Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Zajímavá je i ta dýka, přiznám se že jsem takovou neviděl.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Pazourek

Post by Pazourek »

Ahoj,
v literature jsem narazil na na "franskou zbran ango z 6.-8. století" a nejak si to nedokazu nikam zaradit a momentalne vzhledem ke sve geograficke poloze ani vyhledat. Budu rad za kratky popis, diky
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Kopí s dlouhým úzkým hrotem, resp. dlouhým mezičlánkem mezi tulejí a samotnou čepelí, podobné některým germánským z doby římské.
Minimálně jedno je i od nás.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Je to spíš oštěp než kopí. Na langobardských pohřebištích u nás je poměrně dost rozšířené. Zrovna zejtra se du na jedno mrknout do ZČM.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Úplně vpravo je ango z hrobu v Krefeld Gellepu - merovejci 6. st. Dá se přirovnat ke klasickému pilu s jednoduchým ratištěm. V některých oblastech, snad Vizigóti ve španělsku, ale jistě to nevím, používali celokovový anga.

Image

A tady je v nákresu

Image
Pazourek

Post by Pazourek »

Díky všem
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Trochu jsem se hrabal v těch šavlích ze Želovců a zjistil jsem několik zajímavých věcí.

Jednak těch šavlí tam našli 18 a jeden klasickej meč

Myslel jsem (podle nálezů, které jsem zatím viděl), že avarské šavle jsou poměrně uniformní dlouhé, mírně zakřivěné jednosečné zbraně s typickou záštitou s "ostny" a rovnou rukojetí. To by odpovídalo vývoji od dvojbřitých čepelí k jednobřitým, od rovných čepelí po silně zakřivené a od rovných rukojetí k rukojetím nakloněným k ostří. Pravda je však jiná, v nálezech jsou kromě takových typů /kterých je ale nejvíc/ i rovné a nebo naopak silně prohnuté, s rovnou i nakloněnou rukojetí, s odlišnou záštitou, dokonce je zmiňovaná jedna dvojbřitá. Možná to odráží nějaký vývoj /pohřebiště má 850 hrobů a je datováno od 1. pol. 7. st. do 2. pol. 8. st./, bohužel dataci jednotlivých hrobů se mi nepodařilo zjistit. Mohl by to být námět na nějakou práci.

Další zajímavá věc byl nůž s rukojetí nakloněnou k ostří, připomínal tu dýku se šavlovou rukojetí o kousek zpět v této diskusi.




Výběr jednotlivých typů šavlí ze Želovců

Image



Nůž s nakloněnou rukojetí


Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Pěkné věci. Škoda, že tohle období je u nás tak málo populární, hned bych se do toho pustil.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Pazourek

Post by Pazourek »

Zkusit odhadnout nejakou chronologii by se dalo podle planku pohrebiste s cisly hrobu. Je nekde publikovany? V Cilinske?
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Presne tak, ale to uz je nad me casove a jazykove moznosti.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

jojo, avarské šavle bysi to zasloužily, ale jak říká sydny-toho času jepomálu. Tady davám svoju oblíbenou ze šebastovců h.94, konec 8.stol. rukojeť má tvar sasánovských mečů a pozorohudný je rovněž trn na záštitě, jenž neodbytně připomíná záštitné trny na tesácích 15.stol.

Image

Image
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

jo aještě jedna míň obvyklá šavle(nebo chceteli jednosečný meč :badgrin: ) z rakouského Zilingtalu,hrob D3, 2.čtvrtina 7.stol.
Image
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

No vida, představa uniformní zbraně dostává vážné trhliny.

Tady je foto té zilingtálské šavle resp. meče z hrobu D3

Image

V Zilingtalu v hrobě D338 našli i "klasickou avarskou šavli"

Image


Někde v Uč Tepe našli podobný meč jako z hrobu D3, bohužel je to celé maďarsky, takžese moc neorientuju

rukojeť meče z Uč Tepe

Image


Tady jsou meče z této a dalších lokalit


Image
Pazourek

Post by Pazourek »

Tady mam jeste foto k Zelovcum
Image

Ta zilingtalska, jak nema zastitu, nebo jak to nazvat. Ma zajimave to krizove kovani. Neco mi pripomina.
Pazourek

Post by Pazourek »

Jelikoz me to zaujalo a mam tu obrazky, tak jsem se podival na ten planek Zelovcu. Bohuzel je dost schematicky a vyobrazeni tech savli je nekompletni. Od oka mi to pripada, ze rovnejsi savle jsou spise v arealu II a zakrivenejsi v arealu I. Uz si ale nevzpomenu, jak jsou ty arealy interpretovane a ktery je starsi. Tak nevim, jestli to zapada do te globalni teorie