Zbraně raného středověku

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Borivoj »

Topor jsou u nás desítky, jen je problém je dohledat. Já jsem většinou narazil na javorová.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Změnilo se etnikum a saxy zmizeli... Tak je to z pohledu archeologie.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Používám dubová topůrka i násady na kopí a nijak si nestěžuju, navíc to dřevo dost vydrží.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Na vytlacovani do kuze pouzivejte kost nebo drevo, kov tj. zelezo a bronz v kombinaci s navlhcenou kuzi spini
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Bobr wrote:Na vytlacovani do kuze pouzivejte kost nebo drevo, kov tj. zelezo a bronz v kombinaci s navlhcenou kuzi spini
Jak dlouho by to mělo být namočeno?
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Kain : taky bych řekl, že se změnilo etnikum, možná pokročila technologie, meče se staly dostupnější.???

Sydney: Ten distal taper - alespon´co mám načteno - většinou jsou tyhle velké saxy u rukojeti skoro 8 mm někde v prostředku tak 6 a u špičky 4. To dává smysl, aby se s tím dobře zacházelo.



Pampo, střílíš lukem?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Taky mě to napadlo, z 6-8. století je dost saxů, ale ne meče...později jsou meče, ale ne saxy. Třeba je ten dlohý sax zbraň primárě pro jezdce, obdoba avarské šavle, čepel 70cm a více už může stačit...je to taková otázka do pranice:-) nepamatuju si nález, kde by byla šavle a zároveň velký sax, narozdíl od nálezu severského meče a saxu...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Pampalíny wrote:
Bobr wrote:Na vytlacovani do kuze pouzivejte kost nebo drevo, kov tj. zelezo a bronz v kombinaci s navlhcenou kuzi spini
Jak dlouho by to mělo být namočeno?
Kůže se musí pořádně namočit a nechat v igelitu provlhnout, kůže musí být vlhká ale nesmí čvachtat
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Bobr wrote:Na vytlacovani do kuze pouzivejte kost nebo drevo, kov tj. zelezo a bronz v kombinaci s navlhcenou kuzi spini
To mě štve, právě jsem dokončil nový nástroj ze železa
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

zoone wrote:Vlamik: Pokud vím, tak se se sekerou, která má "zahlé topůrko" líp manipuluje... Alespoň co jsme zkoušeli.
Je rozdíl v manipulaci se sekerou s rukojetí zahnutou "k ostří" a "od ostří"? Zkoušeli jste to? Na těch mikulčickejch sekerách jsem našel jen rukojeti "k ostrí"
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Mám takový hloupý dotaz, který se týká spíše bitvení než LH. Jde mi o to jak dodělat kuličku na hrot kopí - mám jedno a je mi líto ho nechávat opřené o stan. Jenže mě nenapadá jak v rámci možností (a bez újmy na bezpečnosti) takovou kuličku - zastudena - namontovat.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

I kulička je vražedná sviňa, dej tam hříbek. Kup nýt, rozřízni mu nožku, navař na kopí a pak to zabrus. Hříbek je dalece bezpečnější, než kulička.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

"dalece bezpečnější" než kulička stejného průměru samozřejmě není, to by postrádalo logiku. Jinak my kromě toho ještě máme některá kopí roztepaná na konci do plošky.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno

Post by Archimedes »

Nejde jen o celkovy prumer, ale i o polomer krivosti. Stejne by to bylo, kdyby nejtek mel pulkulovou hlavu, ale on miva vyrazne plossi. Krom toho vetsina lidi, co ma na konci kulicku, ji ma dost malou.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

ČSN zná pokud si vzpomínám jen nýty s plochou nebo půlkulatou hlavou a nýty zápustné. Nejsem si jistý, jestli vůbec v ČSN existují nýty s čočkovou hlavou (nemám tu tabulky), ale určitě existují tzv. nýty s nízkou půlkulatou hlavou, což bude nejspíš to co máš na mysli ty. Samotné "zakřivení" se myslím neliší - jde tuším o kulovou úseč. Jenže rozdíl mezi půlkulatou hlavou a nízkou půlkulatou (defakto pouze ve výšce hlavy) nebude z hlediska toho co nás zajímá nijak zvlášť důležitý - důležitý je hlavně maximální průměr hlavice. Pokud je průměr kuličky totožný s průměrem hlavice nýtu, je další diskuse nepodstatná.

Co je ale důležitější je dobré upevnění k hrotu. Při špatném přivaření (přinýtování bych viděl jako poněkud problematické řešení) může během boje kulička či nýt upadnout a člověk si toho nemusí všimnout. Rozhodně to chce vyzkoušet po přivaření a být na to pořádně hrubý a i pak průběžně zkoušet.