Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
wondra

Zbraně raného středověku

Post by wondra »

Rád bych zde poklábosil o zbraních používaných v období raného středověku.
wondra

Post by wondra »

A rovnou muj prvni prispevek. Rad bych na WB puzival kopi nebo sekeru v kombinaci se stitem. Muzete mi nekdo poradit co a kde shanet? :)
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Nejlépe u kováře :) . Seker je ale více typů. Jakou postavu hraješ? Jestli na WB pak počítám konec 12. století, ale tam máš spoustu seker od vyloženě válečných po klasické pracovní nástroje řemeslníků. Ceny tedy také různé od 400,- do 2000,- S kopím pak počítej kol toho 1000 i s ratištěm. Tak nějak jsem to pořídil já.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Kopi

Post by Boza »

Za sebe můžu říct že kopí jsem získal takto:
- zakoupil jsem na burze za několik piv kovaný hrot s tulejí (NEsvařovaný a NEleštěný)
- zašel jsem do merletího Zbrojáčku a zeptal jsem se místních zda nemají nějaké ratiště. Jedno staré cca 2 metry mi za 300 prodali - evidentně zbytek po zlomení nějakého 3m klacku, ze smrku.

No a zbytek obnášel vytáhnutí hřebíků, ohobování pořízem a hoblíkem dokulata, napuštění včelím voskem (docela sranda když máte sporák u okna a kopí trčí z 10. patra ven) a naražení tuleje.

Časem ještě nějak dořeším ukončení-botku - možná vezmu zavděk vykovaným kroužkem naraženým na kónus.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Na WB není nutně potřeba sekera na konec 12.st. Přelom 12-13.st. je datace toho konkrétního dvorce jako souboru staveb. Jinak děláme 11-12.st. takže od počátku 11.st. do konce 12.st. Počítám že v tomto rozmezí se dá najít seker dost - kluci mají nějaké repliky na základě nálezů z Polska.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Mě zajímá jako zbraň kyj, vlastně jako nejjednodušší zbraň. V hrobech nobility by se asi nenašla, ale jsou nálezy nějakého okování, nebo písemné zmínky?
Meč se už obecně odsunul jako zbraň menšiny (nobility) a nastoupily zbraně jako sekera a kopí, ale co alternativní zbraně těch nejchudších? Máte někdo přehled?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No chtěli bychoms Honzou rekonstruovat tu paličku z Hortus Deliciarum, ale nemáme nikoho kdo by dokázal vysoustružit tak velkou dubovou kouli.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Myslíš že to bylo soustružené z masivu? Já si vždycky říkal, že to jsou spíše samorosty... Kolik tak odhaduješ průměr koule a kolik průměr rukojeti? Můžu na výrobu zkusit kámoše, ale až po Slunovratu, protože teď je docela vytížený.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No odhaduju někde kolem 15-cti cm v průměru. Ono to nutně nemusí být soustružené, klidně by to mohlo být i vyřezávané, ale soustruh byl znám a používán a ta balice z HC má tu kouli dost pravidelnou na to aby to mohlo být i soustružené a naražené na násadě podobně jako palice řezbářská.

Ve finále do toho přijdou natliuct kovamné železné hřeby - ne ostny, hlavičkou ven, pro zpevnění.

Ale jestli máš tu možnost, potřeboval bych vysoustružit "sněhuláka" na stan -. tři spojené koule o průměrech asi 15, 10 a 5 cm s křížem nahoře. Nasazuje se to na vrchol stanu po nasazení střechy a lan.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Takže ta koule na kyj by šla. Bude soustružená rukou, takže nebude to čistě koule, ale snad mírné prohnutí nebude na závadu :twisted: S tím snhulákem uvidíme. Pošli mi pak nákres na mail a uvidíme... Ovšem až někdy po slunovratu.
wondra

Post by wondra »

No jak te sleduju tu diskuzi, prichazi mi na mysl zda bych misto sekery neupotrebil naky poradny sochor (zamerne nepouzivam slovo KYJ, abych nevytvoril pubertalni dvojsmysl :wink: ), ale nevim jak by se hodil k tomu kulatemu stitu. Jinak bych sel asi do kopi a te axny
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No samozřejmě že by se uživil nějaký jednoruční obuch. Ve Velislavově bibli což je sice až 14.st. ale dost archaické výjevy jsou i obuchy obouruční. Taková basebalová pálka. Takže bu´d je to z jednoho kusu a rozšiřuje se to, nebo to může být jak navrhoval Bořivoj svazek dobře roslých kořenů či jiná sukovice a nebo to prostě je vyřezávaná nebo sustružená koule nebo jiný podobný tvar nasazený na násadě podobně jako u řezbářských palic. Tu by asi bylo vhodné po vzoru Hortus Deliciarum pobít kovanými hřeby - ne nutně se špičkou, spíše pro zpevnění. Taková zbraň je ale pořád velmi nebezpečná, takže doporučuji dávat si na to bacha i když je jen ze dřeva(!) nebo s malým množstvím kovu. Na druhou stranu neničí tolik štíty což asi ti na druhé straně celkem ocení.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Kopí a oštěp

Post by Boza »

Prosím vás, existuje nějaký jednoznačný vizuální rozdíl mezi kopím a oštěpem? A co rozdíly v používání? Setkal jsem se v literatuře s obojím, jednou jako vrhací zbraň, pak zase bodná, mám v tom hokej :)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

V zásadě neexistuje i když se to hrozně nerado přiznává :wink: Už jsem četl spoustu definic, o některé se i sám pokoušel v rámci našeho webu, ale nic z toho nemá vlastně žádnou objektivní platnost. Definice oštěpu jako vrhací zbraně naráží na fakt že se objevují vrhací kopí (jenže v pramenech a to je často dost o překladu do latiny a následně z latiny) stejně jako se objevuje masivní lovecký oštěp copy bodná zbraň. Takže bych si s tím nelámal hlavu.
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

...že se ještě vracím k těm klackům/kyjům - jeden pěkný drží biskup Odo na výšivce z Bayeux (jestli si dobře vzpomínám 8) ).
Post Reply