Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Knedlíky, chleba, tady jsem taky silně proti, ale to je jen má osobní výhrada. "Božím darem" se prostě neháže. Kdyby nebyla jiná možnost, tak budiž, ale k chlebu a těstu obecně mám prostě úctu.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

To já taky. Avšak munice z nekvašeného chlebového těsta, upečeného v ohni, to není takový hřích. Účelem je navíc ekologická zlikvidovatelnost, tedy rozložení či sežrání dobytkem, a šetření lidských životů. Vždyť z perníku se taky dělají ozdoby, které se nejedí, olejem se také mažou zbraně...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Kdysi v prvotním nadšení jsme s kámošem stříleli z krátkého rotačního praku vším..cihla, dvířka od kamen...
O tom bezpečném střelivu pořád přemýšlím, pingpongáč se mi zdá být dobrý nápad, navrhoval bych dále naplnění vodou(možná ne úplné) a obalení montážní pěnou. Samozřejmě i obarvení. Výhody-relativní bezpečnost, solidní váha a tedy i letové vlastnosti, kalibrovatelnost střel.
Nevýhody - docela zdlouhavá výroba, asi ne nejlevnější, ekologicky nešetrné.
Jinak třeba vrhací sekery a oštěpy by byly určitě fajn, ale podobně jako Kain se obávám přílišné dřevárnovosti. Stačí eurošípy, ty dokáží zkazit spoustu fotek.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno

Post by Archimedes »

Jsem rád, že se moje fustibaly ukázaly jako inspirativní :twisted:

------------------------------------

K těm vrhacím, házecím a střelným zbraním:

Cokoliv po sobě na bitvách budeme posílat vzduchem, musíme počítat s tím, že lidi, co se sejdou na akci, nejsou secvičená skupina, co je zvyklá chytat ostré zbraně do štítů a že náhoda je blbec.

Ty vrhací kopí mi v bitvách taky vizuálně chybí. Jenže u kopí není nebezpečný jen hrot (což je víceméně případ šípu), ale celá váha ratiště. Stačí malá nepozornost nebo smeknutá bota a pokud se ten letící kus dřeva (i "smetákoidní" ratiště váží bratru půl kila), byť s gumovým hrotem, trefí někomu blbě do hlavy, je to na otřes mozku, možná i něco horšího.

To ratiště by mělo být maximálně odlehčené s tím, že to bude spotřebák. Možná by mohlo být z balzy, je tak 2x-3x lehčí než běžné dřevo. Nebo by to mohla být pevná papírová trubka (jako od alobalu).
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Je to prostě dilema. Na jedné straně bezpečnost, na druhé dřevárna. Pokud by šlo jen o optické oživení bitvy, bylo by asi nejlepší to nacvičit se zkušenou skupinou reálnými, ne nutně ostrými zbraněmi. Ono to není zas tak těžké. Kdysi jsem ve vystoupení chytal hozený jatagan, který se mi jako zabodl do břicha, většinou se to docela povedlo, akorát jednou mě soupeř místo do břicha zasáhl do krku...pravda, jatagan nebyl ostrý a vržený oštěp nebo sekera má trochu jiné grády, ale je u nás dost šikovných a pošahaných lidí, kteří by to jistě svedli.
A nenacvičenou palbu holt omezit na tupé šípy a prakové střely.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No na tréningu po sobě hážeme tlustostěnou plastovou trubkou s tím že ten druhý musí jednak uhnout tělem (většinou hlavou, protože na ní se obvykle míří) z dráhy letu, chytit jí ve vzduchu, otočit a hodit zpátky. Ono to sice nemá kovový hrot, ale ani tady si nemůžeme dovolit neuhnout.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno

Post by Archimedes »

Speciálně pro Kaina:

Pokud bys chtěl být fustibalomelounometčík, začni posilovat :wink: Zkusil jsem spočítat pár detailů vrhu 8 kg melounu tím 1,5 m fustibalem (resp jeho zesíleným bráchou) na vzdálenost 30 m a vyšlo mi zhruba tohle:

"vypouštěcí" rychlost cca 50 km/h
torzní moment cca 400 N.m
ať při vrhu podél ramene nebo přes hlavu připadá na každou ruku cca 750 N (odpovídá 75 kg)
kinetická energie melounu 900 J (odpovídá uvedení cca 3 ml studené vody k varu)
a na závěr špičkový výkon - cca 3 kW neboli 4 koňské síly :badgrin:
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jdu na to, za rok na Modré poletí meloun:-) Když ne 8, tak třeba alespoň pěti:)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Métá?xestse Ohnéssese
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 250
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pečky

Post by Métá?xestse Ohnéssese »

Když pročítám Vaší debatu, napadlo mne, proč neuděláte jako střelivo do ?praků? míčky z kůže? Na lakros a shiny používáme míčky z jelenice velikosti tenisáku, které vydrží hodně (při shiny do nich mlátíme hlava nehlava klackama), jsou těžší než tenisák a neodráží se.
Uznávám, výroba bude náročná, ale zas to bude střelivo s dlouhou životností, v podstatě žádnou nebezpečností, nebude odskakovat...
Váha by se dala regulovat případným namočením. Váha a hlavně tvrdost nikdy nebude dosahovat krikeťáku a při dopadu se zploští, protože ho ručně nikdy nenacpete pořádně.

Odřezků kůže máte určitě dost na ušití i nacpání obsahu...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Nápad je to dobrý, ale ta munice je spotřebák, ničí se, ztrácí se...asi nikdo nevěnuje hodinu výrobě jednoho "kamene". Ale díky za inspiraci.

Mě zas napadlo dřevo. Lehké měkké smrkové dřevo, na soustruhu raz dva. Stačí malá kulička 4cm. To by nemělo vyrazit oko ani člověka poranit, při letu to bude stabilní, neodrazí se to moc víc, než kámen, je to ekologické.

Je to sice tvrdší, ale váží to několikanásobně méně, než šíp...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Ale tady jde i o tu váhu, příliš lehké střelivo ti nepoletí buď vůbec, nebo špatně a nepřesně. Nejlehčí, co jsme zkoušeli, byl korkový špunt a smotaný balíček papírových kapesníků. Obojí sice letělo, ale vpodstaně jen plachtilo.
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Post by MadHamster »

Knecht wrote:Kdysi v prvotním nadšení jsme s kámošem stříleli z krátkého rotačního praku vším..cihla, dvířka od kamen... meloun bude určitě zajímavý. :)
O tom bezpečném střelivu pořád přemýšlím, pingpongáč se mi zdá být dobrý nápad, navrhoval bych dále naplnění vodou(možná ne úplné) a obalení montážní pěnou. Samozřejmě i obarvení. Výhody-relativní bezpečnost, solidní váha a tedy i letové vlastnosti, kalibrovatelnost střel.
Nevýhody - docela zdlouhavá výroba, asi ne nejlevnější, ekologicky nešetrné.
Jinak třeba vrhací sekery a oštěpy by byly určitě fajn, ale podobně jako Kain se obávám přílišné dřevárnovosti. Stačí eurošípy, ty dokáží zkazit spoustu fotek.
Co takhle si udělat formu z lukoprenu a tu munici dělat z vosku, je měkký a nemá pružný odraz.

A dá se snadno recyklovat.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Nevím, jak by to dopadlo s pravým včelím voskem, ale parafínová koule byla pěkně tvrdá a odrážela se taky moc dobře.
User avatar
MadHamster
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Havířov

Post by MadHamster »

Bonemina wrote:Nevím, jak by to dopadlo s pravým včelím voskem, ale parafínová koule byla pěkně tvrdá a odrážela se taky moc dobře.
Parafin je taky kapku chemicky jiná látka včelí vosk je megamix různých látek, zatímco parafín je chemicky čistý henten( nooo metan ethan a tak, prostě tahle skupina látek ) :mrgreen: o 20 a více uhlících.
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Zkoušeli jsme i různé úpravy parafínu, aby se přiblížil pravému vosku.
Last edited by Bonemina on Thu 24. Aug, 2006 9:17, edited 1 time in total.