Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Ronšperk »

Sháním nějaké rozmery šupinek či lamel na zbroj co si hodlám spáchat. Jakékoliv materiály, zkušenosti či odkazy vítám.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Lidi poraďte. Zbroj pěchoty ve 12. století křižácká vojska v Palestině. Co tahali? Jo a jaký má průřez kroužek falérové zbroje?
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je dost různé, protože upřímně řečeno někdy není zřejmé zda jde na vyobrazení o faléru nebo o stylizaci kroužkové zbroje. Zcela nepochybné je to jen u výjevů kde se kombinují faléry a jiný schematický způsob znázornění kroužkového pletiva. Napadá mne známý náhrobek ze 13.st. na kterém má rytíř na sobě kroužkovou zbroj, kroužkové nohavice a holeň zesílenou ještě nějakým, zřejmě koženým, plátem pošitým právě falérama. Tam je to myslím celkem zjevné. Nicméně nebál bych si ani vetších kroužků, klidně 3-4cm (podotýkám že to chrání proti seku, ne proti šípům a bodu), jenže velké faléry by už asi bylo lepší dělat kovářsky - ztočit drát, svařit apod. Na malé lze použít železné povrchově neupravené podložky, ale je dobré je trochu obouchat aby ztratily strojový design.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Hmm, mimochodem četl jsem v souvislosti s křížovými výpravami (tuším 12.st.) o prošívaných vestách vycpávaných bavlnou, případně o sáčcích vycpaných bavlnou a připevněných na krznu. Což je poměrně dost unikátní věc, která se v Evropě nevyskytovala. To se týkalo pěchoty a mělo to zesilovat ochranu těla i proti šípům. Nevím jak to bylo spolehlivé, ale nějaký arabský kronikář napsal z jistým úžasem že sledoval takto oděného křížáka ze kterého trčelo tuším na 16 šípů a chlap přesto pochodoval dál. Což svědčí o tom že mu ty šípy přinejmenším nezpůsobily natolik vážné zranění aby ho zastavili.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

A já žil v představě, že bavlnu neměli :shock: .
Honor supra Vitam! Image
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

V byzanci a u arabů to byl dost rozšířenej materiál. A vůbec ve strředomoří.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No právě že tohle je věc rozšířená ve Středomoří. Kdybys dělal Antiku, tak na císařský Řím, který už nebyl tak strohý a přísný se bavlněné tkaniny dají použít. Pochopitelně i na Byzanc, Araby apod. Jenže do Evropy se to příliš nevozilo a pokud ano, zase spíše v oblasti Středomoří - Řecko, Itálie, Španělsko apod. Dále asi jen výjimečně. Ono přece jen když už se importovaly drahé tkaniny z téhle oblasti šlo spíše o hedvábí než bavlnu. V Evropě se jako nejdražší tuzemská tkanina cenilo sukno - mezi nejlepší patřilo fríské sukno a obecně anglická vlna. Plátno pak nejčastěji lněné.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Vysloveně pro jistotu - když se někdo vytasí s tunikou z dyftýnu a nebude tvrdit že dělá LH a západní nebo střední Evropu, neřeknu ani tss, pokud mi ale začne valit šrouby do hlavy že jde o byzantský import, kopnu ho do zadku :twisted:
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

V poho. Já mám tedy všechno ze lnu a z vlny, to jen pro pořádek, bych ukojil svou, na odívání ujetou, zvědavost. ::)
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Potřeboval bych, jestli někdo máte, detailní fotku kroužkového pletiva s vyraženým nápisem na každém kroužku. Vím jen o dvou nálezech - jedné zbroji z Ruska a fragmentu dalšího podobného kusu ze Skandinávie. Mám nějaké nákresy, ale vesměs špatné a žádnou detailní fotku. Potřeboval bych se na něco podívat.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ne, zajímá mne jak je to udělané, respektive zajímá mne raznice.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Tý hele já možná jo. Podívám se ti doma do hromady papírů co mám, ale já to někde viděl a hádám zrovna u sebe :) Vydrž do zítřka.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo, v pohodě, to nespěchá, hlavně aby to byla fotka a pokud možno s nějakým měřítkem nebo rozměry. Nějaké obrázky téhle zbroje samozřejmě mám (tuším třeba Funcken aj.) ale to není to co potřebuju.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No fotku jsem měl na mysli ale s tím měřítkem to bude horší. Ten obrázek tuším byl jako ilustrace k nějakému článku, než odborná fotka, tak bude mít jen malou vypovídací hodnotu, ale dlouho jsem se do svého archívu nedíval, tak uvidím co tam je.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak co, pořád nic s tou zbrojí B. Gudunova nebou tím fragmentem ze Skandinávie?
Post Reply