Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Aha, a co máš v plánu ?
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Chtěl bych langsax tak nějak se mi líbí tvarově a když koukám na svůj meč tak podle toho jak ho mám osekanej ho používám jak langsax (v zásadě záseky jen z jedné strany), proto se taky teď pídím zda-li se to hodí k moji představě kijevskýho vikoše, kam směřuje moje představa do budoucnosti

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Zbraně raného středověku

Post by NITRO.xxx »

ahoj, dostala se mi do ruky publikace "pocatky slovanskeho osidleni nasich zemi" od z. klanici a objevil jsem tam nálezy slovanských šavlí a tak jsem se chtel zeptat zdal-i se nekdo pokousel o jejich rekonstrukci a kde by se dalo popripade sehnat vice informaci o techto zbranich. predem dekuji za odpoved
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Knecht »

nemám tu knížku teď před sebou, ale celkem bych tipoval že to budou avarské. A na Klanicu bacha, občas taky vyplodil dost divné závěry.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Zbraně raného středověku

Post by NITRO.xxx »

http://nitroxxx.rajce.net/mece
pridavam obrazek tech nalezu
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Zbraně raného středověku

Post by Boza »

No tak ono ta oblast průniku kaganátu a 'slovanského' osídlení byla v určitých letech dost divoká, zvlášť v období jeho rozpadu. Píšu to proto, že to že se v oblasti našly 'šavle' neznamená, to automaticky, že "Slovani používali slovanské šavle". Pokud někdo rekonstruuje skutečně rané Slovany, resp. nějaký děj z období kaganátu, tak ano, tam je šavle ("avarského původu") na místě. Nicméně později (VM a dál) evidentně převážily 'západní' kulturní vlivy, konkrétně klasické meče.

Jinak na tato období existuje docela dost literatury, z hlavy si vybavuju následující, velmi pravděpodobně tam budou nějaké kresby nálezů:
- Bednaříková, Jarmila - Měřínský, Zdeněk - Homola, Aleš. Stěhování národů a východ Evropy. I. Praha : Vyšehrad, 2006
- Čilinská, Zlata. Slovania a avarský kaganát: Bradlo, 1992
- Měřínský, Zdeněk České země od příchodu Slovanů I. díl, Libri, rok nevím....

Jo a http://www.hermann-historica.de má 'avarské' zbraně často v aukčním katalogu, např. jedna je zde...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Knecht »

Ano, to jsou běžné avarské tvary, což neznamená že by je Slovan nemohl použít, ale určitě to není něco typicky slovanského. A jak správně podotýká Boza, postupně převážil celkem jednoznačně západní vliv, tj. běžné evropské meče.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Bigoš »

tady je vidět že se používalo již tehdy kopí s kuličkou :lol:



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbraně raného středověku

Post by Merlkir »

Nemáte někdo fotky nebo nákresy meče z Černé mohyly? (toho 126 cm dlouhého)
(LH forum jsem prohledal a nenašel :()

na netu jsem našel jen tohle, což má být rekonstrukce:

Image
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Ernest »

Ahoj. Nemáte někdo obrázky (třeba z muzeií) pochev a jejich kování k franským/bavorským saxům 8. století? Díky moc předem...
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Bigoš »

tak jsem dodělal franský sax svařený ze damaskových 4prutů v délece 50cm, nabízím ho v prodeji zde
http://www.livinghistory.cz/phpbbforum/ ... =10&t=3962



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Ernest »

Já jsem se díval, a je to krásná práce :) Já už čepel budu mít, bt obyčejnou z pružinovky, ale zajímalo by mě kování / zdobení pochev z tohohle období a regionu. Neměl bys něco?
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Bigoš »

Loki wrote:Já jsem se díval, a je to krásná práce :) Já už čepel budu mít, bt obyčejnou z pružinovky, ale zajímalo by mě kování / zdobení pochev z tohohle období a regionu. Neměl bys něco?
mám toho docela dost, akurát mi nejdou posílat přílohy mejlem, čili nevím jak ti to dát



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Zbraně raného středověku

Post by Knecht »

Však je jich spousta v knize od Steinové...
odkaz na můj scan jsem dával někam do Franků. Je to ale všechno osmé století.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Zbraně raného středověku

Post by Boza »

Vopatrně chlapci s "franskými" saxy na 9. století. Kdo četl můj překlad Couplandovy studie (http://www.livinghistory.cz/node/129), tak si jistě všiml že je tam explicitně napsáno že přinejmenším v říši sax zřejmě s technologickým rozvojem mečů ztratil svoji funkci primární nebo pobočné zbraně a byl v této roli opuštěn.

Když se obrátím k svojí databázi iluminací, jistě je tam několik případů, které by se daly považovat za sax (než to zapomenu - Codex Egberti 78v, Bamberský evangeliář 224v, Stuttgart 27r, 140r), jenže a) jsou to např. biblické scény zajetí, případně uřižování Krista (takže může iluminace odrážet biblický text), b) to můžou být obyčejné delší nože (např. na jedné iluminaci se tím oškrabuje svitek), i v našem Kodexu Vyšehradském (11. století!) stolní nože které jsou zřejmě jednostranně broušené a mají "broken back". Nikde jsem ovšem nezaznamenal situaci, kde by např. bojovník měl meč a zároveň němu sax.

Loki, aha teď teprve koukám že tobě jde o 8. století, pošlu ti SZ ohledně stažení Steinová: Adelsgräber des achten Jahrhunderts in Deutschland. Najdeš tam i nějaké zbytky (zbytky!!!) pochev.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Post Reply