Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Hellwick »

Nevím proč by tam runy nemohli být... ale to už je jedno, sváření je holt věc bez který se do teď neobejdu.. dokud není vidět myslím že nikoho zajímat nemusí, btw ta druhá přilba když to vezmu je celá v prdeli. ano nemáme s tím nikam zapotřebí chodit, štíty to už mě taky napadlo, ovšem víc to vydrží a zatím se ním také nikam necpu i když tady bych se rád zeptal tedy na ty zmíněné barvy (i když výhoda těchto barev že dost vydrží), dále vůbec tak nějak jsem rozebíral zbroj, né to ostatní ale když už jste to museli probrat tak fajn, dále nechápu ten Wotanův komentář o tom že bohatší viking by si doma zbroj nevyráběl.. bohužel nejsem viking ale čech i když mě to svým způsobem sere a nevidím důvod proč bych si jí doma vyrobit nemohl když chci ušetřit a zdokonalit se v tomto řemeslu... radši dám čas než prachy navíc protože dnes materiál na přilbici výjde cca na 30-50 korun jen tak pro zajímavost. (Dnes bohatí seveřané taky se už neplaví na Drakarech a neokupují Evropu ale dovážejí sem dobrý nábytek) Taky to samozřejmě neberte ve zlém jen prostě občas nechápu proč všeci LH působí tak že sebemenší pokus udělat něco lépe je stejně zbytečný a vždy si něco musí najít a při tom působit tak negativně (ať chtějí nebo ne) Ano neležím v knížkách o dochovalosti protože žádné nemám, výraz "bohatý viking" spíše proto, aby bylo více možností typů zbroje a jestli vůbec nějaká zbroj.. chudý viking těžko měl přilbu, bez které se sotva pouští do bitvy.. nicméně možná si tím kompenzuju mojí reálnou chudobu :) ale to už jsem se zase moc zakecal.. Snad tu neskončím za tohle ukřižován :)

PS: Doufám že LH je o tom ukázat divákům historii co nejlépe a né o tom kdo v tom má víc peněz
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Boza »

Slovy klasika "Obávám se pane kolego, že jste si poněkud pokazil jinak povedené entrée :) "
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Czernozub »

K tomu užívání koženého podkladu- na Wolinu jsem viděl prodávat lamelovku která byla sice klasicky sešněrovaná, ale zároveň podložená silnou(pokud mě paměť neklame tak skoro 3mm) kůží, šňůra tedy spojovala lamelu-lamelu-kůži. Viděl jsem to i u rusů, a nějakých litevců na pozdější období a to vcelku hojně, jestli proto jsou podklady nevím, ale asi ne, minimálně na vikoše.

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by wolf »

Hellwick wrote:...jen prostě občas nechápu proč všeci LH působí tak že sebemenší pokus udělat něco lépe je stejně zbytečný...
Ehm, asi se Ti vsichni pokousi vysvetlit, ze udelat neco "lepe" je asi subjektivni pojem.

BTW forum sice umoznuje ruznou barvu pisma, ale nevim, jestli je nutne pozit v jednom prispevku vice nez dve.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Wothan »

No především jsi se rozhodl, že chceš rekonstruovat nějakou historickou postavu z nějaké konkrétní doby. Jmenovitě vikinga - čili někde mezi 9-11.st. od Anglie přes Skandinávii po Rusko či Byzanc (i tohle by sis měl ujasnit). A s tím souvisí i nezbytná stylizace, rekonstrukce oděvu, výstroje a výzbroje. Pokud si zvolíš movitější postavu, budeš muset vycházet z toho co si mohl nebo nemohl dovolit tehdy on a nějak to sladit s tím co si můžeš a nemůžeš dovolit ty. Pokud on si mohl dovolit zbroj, kterou ty si dovolit nemůžeš, pak máš na výběr - buď budeš šetřit (nebo se víc nadřeš) aby sis jí mohl pořídit, nebo budeš muset snížit své standardy a zvolit chudšího bojovníka, na kterého ti (dnes) vystačí tvé prostředky nebo čas a práce kterou tomu chceš obětovat.

Runové písmo nenahrazuje latinku, nepoužívalo se stejně. Zkus se podívat na jaké nápisy se běžně používalo, v jakých souvislostech a za jakým účelem. Pokud bys mocí mermo chtěl runový nápis na přilbě, pak si umím představit nápis rytý ve formě jakési magické ochranné formule, ale třeba zevnitř přilby, kde to nikdo neuvidí a nenaruší jeho moc (podobně jako uvnitř pochvy meče aj.) - tohle je způsob jakým oni mohli uvažovat. Runy se neryly na parádu. Jediný runový nápis na přilbě, na který si vzpomínám (je to jeden z nejstarších runových nápisů vůbec) pochází z nějakého gótského obětiště a na přilbě je nápis "Harigasti teiwa" - což by mělo znamenat "bohu válek", to ale s vikingy prakticky nijak nesouvisí.

Living history prostě je o snaze přiblížit se historii a to vyžaduje poměrně dost studia, snahu pochopit jak a proč se věci dělaly, na základě archeologických nálezů, písemných a ikonografických pramenů a až teprve nakonec na základě experimentu. Není to volná fantasie na dané téma. Jenže dělat věci pořádně stojí buď hodně peněz (nějaké to stojí vždycky) nebo hodně práce a času (můžeš si zbroj koupit, nebo si jí můžeš vyrobit sám). Jakákoli zkratka - vymýšlení jak ušetřit zároveň na práci i financích - je obvykle cesta do pekel. Co nedokážeš zaplatit si budeš muset udělat sám (třeba já si dělám téměř všechny hadry sám i když bych si je mohl nechat šít), ale přitom musíš zvážit na co máš. Fakt že jsis něco udělal sám je jistě pozitivní, ale pokud je výsledek mizerie, nikdo to neocení a neomluví - zahodit a znovu a znovu a znovu, dokud to není ono. Spousta lidí pak zjistila, že když už se to konečně naučila, může vyrábět i pro druhé (není podmínka).

Jinak by ses možná divil, ale zjistíš, že ti co dělají bohaté vikingy (jarly aj.) nebo jen obchodníky mají obvykle také svoje družiny, jejich šperky jsou ze stříbra nebo zlata a někteří na Baltu skutečně jezdí na drakkarech. Stejně tak může mít i dnes člověk co se rozhodl dělat postavu středověkého šlechtice kromě zbroje taky koně nebo hrad či tvrz :badgrin: To je ovšem zákeřný argument pro rejpaly co pláčou nad tím jak je to všechno drahé. Pro tohle hobby to samozřejmě nezbyteně nutné není - ostatně vždycky se můžeš k někomu přidat. Ale Lh prostě je a bude vždycky trochu náročné hobby (jenže které není...).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Wothan »

Czernozub: 3mm je už docela dost, to je jak buvolák. Když se to promastí a udržuje jakž tak měkké tak to jde, ale stejně je to dost tuhé. Na trup pod tu lamelovku si to představit umím, protože ta je taky nepoddajná a tuhá, ale třeba na tu šupinovku střihem podle těch franských, kdy to dosahuje nad kolena aj. bych se bál, že to bude s tím pošitím už dost omezovat pohyb. Měli to delší?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by wolf »

Wothan wrote:Jediný runový nápis na přilbě, na který si vzpomínám
Mam nekde doma jeden original, ale to jsou nejaci elektrikari, podle tech blesku.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Wothan »

Ty se nepočítaj, ty to ukazovali na potkání každýmu :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Hellwick »

Boza: Jak tomu tady říkáte vy to mi je tak nějak šumák ovšem nejsem z jedinců co se nechávají "zjebnout", přišel jsem abych se tu poradil o tom jak to vyrobit a přebrat další užitečné informace, abych nedělal úplného "keckaře". Holt ale mi bylo sděleno něco na způsob "Haaaa ty bys chtěl dělat bohatého vikinga ale nejsi bohatým vikingem" Připadá mi to opravdu až přehnané.... Pochybuji že ten kdo dělá támhle nějakého Franka skutečně Frankem je nebo tak něco... Opravdu mi to příjde že se z LH dělá spíš finanční záležitost... Chtěli byste mít hodně kvalitních šermířů v kvalitních zbrojích, ano kvůli tomu jsem tady abych si nechal poradit, co je nedobové se dá buď vyrobit znovu nebo předělat, já beru 9000 čistýho a přesto se snažím aby to nějak vypadalo i když si to vyrobím sám... Ale dokud budou dejchat takový jako jsem loni na Libušíně potkal, co pravili "Ááá chlapče ty bys chtěl dělat vikingy s takovýma lokničkama? To nevíš že vikingové byli blonďáci s rovnými vlásky?" Samozřejmě že byli přichlastaní ale tohle plně zavrhuji.

Ale tímto bych chtěl ukončit nějaké nesmyslné hádky, přišel jsem se něco dozvědět, okusovat drobečky moudrosti těch co k tomu mají přístup, ale né poslouchat/číst narážky od arogantních namyšlenců... Nehledě samozřejmě všechno se dá udělat lépe a taky se na to dá upozornit lepším způsobem než je výsměch tohle čemu se vy smějete jsou výrobky 17-20ti letého Fotografa (možná si teď říkáte "Taky to tak vypadá") ale ukažte mi někoho takového kdo to dělá lépe a má přístup ke všem iluminacím, znalostem přístup nebo ještě o to hůř že by je měl v hlavě...

Světe LH já se přišel vááážně přiučit a poradit se Promiňte mi že jsem ve svých 17ti letech nevěděl že nějaké LH existuje, chtěl jsem jen rozvíjet svého koníčka se 400 kč kapesného měsíčně!


Czernozub: Jojo o tom jsem právě mluvil i s Lháčkaři z mých přátel ovšem nevýhoda Lháčkařů je většinou ta že se specializují na jedno období které ví pomalu nazpaměť a o druhém už neví téměř nic, proto jsme tu také hledal jedince co se věnují LH právě této doby, díky že si mě tady tím argumentem taky podržel.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by melkel »

Hellwick: dej si čípek. Nikdo se nad tebe nevyvyšuje, lidi ti tu radí, a radí dobře. Pokud tvoje citlivá dušička potřebuje nějdříve hromadu chvály, jak si šikovný, že si ale pěkňoučce tu přilbu vyklepal, i když je na Vikinga na prd, tvoje volba.
BTW, nikdo tady neříkal "nejsi bohatý Viking, há há", ale "jestli chceš dělat bohatého Vikinga, měl bys...." Chápeš rozdíl?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Wothan »

Hellwick: Tak jistě, v 17-cti letech jsem taky věděl všechno nejlíp, dobře míněné rady lidí, kteří se něčemu věnují tak dlouho jak dlouho jsem byl vůbec naživu jsem také ignoroval (natož abych si je přečetl a zamyslel se nad nimi nebo nad tím proč se mi ti lidé vůbec snaží poradit, když se jim vytrvale snažím dokázat jak je to zbytečné). Dodnes pořádně neznáme definici "LH" a teď sem přijdeš ty a rozstřelíš to jak ruský kuželky =D>

No takže poslední vážně míněná rada, pak se budu věnovat něčemu smysluplnějšímu - dělej to na co máš! Pokud máš omezený příjem, stanov si omezené cíle a priority (pomalu a nešidit kvalitu pořizováním nebo výrobou druhořadého šrotu) - hadry, boty, přilba, kopí, štít....atd. Když nemáš na těžkou zbroj tak holt do první řady nějaký čas nepolezeš. Snaž se maximum věcí udělat sám, ale bez ojebů (studuj nálezy, konstrukci, postupy výroby, střihy...bez toho to nejde!). Že je kvalitní kroužková nebo šupinová zbroj drahá? No a? Pokud nemáš na to abys jí koupil (což je konstatování faktu, ne nutně ostuda), tak si jí budeš muset udělat sám, poctivě, kvalitně a neojebávat to svým "zlepšením" i za cenu že to bude trvat dlouho. Pokud nás nechceš poslechnout, tak tě z nějaké akce nakonec vykopnou (pokud ne i kvůli věku), ty se budeš vztekat a mě to bude úplně ukradené, protože tam stejně nebudu anžto dělám něco jiného. A vůbec nejlepší bude najít si kvalitní skupinu a oni už ti to vysvětlí (jsou vik. skupiny co "LH" dělají i takové co ho nedělají, tak si určitě vybereš).

A pokud u tohohole hobby vydržíš, jednou za 5-10 let ti tyhle tvé příspěvky někdo vtipně otluče o hlavu a ty se budeš strašně stydět. Teď zřejmě nepochopíš proč bys vůbec měl, tak se ti to nebudu snažit ani vysvětlovat, na to časem přijdeš sám, pak si o tom možná někdy promluvíme. Nebudeš totiž zdaleka první ani poslední komu se to povedlo :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Hellwick »

Jde spíš o to že jsme třeba i to vaše vysvětlování vzal z nemíněné strany a tím výsměch takže proto tyhle reakce.. Teď by mě z bitvy kvůli věku vyhazovat neměl protože mi 18 už bylo před pár lety.. Ale stejně jsme se nikam nedohrabali.. Snažil jsme se ptát a asi to neumím protože jsem se ptal jestli náhodou někdo neví jestli nebyla nějaká zbroj z kůže/kovu klidně i jiná než šupinová která se nýtovala. Jenže mi tady neustále dokola oklepáváte o hlavu velikost té šupinovky. Také k tomu říkám že jsem tedy i v LH komunitě novic a nemám přístup k iluminacím a podobným věcem protože jednoduše nevím kde to hledat a opět má oblíbená fráze - Proto jsem tady.
Čekal jsem od této komunity trochu ochoty k ukázání pravé cesty Kde, Co a Jak, vážně se omlouvám za to že blbě chápu a to asi i dost často.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Wothan »

Vikingy sice neděláme, děláme vesměs mladší (nebo starší) období, ale možná by ti pomohlo projít si aspoň pro hrubou představu tohle:
http://www.curiavitkov.cz/valka23.html
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Hellwick »

Ochrana, kterou kroužková zbroj skýtala proti šípům pak do značné míry závisela na síle používaných luků, potažmo váze šípů a používaných hrotů. A samozřejmě vzdálenosti. Byzantská princezna-historička popisující střety Byzantinců se západními křižáky na sklonku 11.st. a na počátku 12.st. zaznamenala obtíže byzantských lučištníků při snaze zastavit útočící obrněnce. Zanechala nám také krásný popis kroužkové zbroje: "Císař vybavil lučištníky velkou zásobou šípů a přikázal jim, aby nešetřili, nechť je ovšem vystřelují spíše na koně než na Kelty. Věděl, že Keltové jsou díky svým pancířům a drátěným košilím velmi nesnadno zranitelní , nebo spíše vůbec nezranitelní. Proto myslel, že střílet na ně je zbytečné a zcela nesmyslné. Obrannou zbraní Keltů je drátěná košile pletená z jednotlivých oček a železný pancíř, který je udělán z tak dobrého železa, že šíp se od něho odráží a pancíř dokonale chrání tělo bojovníka." (1996, str. 396). Bohužel nevíme co přesně znamená označení "pancíř" - obvykle se tím míní sama kroužková zbroj, zde mohlo jít o nějaké další zesílení zbroje na trupu - šupinové či lamelové aj.

Zdroj: Curia Vítkov viz. Wothanův příspěvek

Když už jste to nazvali nesmyslem jen tak pro zajímavost :) Nikdo sice přesně neví ale pochybuji že by to byl plátový kyrys. :badgrin: Ono nakonec to nebude zas až takový nesmysl co jsem prve chtěl udělat, možná je taky třeba si uvědomit že tak či tak v každé době se podle mě najde sorta lidí co uvažuje stejně, sice to nebyli vikingové...
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Hellwick »

Eeeeej tak tohle je přesně co jsem hledal, zajímalo mě jestli zrovna tohlento se mohlo dostat k vikingům když tak daleko cestovali, zcela jistě by to neměla na sobě celá skupina ale jde mi o pár kousků do nějaké skupiny. Je tu sice psané 12. století ale je to ještě nějaký přelom by tu mohl být né?

http://www.curiavitkov.cz/images/zivot/dlouhan2.jpg
"Sama "lamelová zbroj" je poměrně široký pojem a zahrnuje pod sebou několik různých rozdílných konstrukcí. První z nich představuje využití koženého nebo textilního podkladu, na který se následně nýtovaly nebo našívaly čtverhranné destičky z kovu či snad možná i z organických materiálů (silná kůže, rohovina aj.) - tzv. "lamely". A to buď těsně vedle sebe, nebo tak aby se podobně jako u zbrojí šupinových částečně horizontálně nebo i vertikálně překrývaly. Lamely mohou být uchyceny buď pouze k podkladu zbroje nebo mohou být, v případě že se překrývají, spojeny také vzájemně - například koženým řemínkem. V takovém případě není vlastně ani podklad zbroje nezbytně nutný a lze jej buď zcela vynechat nebo omezit na lemování, zavěšovací nebo upínací řemení apod. Takové řešení je nepochybně pevnější a odolnější, než při prostém uchycení lamel na podklad, je však ale také těžší a méně pohyblivé, takže se zbroj musí skládat z jednotlivých tuhých, ale vzájemně vůči sobě snadno pohyblivých větších segmentů, kryjících například trup, ramena, popřípadě se může jednat pouze o části výstroje kombinované s ochranou jiného typu.

Tvar lamel byl různý - čtverce, kosočtverce, obdélníky nebo šlo i o složitější tvary. Na jediné zbroji mohlo být použito více lamel různých tvarů a velikosti (Schlette). Zbroj mohla být na prsou zesílena další vrstvou lamel, nebo příčných pásů, aby se tak zmírnila možnost přímého proražení bodnou zbraní na hrudi."
Post Reply