Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Inka: a to se ptas na to jestli je pouzivali nebo ne? Ano pouzivali 8)

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Nějaké RS meče z Wallace Collection & jinde, taky jeden VLFBEHRT:

http://gladius.revistas.csic.es/index.p ... view/50/51
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Něco pro malé franské prakovníky:

http://expositions.bnf.fr/carolingiens/grand/022_2.htm
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

To nákončí na pochvě meče je super!

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Metallography of the 9 th Century Sword of a Great Moravian Nobleman Buried in Mikulcice (Grave No.580): http://metalurgija.org.rs/mjom/vol12/No ... 1Hosek.pdf
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
komizu
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by komizu »

ještě zaspamuju tady, snad mi moderátoři odpustí, když kolegové přes vrcholný středověk nějak neragují...

zdravím, můžu Vás, kolegy zbraňoznalce, požádat o pomoc s překladem? na jeden seminář překládám text o vpádu mongolů do evropy a nejsem schopen sám odvodit české ekvivalenty názvů zbraní. klasické slovníky jsou tu na nic.

"Quicumque autem volunt pugnare cum eis, hec arma debent habere: arcus bonos et fortes balistas quas multum timent et sagittas sufficientes et bonum dolabrum de bono ferro vel securim cum longo manurbio; ..."

luky, kuše a šípy nejsou problém, ale ty další dva pojmy už ano. za případné objasnění předem velmi děkuji. předpokládám že to budou nějaké sekérenky(?)...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

dobré sekery (dolabry) z dobrého železa, sekery s dlouhou rukojetí...asi tak něco :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Slovo "dolabra" označovalo v antickém římě legionářskou motyko-sekeru, nebyla to zbraň v pravém slova smyslu i když se tak dala nouzově použít, spíše ženijní nástroj pro budování táborů a opevnění. Jenže tak jako ostatní latinské pojmy mohl i tento ve středověku nabýt nového obsahu. Sekeru znám jako "securis" nebo podobně jako kladivo "malleus", ale možná by to mohl být podle představ středověkého(?) autora i nějaký určitý typ sekery.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
komizu
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by komizu »

děkuju za odpovědi, nechám tam prostě sekery. mějte se tu vespolek.
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Tak schválně jestli mi někdo dokáže poradit. (Myslím že Kain určitě :) )
Už nějaký čas důmám nad langsaxem.
Když jsme googlil našel jsem jeho definici jako one-edged long sword, jenže ať googlim jak googlim našel jsem jen dalších pár délek, které tak nějak neodpovídali moji představě long swordu, většinou se pohybovali do 20" což mi připadne málo (a ke všemu to byla zbraň za kterou by se nemusel styděť žádný fantazák) no a pak jsme ještě hledal něco na myarmoury.com kde jsme našel dřív zmiňovaný "Type III: Hurbuck" z Anglie a Sax from Nijmegen, Netherlands.
Jenže ani na jednom obrázku není míra abych měl relativní představu o délce, svoji představu komfrontuju s mlhavou vzpomínkou Poldyho langsaxu co měl u Kaina na Vršovcích. Připadal mi mnohem delší než 50 cm, odhadoval jsme to na nějakých 80 cm ale neviděl jsem ho zblízka tak nevím. Proto se taky ptám, jaká délka vám příjde rozumná? Při tloušťce 6mm čepely a a šířky 3 cm mi připadne že 80 cm je docela funkční délka.
Když už jsem tak u toho vyptávání, myslíte, že je reálné využití langsaxů u kyjevských vikingů, potažmo varjagů?

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Image

sax_500-600AD_Nijmegen_Netherlands

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Rodmar
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Rodmar »

Bjorne pěknej kousek. Neměl bys i obrázky toho zbytku co leží okolo toho saxu??? Předpokládám že to pod tim saxem to je čepel meče....
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Jednosečné meče - délka čepele cca 80 cm, většinou typu H, pár čepelí se našlo i bez záštity a hlavice. Nejvíc z Norska, něco z Dánska a Švédska.

Sax - z Birky z hrobů - 30, 60 cm, v pochvách východního stylu, stejné z Gotlandu.

moje výroba, čepel 30 cm

Image

Image
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Begbie: moc pěkná práce, to se musí nechat
Rodmar: prolez forum myarmoury.com je tam kupa zajmavých věcí a jsou od tama i tydle fotky
All: tak jsme kontaktoval Poldyho a ten jeho lang sax má 72 cm čepel, takže můj problém je v zásadě vyřešen :)

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Post Reply