Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

prošívanice

Post by Rodgir de Maille »

Doporučte mi materiál na prošívanici, za rozumnou cenu, lněné plátno už mě nabaví... :) ale aby to bylo OH, přemýšlím o kůži, ale ta je dost drahá. :-k 8)
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

vojensky vlneny deky z army shopu, ale taky se neshaneji nejlip...
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Seraf: tak to bys měl spíš kožené brnění :)
Jinak se mi zdá to lněné plátno jako ideální varianta. Taky by záleželo na použití. Pokud ho hodláš použít pod kroužkovku, tak je vcelku jedno z čeho ho vyrobíš...(pokud se nebudem příliš ohlížet na LH)
Pokud ho hodláš použít jako jedinou ochranu, tak by na horní vrstvu mohla přijít kůže. Nevím ale o žádných nálezech, které by nám o tom něco říklay... Hold je to všechno organické a tudíž dobře rozložitelné :lol:
Asi bych zapojil tvořivost... Co vymyslíš dnes, mohli vymyslet i tehdy :)
wondra

Post by wondra »

A cim tu vlnu nejlepe proprat? A jak? Nemusi to byt LH - nenecham nikoho aby tu pripadnou prosivku "rozebiral" a zkoumal.
Abaddon: vidis, po tech vlnenych dekach bych se take mohl poohlidnout, nekdo mi rikal ze se na to supr hodi
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo, určitě jsi viděl Ježoura ve zbroji - jeho prošívka je vespodu z těch dek.
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

Myslíš dnešní Maďarsko?
Jiskra

Post by Jiskra »

Nevíte někdo jak proprat to ovčí rouno?
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Kdysi jsem si dovezl pár surových ovčích kůží z Rumunska.Vyšly tam na pakatel, ale strašlivě smrděly. Nejdřív jsem je proudem vody z hadice zbavil všech hrubých nečistot a pak mýdlem s jelenem několikrát propral.Nevím jestli je mýdlo s jelenem pro ranný středověk košer ale funguje spolehlivě.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Princip mýdla je znám již dlouho (jak dlouho ovšem netuším). Jde vlastně o to navázat na sebe organické mastnoty. Večer sem mohu opsat něco ze skript organické chemie, ale podstata je vždy stejná.

Použití moderních prostředků (ovšem "jelen" už je taky skoro LH :mrgreen: ) jen celý proces urychluje a zkvalitňuje.
Jiskra

Post by Jiskra »

Lehce OT: Tak me napada jake mydlo (ted je spousta vyroben tzv rucnich mydel) by bylo LH nebo alespon blizko :) ? S cim, jake latky atd?
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Natrhej si mydlici a můžeš mydlit :wink:
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)
Mydlice lékařská je vskutku renesanční rostlina. Se stejným úspěchem může být použita v medicíně, v kosmetice i v domácnosti. Ačkoli její léčivé vlastnosti byly známy již v antickém Řecku a ve středověku, v minulém století se prodávala hlavně jako prostředek na praní jemných tkanin, hedvábí a vlny pod názvem "mýdlový kořínek".

více zde - ovšem z lékařského hlediska http://www.ordinace.cz/article.php?articleId=522&full=1

nebo

SAPONARIA OCYMOIDES L. - mydlice bazalkovitá
http://rostliny.nikde.cz/view.php?cislo ... 2005071102

Mýdlo http://www.floracr.cz/detail.asp?IDdetail=86

Význam a zajímavosti:
Mydlice lékařská obsahuje velké množství saponinu, což je látka, která pění ve vodě a má mírné čistící účinky. V minulosti se z rozlámaných kousků kořene namočených ve vodě připravoval prací prostředek. Po vynalezení technologie výroby mýdla se mydlice přestala používat. Přesto ji ještě dnes občas používají restaurátoři k čištění historických oděvů nebo choulostivých starých tapet.
Důkaz obsahu saponinu se dá provést jednoduchým a zajímavým pokusem: hrst čerstvých květů případně listů (v kořenech je obsah saponinu největší, nicméně daleko lepší je pořídit si květy nebo listy, abychom neničili důležité podzemní části rostliny) rozmačkáme, rozdrtíme nebo rozkrájíme a dáme do PET lahve, kterou posléze naplníme přiměřeným množstvím vody. PET láhev uzavřeme a zatřepeme s ní. Obsah se silně zpění právě díky vysokému obsahu saponinu.


A teď jsem zjistil, že roste v rodišti největšího Moraváka Palackého, takže zajedu natrhat :c)
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Doporučoval bych kroužky nebo lamely, maďarskou šavli, hrotitý spangenhelm ze čtyř nebo 8 kusů s kroužkovým závěsem a reflexni luk. Nebo aspoň něco t toho. Aspoň tak nějak bych si takového avara/maďara představoval
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Tak jsem uvažoval o budoucí podobě mojí velkomoravské kožené zbroje a jako nejlepší možnost se mi jeví použití proužků vařené kůže velikosti větších šupinek našívané na hrubé lněné plátno. Co se do velikosti týče by byla do půl stehen a s krátkým rukávem.
Jak se na to tváří široké kolégium?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nijak, protože vážně nevím jak má vypadat velkomoravská zbroj a vlastně to neví nikdo :) Ale jako spekulace s použitím dostupných organických materiálů...
Post Reply