Stránka 1 z 46

Zbroje,prošívanice,atd.

Napsal: čtv 10. bře, 2005 9:51
od Ronšperk
Sháním nějaké rozmery šupinek či lamel na zbroj co si hodlám spáchat. Jakékoliv materiály, zkušenosti či odkazy vítám.

Napsal: pon 14. bře, 2005 11:13
od Ronšperk
Lidi poraďte. Zbroj pěchoty ve 12. století křižácká vojska v Palestině. Co tahali? Jo a jaký má průřez kroužek falérové zbroje?

Napsal: pon 14. bře, 2005 12:29
od Wothan
To je dost různé, protože upřímně řečeno někdy není zřejmé zda jde na vyobrazení o faléru nebo o stylizaci kroužkové zbroje. Zcela nepochybné je to jen u výjevů kde se kombinují faléry a jiný schematický způsob znázornění kroužkového pletiva. Napadá mne známý náhrobek ze 13.st. na kterém má rytíř na sobě kroužkovou zbroj, kroužkové nohavice a holeň zesílenou ještě nějakým, zřejmě koženým, plátem pošitým právě falérama. Tam je to myslím celkem zjevné. Nicméně nebál bych si ani vetších kroužků, klidně 3-4cm (podotýkám že to chrání proti seku, ne proti šípům a bodu), jenže velké faléry by už asi bylo lepší dělat kovářsky - ztočit drát, svařit apod. Na malé lze použít železné povrchově neupravené podložky, ale je dobré je trochu obouchat aby ztratily strojový design.

Napsal: úte 15. bře, 2005 9:59
od Wothan
Hmm, mimochodem četl jsem v souvislosti s křížovými výpravami (tuším 12.st.) o prošívaných vestách vycpávaných bavlnou, případně o sáčcích vycpaných bavlnou a připevněných na krznu. Což je poměrně dost unikátní věc, která se v Evropě nevyskytovala. To se týkalo pěchoty a mělo to zesilovat ochranu těla i proti šípům. Nevím jak to bylo spolehlivé, ale nějaký arabský kronikář napsal z jistým úžasem že sledoval takto oděného křížáka ze kterého trčelo tuším na 16 šípů a chlap přesto pochodoval dál. Což svědčí o tom že mu ty šípy přinejmenším nezpůsobily natolik vážné zranění aby ho zastavili.

Napsal: úte 15. bře, 2005 11:00
od Ronšperk
A já žil v představě, že bavlnu neměli :shock: .

Napsal: úte 15. bře, 2005 11:51
od Begbie
V byzanci a u arabů to byl dost rozšířenej materiál. A vůbec ve strředomoří.

Napsal: úte 15. bře, 2005 12:18
od Wothan
No právě že tohle je věc rozšířená ve Středomoří. Kdybys dělal Antiku, tak na císařský Řím, který už nebyl tak strohý a přísný se bavlněné tkaniny dají použít. Pochopitelně i na Byzanc, Araby apod. Jenže do Evropy se to příliš nevozilo a pokud ano, zase spíše v oblasti Středomoří - Řecko, Itálie, Španělsko apod. Dále asi jen výjimečně. Ono přece jen když už se importovaly drahé tkaniny z téhle oblasti šlo spíše o hedvábí než bavlnu. V Evropě se jako nejdražší tuzemská tkanina cenilo sukno - mezi nejlepší patřilo fríské sukno a obecně anglická vlna. Plátno pak nejčastěji lněné.

Napsal: úte 15. bře, 2005 12:20
od Wothan
Vysloveně pro jistotu - když se někdo vytasí s tunikou z dyftýnu a nebude tvrdit že dělá LH a západní nebo střední Evropu, neřeknu ani tss, pokud mi ale začne valit šrouby do hlavy že jde o byzantský import, kopnu ho do zadku :twisted:

Napsal: úte 15. bře, 2005 13:52
od Ronšperk
V poho. Já mám tedy všechno ze lnu a z vlny, to jen pro pořádek, bych ukojil svou, na odívání ujetou, zvědavost. ::)

Napsal: čtv 24. bře, 2005 9:03
od Wothan
Potřeboval bych, jestli někdo máte, detailní fotku kroužkového pletiva s vyraženým nápisem na každém kroužku. Vím jen o dvou nálezech - jedné zbroji z Ruska a fragmentu dalšího podobného kusu ze Skandinávie. Mám nějaké nákresy, ale vesměs špatné a žádnou detailní fotku. Potřeboval bych se na něco podívat.

Napsal: čtv 24. bře, 2005 9:46
od Wothan
Ne, zajímá mne jak je to udělané, respektive zajímá mne raznice.

Napsal: čtv 24. bře, 2005 10:08
od Ronšperk
Tý hele já možná jo. Podívám se ti doma do hromady papírů co mám, ale já to někde viděl a hádám zrovna u sebe :) Vydrž do zítřka.

Napsal: čtv 24. bře, 2005 11:34
od Wothan
Jo, v pohodě, to nespěchá, hlavně aby to byla fotka a pokud možno s nějakým měřítkem nebo rozměry. Nějaké obrázky téhle zbroje samozřejmě mám (tuším třeba Funcken aj.) ale to není to co potřebuju.

Napsal: čtv 24. bře, 2005 13:07
od Ronšperk
No fotku jsem měl na mysli ale s tím měřítkem to bude horší. Ten obrázek tuším byl jako ilustrace k nějakému článku, než odborná fotka, tak bude mít jen malou vypovídací hodnotu, ale dlouho jsem se do svého archívu nedíval, tak uvidím co tam je.

Napsal: úte 12. dub, 2005 11:03
od Wothan
Tak co, pořád nic s tou zbrojí B. Gudunova nebou tím fragmentem ze Skandinávie?