Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by melkel »

Až na to že linothoraxy s vysokou pravděpdobností slepované nebyly, a kdo ví, jestli byly z plátna .-)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Wothan »

Protože víme prd z čeho to bylo, nevíme ani s jakou nepravděpodobností to mohlo být klížené. Dříve se to často uvádělo, dneska se to popírá apod. Klidně to mohlo být taky kožené. Sice je to celé off topic, ale napadá mne v téhle souvislosti, že i na poměrně pozdních byzantských výjevech máme zobrazované pteruges chránící nohy a ruce. Ani u subarmalis nevíme z čeho se to přesně dělalo, ale pokud se to udělá ze silné kůže, tak je to funkční způsob jak chránit nohy a ruce a zachovat slušnou pohyblivost. Jen je to pro náš RS prakticky nepoužitelné.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by melkel »

Jo jo, je to silně OT. Klížené to určitě nebylo, zkoušeli to, a klíh se v potu rozpouštěl. Možné by bylo kaseinové lepidlo, nebo smůla. Lepené plátno ale má horší vlastnosti než prošívané.
User avatar
Czernozub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Wed 22. Dec, 2010 19:04

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Czernozub »

melkel wrote: Lepené plátno ale má horší vlastnosti než prošívané.
Jakpak to? Od někoho kdo prý experimentoval se smolenicí jsem slyšel že to naopak pomůže(což jsem sám na základě úvahy předpokládal). Máš pro to nějaké vysvětlení?(neber to prosím jako popírání tvého tvrzení, jen by mě zajímalo proč to tak je.)

Utrpení je ten nejrychlejší kůň na cestě k poznání.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by melkel »

Czernozub wrote:Jakpak to? Od někoho kdo prý experimentoval se smolenicí jsem slyšel že to naopak pomůže(což jsem sám na základě úvahy předpokládal). Máš pro to nějaké vysvětlení?(neber to prosím jako popírání tvého tvrzení, jen by mě zajímalo proč to tak je.)
Vysvětlení nemám .-) Možná by to mohlo být proto, že slepená vlákna se lépe řezou jako celek, na rozdíl od prošívanice, kde každou vrstvu musíš načínat zvlášť. Ale fakt nevím.
Jinak smolenice (chápu jako prošívka s prosmolenou horní vrstvou) IMHO funguje lépe - neděláš z toho "desku", ale zpevňuješ jen vrchní vrstvu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Wothan »

Na druhou stranu laminát je v podstatě taky jen klížené plátno pryskyřicí ne?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Hellwick »

Wothane, trochu mimo téma co teď máte rozjetý, ale dostal jsem informaci, že dovážíš z indie jak kroužkovky, tak i kroužky s nýtkama na kila.
Jestli to je pravda, mohl bys mi poradit jaké velikosti, materiál apod.? Měl bych zájem si to secvakat sám doma. Díky
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Zbroje,prošívanice,atd.

Post by Wothan »

Ano, ale nebudeme to tu prasit off topic, info ti pošu SZ.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply