Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jinak mám od Bídáka ještě i nějakou nezpracovanou nerafinovanou pryskyřici a samozřejmě dá se dostat i z kalafuny zpětně, defakto kontaminací. Ono je to pak i o něco pevnější než čirá pryskyřice a nemá to takovou tendenci praskat. Kalafunu používám spíš pro to, že mnohem rychleji tvrdne - nerafinovaná pryskyřice tvrdne mnohem pomaleji takže pak mi výroba nože trvá mnohem déle, takže si jí šetřím na lepší věci který nespěchaj. A samozřejmě síra s ostřivem je taky řešení - narazit, vydřevít, síra, smola, kalafuna - až po tomhle všem bych sahal k epoxidům.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Věstník experimentální archeologie. Má to Begbie.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Wothane, moje nože jsou vydřevený, takže vidět není nic. Za druhé je mi jedno, jestli se mnou nesouhlasíš, kalafuna nebo epoxy je obojí upravené chemicky.

"Jako odpad z destilace Terpentýnové silice vzniká KALAFUNA"
- Čili prostě kalafuna, nebo epoxy je z hlediska living history stejně špatně, ergo nemá cenu dělat ze sebe snoba.

AŽ budu chtít autentickej nůž, vytavím si na něj vlastní železo a pak mě to bude trápit, do tý doby je mi to šumák.

Vím žes dělal nože a zalejval kalafunou a taky vím, že se majitelům uvolnujou, krom toho že řežou mizerně.

(Což by jinak ovšem indikovalo že to naši předci zalejvali průběžně )
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já ho třeba zalitý mám, mám jeden z těch nejstaršícjh nožů a neuvolňuje se mi, ale jinak se to samozřejmě dá zahřát a ono se to zase spojí, případně znovu zalít. Co se týče toho jak řežou - nejsem kovář, používám hotové čepele (mimo to tenhle zdroj už nemám) a krájím s tím maso při jídle. Pokud chci něco opravdu ostrého jako je břitva, vezmu jí od Begbieho, ale ani tu se mi zatím nepodařilo nabrousit tak jak bych si přál i když to nemusí být nutně v oceli.

Co se týče nožů - mně to vadilo u těch Bobrových - jsou pěkný, ale když on se ten epoxid pod čepelí ani nesnažil moc skrývat. Přišlo mi to škoda s ohledem na tu práci se střenkou.

Pokud ale nevidíš rozdíl mezi epoxidem a destilovanou pryskyřicí (složením jde stále o tu samou hmotu a mimo to jak jsme řekl - mám i originál pryskyřici, nikoli kalafunu, jenom to velmi pomalu a dlouho tvrdne) pak asi nemá smysl se o tom dohadovat. Mně prostě nic nenutí cpát tam epoxid o kterým se nemá smysl dohadovat, že byl tehdy prakticky nevyrobitelný, tak ho tam raději necpu.
Last edited by Wothan on Fri 19. Aug, 2005 13:05, edited 1 time in total.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ten paroh - když to do něj namlátíš za čerstva přece musí časem vyschnout a uvolnit se ne?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jinak chemická definice kalafuny je:

Kalafuna je pryskyřice rozličných druhů rodu Pinus (Pinaceae - borovice) zbavená terpentinové silice. Hlavní složkou kalafuny jsou podle původu kyselina pimarová, příp. kyselina abietová.

Takže technicky se vezme borová (nebo jiná, ale asi nejčastěji je to pryskyřice borová) smola a parní destilací se z ní získá terpentýnová silice a kalafuna. Hypoteticky by to snad šlo i prostě jen vyvařit v kotli s vodou s tím, že to co zbude na dně po odpaření bude kalafuna - silice nás nezajímá a tak asi nemusíme řešit kondenzaci, pokud jsem to dobře pochopil, ale nejsem chemik a třeba se taky úplně pletu - možná by v tomhle poradil Bídák.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Není to spíš tak, že vyschne a stáhne se?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ten paroh? no spíš víz zpórovatí jak vysychá, ale nevím, já dělal vždycky jen se starýma parohama. Proto jsem se na to vlastně ptal.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Já právě taky, s čerstvým jsem ještě nepracoval, ale tohle mi přijde jako jediné vysvětlení toho, že to tak jde....
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Post by Mysakk »

Každý paroh po vyschnutí zporovatí.Tak že to stejně na konec musel zalít třeba tou praskyřicí.

Myšák
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Asi nejspíš ano, ale upřímě, kdo mě zná tak ví, že nemá hrát na strunku.

Jak to vydřevit:

http://sweb.cz/hawkwind/bladefit.JPG
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Jinak ano - každý paroh po vyschnutí spórovatí, pak vemeš jinej kus a narazíš to na jinej. Říkám, že tady je předpoklad, že máš ten materiál běžně k dispozici. Navíc - to trvá hodně dlouho.

Wothan - Ano nevidím žádný rozdíl mezi průmyslově destilovanou a chemicky upravenou smůlou (kalafuna) a epoxydovou pryskyřicí ve vztahu k tomu co děláme, ani jedno není prostě košer.
Last edited by hawkwind on Fri 19. Aug, 2005 13:28, edited 1 time in total.
User avatar
Mysakk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 183
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Slatina,Praha
Contact:

Post by Mysakk »

Po vyschnutí zpórovatí a samozřejmě,že se stáhne,ale ne natolik aby udržel čepel dostatčně pevně.

Myšák
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Co máte pořád s tou kalafunou? Minulý víkend jsem vyrazil do nejbližšího lesa, za hodinku očumování stromů jsem nasbíral asi tak půl kila smůly (některou čerstvou, některou vyschlou). Chystám se to teď tavit, abych z toho dostal třísky a tak.

Kdybych měl porovnávat síru a smolu, přijde mi že smoly museli mít všichni kolem sebe mraky, ale síra nemusela být k sehnání tak snadno (OK, na Islandu obráceně :) )
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Já nad tím lámu hůl....Tak on nakonec není problém než v tom, že je moc práce tu kost vydřevit...
Post Reply