Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já jsem na tom experimentoval - poprvé se mi to nepodařilo udělat nedělené, měl jsem s tím ty problémy co jsem popsal v článku. Teď jsem si s tím trochu pohrál - postupně to překládal a stehoval, páral, znovu stehoval a zase páral. A nakonec jsem asi objevil kompromis, kdy to půjde sešít tak, aby se dalo vlézt dovnitř (a ven :badgrin: ) a zároveň jsem toho neměl moc nařaseného pod zbrojí. Takže to asi nakonec taky sešiju.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tak jsem to sešil a znovu olemoval rozparky dole a u krku. Na těch výjevech rozparek u krku není, ale podle mne by tam alespoň malý být měl, jinak by ta díra pro hlavu musela být moc velká. Možná tam byl vzadu, ale to bohužel není vidět. Já ho nechal vepředu, částečně ho ale překrývá límec. Leze se do toho v pohodě, ale hrozně blbě se leze ven - myslím že propocené to sám asi nesundám [-X
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Výsledek vypadá takto:

ImageImage

Image

A do článku jsem doplnil dové poznatky a fotky:
http://www.curiavitkov.cz/clanek19.html
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň

Post by Boreš »

JJ Já jsem loni řešil to samý. mam jí vycpanou víc, ale mam vysoký rozparky a průstřih u krku. Skoro se mi to neřasí (pod brní vzhledem k vertikálnímu směru prošívání) a hlavně to neřešim :badgrin: ... Ale sám to taky sundavam jen horko těžko.
Do věčnosti!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Takhle je to super!
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Wothan: Díky. To jsem potřeboval vědět.

S tím svlékáním. Asi budeme muset všichni potom počkat až uschnem :biggrin: .
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Tady je to i s nohavicema:

Image

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

U vycpávanice to neumím odhadnout, protože to závisí na síle vycpání. Tohle je prošívanice, ne vycpávanice a stačily na to na trup 4 vrstvy silných vojenských dek + 2 vrstvy plátna. Dalo by se to dělat ze slabších vrstev vlny a přidat vrstvy plátna, bylo by to bytelnější. Taky by se to dalo udělat z více vrstev dek. Ale nepřeháněl bych to - mnozí z obavy o vlastní bezpečnost dospěli k michelinům které se tomu co vídáme na výjevech nebo tomu co se dochovalo z mladšího období vůbec nepodobají.

U prošívanic i vycpávanic nicméně radím vycpávat nerovnoměrně - podle toho jaká je u kterého místa priorita - ochrany nebo pohybu. U vrstvených pak prostě třeba v podpaždí nebo v ohybu ruky můžete ubrat na vrstvách apod. Tím to zůstane pohyblivé, bez zbytečných otvorů a zároveň bytelné.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Post by Lenka »

Lizzie wrote:
Wothan wrote:Tady je to i s nohavicema:
Mno střihy už mám nakreslené a udělané. Já jen potřebuji vědět jaké množství si mám té vlny pořídit. O tom totiž bohužel nějak představu nemám. :(
Vlnu na vycpávanici kupoval nedávno Woden. Zkus mu napsat.
User avatar
woden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by woden »

Na slovensku maju vlnu v pradiarni (www.pradiaren.sk) je to prana vlna. cize nesmrdi. cena je cca. 100-150 skk za kilo (na eura som to nepocital).
odhadujem to tak na 4-5 kil do vycpavanice. Ked dosijem dam vediet kolko tam slo. Odhadujem ale ze casom ked sa to utrase budem musiet doplnovat zhora to co padlo a utriaslo sa.
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Pokud by si dělal prošívanici tak to nemůže spadnout, prošívá se to právě proto aby vnitřní výplň nesjížděla. Osobně se přimlouvám za prošívání, protože při stejné síle je pak celá prošívka mnohem poddajnější a lépe se přizpůsobí tělu. Ale já ji mám stavěnou podle předpisu až ze stoleté války, tedy žádná vlna ale 30 vrstev relativně slabého lnu.
Rabit
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Thu 10. Sep, 2009 13:59

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Rabit »

Takže sem se pročetl všema příspěvkama a došel sem k závěru, že sem na nic nepřišel. To je dobrý ne?
Takže mám otázku.. nevíte někdo, jak je to s použitím prošívané zbroje na Slovany v 9. stol?
Nebo jinak, víte o nějakých stránkách kde je podrobná fotoukázková databáze?
Ono se to dost těžko shání..takhle na netu. Nebo mě asi jenom..
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Kain »

http://velkomoravane.eu/vystroj.php

S prošívkama je to spíš blbé, přečti si to...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re:

Post by Sidney »

richardrg wrote:Pokud by si dělal prošívanici tak to nemůže spadnout, prošívá se to právě proto aby vnitřní výplň nesjížděla. Osobně se přimlouvám za prošívání, protože při stejné síle je pak celá prošívka mnohem poddajnější a lépe se přizpůsobí tělu. Ale já ji mám stavěnou podle předpisu až ze stoleté války, tedy žádná vlna ale 30 vrstev relativně slabého lnu.
Chtěl bych se zeptat, jak se prošívá 30 vrstev lnu. Zkoušel jsem asi 15 vrstev silného lnu a prakticky to nešlo prošít. Nebo to napícháš šídlem?

Sidney
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Bestian »

Je to už dýl, ale četl jsem na nějakém anglickém webu, který se zabýval dochovanejma prošívanicema že vnitřní lněná výplň byla z velmi nekvalitního, hrubě tkaného lnu, spíše podobného jutovému pytli (což by bylo vzhledem k úspoře logické), prošívání tedy bylo snadnější (nikoliv však snadné) :) na prošívání připadaly v úvahu pouze kalené velké jehy....
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.