Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Jakub Dlugosz
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Sun 02. Jun, 2013 15:16

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Jakub Dlugosz »

Zdravím,
před nějakou dobou jsem projížděl všechny příspěvky tady a snad mi nevypadlo, že by se tu nacházela informace o velikosti nálezů šupin. Má někdo informace o tom v jakém rozmezí velikostí se nacházely šupiny(jestli se nemýlím celá šupinovka nalezena nebyla?) z období Velkomoravské říše a uzémí buď přímo našeho, nebo sousedících státních útvarů té doby. Jde mi o to zjistit (trochu pozdě), jestli je moje šupinovka přijatelná i pro historické použití(primárně určená pro Rohan z Pána Prstenů). Není ještě uplně dodělná(chybí vršek ramen a lopatky) a žádná extra čistá práce abych se přiznal-rukávy jsou vkládané a celý ten vršek je šitý dost chaoticky, stylem: kde se hodí šupina tam ju přišiju. Nicméně-teď se trochu obavám, že jsem zvolill z vlastní pohodlnosti celkem velké šupiny.
díky

http://havranmir.rajce.idnes.cz/Eorlovec-supinovka/
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Sidney »

Z VM období ze střední ani západní evropy žádné nálezy šupin nejsou. Co je, tak je pozdní řím a nebo ještě starší /smolenice/. Jinak ta šupinovka nevypadá zle a na franky by byla dobrá.
Jakub Dlugosz
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Sun 02. Jun, 2013 15:16

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Jakub Dlugosz »

Dík:) doufal jsem, že bych to mohl použít právě na franky(takže bych snad nikoho nepohoršoval ani Veligradu?). Co jsem se díval tak je asi problém z toho 8.-10.stol s nálezy zbrojí obecně ne? Snad jedině kroužkovky... I když v ikonografii se ve Franckých rukopisech objevuje často, nejsou žádné nálezy? V tom Psalterium aureum se zdá, že jsou jen v šupinovkách:D a nezdá se, že by to byla stylizace...Je mi jasné, že chcu trochu moc, ale zajímalo by mě to, takže kdyby náhodou měl někdo informace...

http://frankove.livinghistory.cz/img/Ps ... 0141-2.jpg
http://www.ricardocosta.com/sites/defau ... s/tor2.jpg
Jakub Dlugosz
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Sun 02. Jun, 2013 15:16

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Jakub Dlugosz »

Aha-jasně, čtu si to pořádně a vidím, že píšeš i o Západní Evropě. Takže velikost šupin je pak čistě spekulativní, je tak?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Boza »

Velikost spekulativní je, jistě. Zbroj hezká, škoda toho bombírování - dneska mi přijde že ještě praktičtější by bylo malé "žebírko" uprostřed, ne vyboulená celá šupina. Ty bombírované mají velkou tendenci odstávat.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Knecht »

Zbroj nevypadá špatně. Šupiny mi sice přijdou trochu velké, ale jak bylo řečeno,nálezy na RS nemáme a vyobrazením to +/- odpovídá (samozřejmě může jít o stylizaci).
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Ernest »

jojo, vypadá dobře! Jakým způsobem je dělaná?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Kain »

Taky se mi celkem líbí, aspoň je nějaká variabilita i mezi šupinovkama.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Jakub Dlugosz
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Sun 02. Jun, 2013 15:16

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Jakub Dlugosz »

díky:) hodím sem pak nějaké další fotky z výroby a konečnou verzi-snad ji budu mít za pár dní došitou. Jsou to šupiny našívané na kůži a jednu vrstvu lnu. Je to 4x prošité obyčejným lněným povoskovaným provázkem-tak uvidíme jak dloho to vydrží a jak se osvědčí v praxi. Použil jsem dva typy šupin-jedny dlouhé, na trup a ruce a jedny kratší na ramena.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Sidney »

Nechceš přijet na Modrou na Slunovrat? Že bychom na to mrkli v reálu?

S.
Jakub Dlugosz
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Sun 02. Jun, 2013 15:16

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Jakub Dlugosz »

Dík za pozvání :) škoda rád baych, ale už mám na 22. nějakou akci. Počítám, že budu moct dojet aspoň na Veligrad. Byl jsem tam už minulý rok s Velesovým lidem, ale jen za vesničana-nebojoval jsem, tak leda takhle asi...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Sidney »

OK, uvidíme se tam

S.
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Kaput »

http://www.heritage-route.eu/en/gradisc ... ctEqHHtlHw

Na obrázku 9 je kus lamelové zbroje. Datace je pozdní antika, předpokládám, že 5.-6. století (násilný zánik osídlení). Lokalita Gradišče-Bašelj je pak sama o sobě zajímavá pro RS.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Lamelová, falérová a šupinová zbroj

Post by Sidney »

Image

Ty jsou krásně zachovalý, evidentně Niederstotzingen jako když vyšije. V té době /6.st./ to bylo zcela běžné, nosili je Avaři od nich to okoukali Byzanťané a germáni, já mám v komplu asi 8 nálezů z osmi lokalit na Balkáně, z toho dvě kompletní zbroje, nepočítám v to maďarsko, kde by se lamelama dalo dláždit :) , no a další nálezy jsou z Itálie. 4 nálezy Německo, z toho dvě kompl. zbroje. Ale pro 9. st. je to k ničemu, mezitím se příliš mnoho věcí změnilo. Kdybychom se tak dali na Langobardy, tak to by byla jiná.
Post Reply