým úhlem aby byl prohnutej a neumím si moc předtstavit, jak bych to dělal, aby to prohnutí bylo rovnoměrný a ty prkýnka k sobě pasovaly. Možná to vidím moc složitě :)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Prkýnka jsou na tupo a jsou sklížená (aspoň u mé mandle), každé je zhoblované pod určitým úhlem aby k sobě přesně pasovala. Z RS máme dost nálezů pořízů aj. náčiní na opracování dřeva (Staré Město, Břeclav, Mikulčice....), takže no problemo.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Sidney: ano jsou seříznutá pod určitým úhlem, zklížená a navíc ještě jsou v pravidelných vzdálenostech spojena dřevěnými kolíčky. Jinak se i tenhle štít vyskládával stejně jako ty s žebry na šabloně/kopytu - v podstatě stejné jako jsou ta buková žebra na našich ostatních štítech (já je tam sice nemám ale zase je nepovažuji za nějak velký hřích aby se musely nutně odstraňovat - faktem je že štít zpevňují, ale také zatěžují) jen ne vybraná a upevněná na ponku. Po slepení a vyschnutí se to z nich sejmulo a potahovalo se to už sejmuté z kopyta - kvůli snazší manipulaci.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Při pročítání Waltharia kvůli lesklým přilbicím jsem našel následující zajímavé zmínky o štítech:

verš 730:
| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |
Paralelní překlad: | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl |

verš 775:
| Lancea taurino contextum tergore lignum | diffidit ac tunicam scidens pulmone resedit. |
Paralelní překlad: | Rozštíplo dřevo, jež bylo obšité kůží z býka, | protrhlo drátěnou košili, v plicích zůstalo trčet |

verš 1035:
| Sed retinum fractum pellis superaddita lignum. |
Paralelní překlad: ...leč | kožená obšívka zlámané dřevo drží v kuse. |

Pro ty co nevědí co je Waltharius, je to latinsky sepsaný epos pravděpodobně z 2. pol. 9 století, možná v Sankt Gallen.

Určitě by se jich dalo najít víc, ale Kriminálka Las Vegas je zajímavější :mrgreen:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

=D>
proto mam obcas pocit, ze chodit sem ma smysl :)
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno

Post by Archimedes »

Bozha boduje :)
Jen doufám, že si ten verš 730 příliš moc lidí nevyloží tak, že zajdou do OBI, koupí metrový plát moderní jedničky překližky a budou hrozně LH :wink:
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Houby boduje :) jenom má Waltharia v knihovně a nebojí se ho otevřít :twisted:

Podotýkám že překlad není můj, ale latiníků z Arcibiskupského gymnázia, kteří vydali paralelní text, já umím z latiny tak akorát vacca foeda. Takže jako ke každému překladu jest nám k němu přistupovati kriticky.

Ono by se tam dalo najít hodně zmínek týkajících se hmotných věcí, např. bronzové přilbice/přilba s chocholem, jasanové kopí, uvázání koní zkrouceným proutím, trojzubec jako zbraň atd., ale jeden nikdy neví kdy autor (pravděpodobně píšící v klášteře Sankt-Gallen) čerpal fráze z latinských autorů, podobně jako třeba Kosmas. Takže hmotné nálezy jsou vždy primární zdroj, literatura je ošidná.

Nicméně četnost zmínek o kůži na štítě mě nutí uvažovat o potahování jako o standardní záležitosti.

Verš 665 zmiňuje štít třívrstvý (triplicem), 795 zase štít zdobený (pictam).

Jako perličku, která by měla podkopat důvěru každého kdo by věřil úplně všemu uvedu verš 814-815:

Tu clavum umbonis studeas retinere, sinistra, atque ebori digitos circumfer glutine fixos! a překlad zní: Ty pak levice, pevně hleď držet rukojeť štítu, na madlu ze sloní kosti drž prsty, jako by klihem někdo je přilepil!
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Tak jsem včera prvně zkusil potažení štítu surovkou; musím říct že to bylo lehčí než jsem čekal, je to vážně super materiál. Jakožto zkušební jsem použil můj starý, dvě vrstvy překližky a mezi nimi prkýnka, kdybych ho zničil tak se nic neděje...

Co se mi osvědčilo:
- obšívání bez vrtání do štítu (jako v článku http://www.livinghistory.cz/modules.php ... cle&sid=54);
- řemeny na držení rozhodně do obdélníku
- řemeny nenýtovat, nýbrž ještě před potažením přivázat řemínkem ze surovky; u extrémně namáhaných míst (uchycení držadlového řemenu, uchycení nosného řemenu) jsem použil dva řemínky zaráz, takže i když se jeden utrhne nic se neděje
- teplota okolo 8 stupňů je ideální, kůže vydrží měkká hodně dlouho takže si jeden může dát i pauzu na oběd
- použil jsem kůži z jiného štítu který měl víc vrstev, takže až se vám starý rozpadne můžete kůži zrecyklovat na nový...

Detail spodního křížení držadlových řemenů:
Image

Detail uchycení nosného řemenu
Image

Celý štít
Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Hezká práce, ale jednu otázku mám - proč nenýtovat? Dle všeho vypadá, že řemeny nýtovasli (dle ikonografie).
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Upřímná a pravdivá odpověď je že jsem doma nenašel nýty které by se na to hodily :)

Podpůrná úvaha (aniž bych si chtěl zvolený postup nějak zpětně zdůvodňovat) spočívala v:
- snadnější opravitelností v (doslova) polních podmínkách, včetně výměny řemení
- šetření kovem

Ohledně ikonografie si netroufám argumentovat, pro účel potažení štítu jsem ji vůbec nestudoval a mám to v plánu až na pomalování.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Je to hezké. Ale nápad - myslíš, že sociální vrstva, co nodí ten štít, ocení ušetření 4 nýtků? Spíš se mi líbí ten argument opravitelnosti. Taky si vzpomínám, že jsem viděl nález kulatého severského štítu, který měl na koprpusu přinýtované kovové očko (očka) a tím byl nejspíše prostřčen řemen. Nebylo by to řešení? Našlo se něco, co by tomu nasvědčovalo? Protože pak by to bylo opraveno velice snadno.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury

Post by Begbie »

Ta očka se našla v Birce, na Gotlandu, a jistě i jinde.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já nýtama nešetřil - nechal jsem si jich vykovat celkem 8 - 4 na úchop, 2 na předloktí a 2 a jednoduchou železnou přezku na zavěšovací řemen (ta na téhle fotce ještě vidět není). Víc železa na to ale potřeba není.

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

To je pravda, s tím sociálním statusem - když mám na sobě několik kil železa ve formě přilby, meče a zbroje, štít mě určitě nevytrhne.

Berte to jako experiment, když se osvědčí (tzn. projde bez úhony několika bitvami), může být vázání kůží prostě jeden z experimentálně ověřených postupů :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...