Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Já to vyřešil takhle: řemení je ke štítu přišité pomocí řemínků ze surovky. Zvenčí jsou řemínky schované ve čtvercovém zádlabu, který je ještě překrytý čtverečkem vařené kůže. No a pak teprve potah. V případě nutné výměny řemení bych si dovedl představit, že by se ty šicí řemínnky daly navléct kouskem drátu.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jo já to na ten experimentální prouťák co mám taky přišiju kůží.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Wothan wrote:Jo já to na ten experimentální prouťák co mám taky přišiju kůží.
Ale? Tak to už budeme dva proutníci. Tos pořídil proutěnou mandli?

Jinak ten můj předchozí popis se samozřejmě vztahuje k dřevěnému štítu, ne tomu pletenému co u mě asi znáte. Na něm to mám ale taky šité surovkou.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ne, já mám na 11-12.st. samozřejmě mandli normální a i k lehkooděnci kdybych si nějakého měl chuť dělat bych si vzal mandli. Ale to je spíš takový experiment štítu pro lehkooděnce, popřípadě štítu na 10.st.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Knecht: ako je na tom tvoja diplomovka o štítoch? je už publikovateľná? zaujímalo by ma, či sa ti do konca výskumu potvrdili hypotézy o absencii tých puklíc. Dostalo sa mi cez kontakt na Ruttkaya, že sa totiž na Slovensku nejaké slovanské puklice zrejme našli. Žial, som odkázaný na sprostredkovanie informácií mojim zdrojom. Ale ak sa ku mne dlho nedostavia detaily, tak sa s ním budem musieť skontaktovať osobne. Počul si niečo o tých pukliciach?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Tak to je pro mě novinka, navíc asi před půl rokem jsem se zprostředkovaně pídil po nových nálezech štítů ze Slovenska a nic. Já znám ze Slovenska jednu puklici z Nitry z hrobu, ale je franský. Přímo o slovanských nevím. Ale ono je to celkem jedno, protože i kdyby jich tam bylo deset, celkově to stejně nejde vztáhnout na celý slovanský svět. Těch puklic pár je, ale je to minimum ve srovnání s počty tehdejších bojovníků a tedy i štítů.
Každopádně díky za informaci, ale obávám se, že už s tím teď nic nenadělám, jelikož práci právě dokončuju a asi v pátek nebo v pondělí odevzdávám.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

to knecht:Tu puklici z Nitry jsem někde viděl publikovanou, myslím v AH, ale byl to převzatý obr. z nějaké jiné publikace, bez datace a nál.okolností. Vypadalo to na germány a tak jsem se potom dál nepídil. máš k tomu nějaké bližší informace(franský hrob?)?
Jinak puklice se v 9./10 st.nachází všeobecně velmi zřídka, zdaleka ne tolik, jak se všeobecně předpokládá...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Je ve článku od Štefanovičové ve sborníku Die frühmittelaltliche Eliten.... asi znáš. Ale je to tam přejaté z jiného zdroje, nějaký časoppis co jsem nikde nesehnal (tuším Karpaten Jahrbuch?) a je to dost staré. Jelikož to není slovanské, nijak blíž jsem po tom nepátral.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)

Post by Scar »

Frenk: Z rozrušeného pohrebiska pri južnom okraji Dolného mesta (Nitra, moja poznámka), pochádzajú franské zbrane a predmety z merovejskej doby: meč, hrot kopije, hrot šípu, puklica štítu, bronzové nákončie opasku, sklené korálky z náhrdelníka a tri nádoby. (in Nitrianske kniežatstvo - Stainhübel Ján, 2004)

Nieje to ale doba VM, ale Avaro-slovanské obdobie.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

dík
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Tak moje bakalářka o štítech je odevzdaná, jsem zvědavý na posudky a obhajobu. Vedoucí ji předběžně hodnotil vcelku kladně. Když obhájím, práce bude k dispozici.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Tak jsem to dohledával tadyk, nicméně jsem vždy narazil jen na jednu věc. Kámoš si chce místo kování zpevnit hrany štítu pomocí konpného provazu. Nicméně právě přemýšlíme jak ho na ty hrany nasadit. Máte s tím někdo praktické zkušenosti? Tady na foru bylo vždy jen psané že by se tam dal narvat.

Mě zatím napadá jen jediná věc, a to ten provaz naříznout. Naříznutou částí přiložit na hranu tak aby obepjala obě strany štítu, předtím štít provrtat a provaz připevnit pomocí řemínků a štít potáhnout surovkou. (přemýšlel aj o plátnu na potažení - má to být na přelom 13/14st. ovšem prosím nevztekat se že to nemám v foru VS). Ovšem u tohoto se bojím aby potom nevznikl volný prostor mezi surovkou a štítem (čili surovka by přesně neseděla na štítu).

Druhý postup co mě napadl je podobný akorát nejdřív potáhnout surovkou, pak tam dát výše popsaným způsobem ten provaz, a přetáhnout surovkovým obšitím.Zde se zase ale bojím, že by to udělalo výborný okraj pro zasekávání seker a vysekávání štitu z ruk.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Hřebíky nebo malé kramličky. Akorát že dneska je v módě říkat, že kov je drahý:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

Kain wrote:Hřebíky nebo malé kramličky. Akorát že dneska je v módě říkat, že kov je drahý:-)
Jasné nechcem říkat že kov je drahý, ale ostatní štíty má okované, ted si udělal jeden neokovaný potažený plátnem a docela rychle jsme mu ho z rychtovali :biggrin: Tak přemýšlíme jak to vyřešit zkusíme jen to potažení surovkou (na mojem kuletém se mi ovědčil dvojitý okraj ze surovky bez lana) ale chcem právě zkusit co udělá aj to lano :wink:

Kain - jinak sa ptá Špernak :wink: a nemá přístup na net:-)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

podle mne je to omotávání lanem blbina. Dvojitý okraj ze surovky, klidně i trojitý, udělám levněji, rychleji, a bude mi složit stejně dobře.