Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Scar
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 245
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Komjatice (Nitra)
Contact:

Post by Scar »

Mám otázku. Musí byť priečka slovanského meča nutne rovná? Posielam link na článok o Slovanoch, je tam však meč germánsky. Čo by na ňom bolo treba zmeniť aby sa dal použiť ako slovanský? Zrejme to bude priečka aj hruška, no potrebujem poradiť, dosť sa mi páči. Vďaka!

http://www.valka.cz/newdesign/v900/clan ... =slovan%E9
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Scar: nutně nemusí být rovná, z raného středověku známe i příčky mírně prohnuté směrem k čepeli - to je ale závislé na období apod. Od toho existují tzv. typologie mečů třídící meče z nálezů do různých kategorií - podle typu hlavice, příčky, čepele apod. Protože zřejmě neexistuje nic jako "typicky slovanský raně středověký meč" bude pro tebe možné použít jakoukoli typologii vztahující se k raně středověkým mečům - tedy i Petersena, Oakeshotta aj. A nebo zvol jednodušší postup - najdi si nějaký publikovaný meč z nálzů z místa a období které tě zajímá (je-li) a vycházej z něho.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

cepel saxu od P. Barty
Image
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Práče:
bible Štěpána Hardinga, Citeaux, kolem 1109 (muzeum v Dijonu)
Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ono je to prosté - většina vyobrazení praků a prakovníků z raného středověku zobrazuje právě Davida a jeho boj s Goliášem anžto se obvykle jedná o ilustrace k SZ. Proto tam obvykle najdeme Davida s prakem, Goliáše s krvácející ranou na hlavě a následně Davida jak seká Goliášovi hlavu jeho vlastním mečem.

Nicméně existují i světské výjevy - kupříkladu to co máme na webu u prakovníků je z rukopisu Petra de Ebulo a zobrazuje boj prakovníků na hradbách obléhaného města. Najdeme tu jak prosté klasické praky tak fustibaly - praky na holi:

http://www.wothanburg.cz/strelba.html

Ale jinak je tenhle výjev samozřejmě pěkný, mám ho tu už nějaký čas upravený a připravený k doplnění, ale až do nové verze webu.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

hawkwind wrote:Jinak ten hřebíček je doložený a používej ho bez obav, protože je to přesně jak se to dělalo.....
Mé hroty jsou zajištěné hřebíčkem tak že není skoro vidět :wink:
Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Mám dotaz. Nálezy velkomoravských mečů - pochvy. Ve všech nálezech, kde byly zbytky pochvy nalezeny, byla dřevěná. Bývaly snad potažené látkou či kůží. Nálezy nákončí a kování se nekonají. (až na pár importovaných výjimek). Je to tak?

A druhý: nikde jsem nenašel způsob zavěšení. Nedochoval se žádný fragment nebo to jen zatím nikomu nepřišlo důležité?
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Ta pochva je dřevěná a červená, je mořená? A jiný způsob závěsu? Kování se mi mlíbí, ale nenašlo se zdaleka ve všech hrobech...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No máme doloženy palice z 12.st. (vyobrazení) které to poutko kolem ruky mají. Ono to zabraňovalo tomu aby ta zbraň vyklouzla ze zpocených nebo zakrvácených rukou nebo aby vám jí někdo nevyrazil z ruky. To jsou ovšem už trochu složitější a tuším i okované palice. Tyhle primitivní jednoduché sochory by sice poutko mít mohly, ale proto že se jednalo zřejmě dost často o improvizovanou zbraň asi nezřídka "na jedno použití" moc bych to nehrotil.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Kain wrote:...A jiný způsob závěsu?...
Image
Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Pěkná kresba skytského bojovníka natahujícího luk vkleče (na nádobě z elektronu z mohyly v Kul-Obe) - obrázek je tu kvůli tomu natahování luku, jinak samozřejmě patří do staršího období -4. stol. př. Kr.
Image

Replika luku - Novgorod 12. stol. (podle Osprey)
Image
Grinulf
Nováček
Nováček
Posts: 9
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pardubice

Post by Grinulf »

Dobry den, schanim nejake info, popripade odkazy ohledne varjagskych, madarskych savli a pochev vcetene garnitur.{Vse okolo 10 stol.}.
Diky G.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

A mám ještě jeden dotaz...máme doloženy tausované obrázky na hlavicích mečů z VM? A francké? Z pozdější doby ano, od Vikingů taky...ale co tohle období náž region? Známé je tausování podélnými linkami, tečkami, ale mám na mysli něco negeometrického, třeba zvířecí či rostlinný motiv...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Grinulf wrote:Dobry den, schanim nejake info, popripade odkazy ohledne varjagskych, madarskych savli a pochev vcetene garnitur.{Vse okolo 10 stol.}.
Diky G.
Mrkni se na diskusi o Avaroslovanech, myslím, že tam jsou nějaké obrázky a snad i linky. A jinak Google a hledat. Mrknu se co mám v zásobě, jak se dostanu na svůj počítač. Dal ses na varjagy?
Post Reply