Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

mozna existuji, ale nemame je ;-)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Našel jsem podobné vyobrazení (a podobné nekvalitní) jako je sokolník, člověk v "prošívanici" pravděpodobně něco háže do ohně...najdu to...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Cosi vykukuje ze zbroje na náhrobku Přemysla Otakara II..... (je to ale r. 1375 - 80)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

náhrobek je na výstavě příběh pražského hradu (teď tam kustodím, tak se snad povede ulovit foto)
každopádně netuším co by to mohlo být, vypadá to jako ten renesanční škrobený bílý nesmysl pod krkem, ale v strašně malýma zdrcnutým...
zjednodušeně ta hračka ze skládaného papíru pro koťata (ale kolem krku)
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Teď z jiného soudku

V diskusi na www.scherm citoval Hawkind nějaký středověký pramen "25 vrstev irského lnu aby muži nemohli být nenadále poraněni šípy" tak nějak to znělo, přesné znění si nepamatuji.

Včera jsem zkusil cvičně prošít 30 vrstev silného lnu. S kleštěma to jakžtakž šlo a výsledkem byla cca 2cm silná, tuhá, nepoddajná a těžko ohebná vrstva látky. Jako neprůstřelná vesta asi dobrý, ale jak by se chodilo v takovém kabátci....

Zkoušel někdo ušít prošívanici tímto způsobem? Zajímaly by mě zjušenosti se šitím, ev. použitý střih a tzkušenosti s následným nošením tohoto výtvoru.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

no a ciste logicky, nepodsivala se tim jen nejaka jina vrstva a jen v mistech kde to nebrani pohybu a pritom to kreje nejvetsi zasahovou plochu?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Mi to přijde logické, taky jsem si vycpal prošívku na 2-3 cm, ale jen na trupu, rukávy mám výrazně měkčí a tenčí...spíš mám dotaz z jiného soudku, takovou připomínku...kolikrát je prošívka vrstvená, tolikrát více látky je třeba a tím je logicky dražší. Neznáte někdo byť z pozdější doby poměry cen takových zbrojí a např. kovových nebo kožených?
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Kain - Taky mě to napadlo. Při ceně látky v té době by taková prošívka při spotřebě několika desítek metrů látky přišla dost draho.

Abbadon - to mě taky napadlo, proto mě zajímalo, jestli s tím někdo experimentoval a jaký střih použil.

Bylo by zajímavé provést s tímto materiálem test na odolnost vůči šípům.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

O takovém testu mi říkal Maršálek, zeptej se ho na to, týkal se prošívanic přes zbroj na přelomu 13. a 14. století (sám takovou má).
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

nějaké ceny jsou snad na myschwerku

tak k tomu Přemyslovi, koukal jsem na to pořádně a není to ta renesanční blbost ale lem "čehosi" bohužel je to přímo proti kameře, takže musím vykoumat, jak ji oblafnout....
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Kain wrote:O takovém testu mi říkal Maršálek, zeptej se ho na to, týkal se prošívanic přes zbroj na přelomu 13. a 14. století (sám takovou má).
Promiň, že se tak blbě ptám, ale kdo je to Maršálek a kde bych ho sehnal?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Zajímavý obrázek: pochází ze stránek
http://www.berwelf.de/ ze sekce věnované součástem výstroje, konkrétně opaskům, datovaný je "um 1280", bohužle bez uvedení zdroje. Připadá mi že kreslíř cítil nutkavou potřebu rozlišit různé druhy zbroje - něco je kreslené jako lamely, něco je zase vytečkované. Co si o tom myslíte?

Image
Last edited by Boza on Wed 04. Jan, 2006 9:56, edited 1 time in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Vede hradecký dvůr...
http://www.dvur.radekpl.net/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Malý příspěvek k diskuzi zda prošívanice ano či ne:

Image

(z http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... ges_24.htm, Saul defeats the Amalekites)

Skoro mi to připadá jako svrchní oděv pod zbroj z několika vrstev plátna nebo vlny, v pravidelných rozestupech prošitých (ale ne v řadách). Samozřejmě že "něco" vykukuje dole na bambiliónu dalších listů, ale jenom tohle je zajímavé.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Bryennios
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 262
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Bryennios »

Bozha wrote:Zajímavý obrázek: pochází ze stránek
http://www.berwelf.de/ ze sekce věnované součástem výstroje, konkrétně opaskům, datovaný je "um 1280", bohužle bez uvedení zdroje. Připadá mi že kreslíř cítil nutkavou potřebu rozlišit různé druhy zbroje - něco je kreslené jako lamely, něco je zase vytečkované. Co si o tom myslíte?
Image
Pokud bys bral tečky jako kroužky, tak by ten vpravo měl z kroužků jen fusekle a naopak z lamel kuklu. A ten vlevo by měl z lamel nohavice a kuklu a neměl by žádnou zbroj. Což je divné ne?
Podle mě to je klasická ukázka způsobu práce dobových iluminátorů: znají samozřejmě realitu, ale nezachycují ji, volně pracují s různými motivy a důležité pro ně je nikoliv vyjádřit realitu, ale biblický příběh, tedy historii, a taky sledují určitý záměr co se týká účelu toho obrázku. Šlo mu o zdůraznění těch tří vojáků a zjevně mu záleželo na tom, aby je také výrazně oddělil od sebe navzájem a proto zkombinoval různé zbroje tak, aby každý vypadal jinak. Co tím sledoval samozřejmě z toho obrázku zjistit nelze, ale je zjevné, že nějaký záměr měl, protože jinak by je namaloval všechny stejně a nedal by si tuhle práci.
Post Reply