Štíty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

To spíš vypadá na nějaký representativní štít "do průvodu" nebo to mohl být pohřební štít
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Možné to je, zajímavé je, že se našel v komoře valu.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Müscha wrote:já se bojím,že ta jedna vrstva roští prostě nevydrží...
domnívám se, že s tímto příspěvkem jde docela obstojně nesouhlasit :)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

je to prostě jen moje osobní nedůvěra :wink: já bych to prostě potáhnul aspoň dvojitě surovkou :wink:
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

právě - píchneš do toho kopím, nebo do toho nalítají šípy a jsi jak cedník.. nehledě na to, že to roští samotné asi mizerně bude fungovat ve formaci
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tyhle proutěné štíty známe i z Orientu - viděl jsme nějaké turecké a perské štíty vyrobené podobně, ale hustě provazované (dekorativně) hedvábím. Jen si nevzpomenu jestli tam byla středová puklice, podívám se na to.
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí

To knecht

Post by PeZ »

Knecht wrote:Březové dřevo na štít jsem zkoušel-při tloušťce okolo 1,5cm a rozměrech 80x60cm váží bez potažení asi 5kg.(i s dvěma vnitřními žebry a madlem z jasanu) Znovu a lépe, asi zkusím tu olši.
Myslím, že původní volba byla správná- bříza je pevná , pružná a lehká, ( olše je nejlepší na topení :lol: ). Sice je měkká na otlačení, ale po potažení by mohla leccos vydržet. Váhu bych honil spíše tloušťkou (10 mm by mohlo stačit ) a možná i proměnnou tloušťkou ( pravděpodobnost, že někdo bude mlátit do spodní třetiny štítu je velmi malá, zato levá horní třetina jich schytá nepočítaných ).
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Štít s nerovnoměrnou tloušťkou předpokládá nerovnoměrnou váhu. Takže bys ho nedržel v těžišti. To by nevadilo jen u mandláku, který to vyváží větší částí pod úchopem.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

kdyby to zesílení bylo ne všude stejné ale rovnoměrné - třeba v soustředných kružnicích (třeba zesílený okraj aj.) tak by vyvážený byl, ale i tak mi to přijde krajně nepravděpodobné
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Asi jsem úplně blbej, ale může mi někdo prozradit, jak tady obyčejný smrtelník dostane do příspěvku fotku??? Snažím se sem hodit to kování z Pohanska a ono ne a ne!
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

musi byt nekde na netu dostupna jako URL... pak sem vlozis tim tlacitkem img obrazek tim ze tam hodis tu adresu toho obrazku, kdyztak mi posli mailem tu fotku a ja ti ji nekam hodim a dam sem link...
PeZ
Nováček
Nováček
Posts: 39
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: u Řípu a Labe - Štětí

Proměnná tloušťka

Post by PeZ »

Někde na internetu jsou nálezy vikingských štítů - na nich mě zaujala právě proměnná tloušťka - od 12 mm u umba až po neuvěřitelných 6 mm na okraji. Železné umbo bylo uprostřed tlusté opět neuvěřitelných 6 mm - takže žádná obava, že by ruku kryl jen tenký plíšek.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Tu ochranu výborně vyřeší ta surovka
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No ta surovka jednak celkově stáhne a zesílí pevnost štítu, ale hlavně zvyšuje odolnost povrchu. Čisté dřevo se po zásahu štípe, vytrhávají se z něj třísky, prkýnka praskají apod. Surovka samozřejmě nemůže zabránit tomu aby štít po velkém úderu praskl, nebo zbraň či hrot šípu neprošly zkrz, ale tuhle hrozbu o něco sníží (pochopitelně vždycky záleží i na tom jak štít člověk ovládá).
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

abaddon wrote:musi byt nekde na netu dostupna jako URL... pak sem vlozis tim tlacitkem img obrazek tim ze tam hodis tu adresu toho obrazku, kdyztak mi posli mailem tu fotku a ja ti ji nekam hodim a dam sem link...
Vidím, ze nejsem sám, kdo tápe. Neboj, on se to naucí :-)