Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Nutně ne, ale bývá to dobrým zvykem. Alespoň v Evropě.
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Merlkir »

Pročítal jsem debatu, jestli prošívanice pod kroužky ano/ne..tohle jste sem někdo dávali?

Image

David a Goliáš
Mistr z Tahullu, 12. stol.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Mohl tak ustát zásah z reflexního luku okolních sousedů. U pěchoty mají podobnou výstroj lučištníci s reflexním lukem, kteří mají vyšší postavení než štítonoši v prvních řadách, ktěří nemají takřka kromě štítu, kopí a sekery žádnou ochranu hlavy či těla. Taktika je pak spíše defenzivní.

Z jakého je to Rabi zdroje?

Mohl tak ustát zásah z reflexního luku okolních sousedů.
-Reflexní luky střílej stejně jako jiný luky na zabíjení lidí! Pozor na to staré dogma.
Já jsem sám zvědavej jak se bude moje flakvesta chovat proti šípu, ale zrovna v době o které mluvíme se používají špičky, které těma prošívkama jdou jak šídlem.
Ta moje prošívka je strašlivá, váží dohromady kolem 8-10 kilo jako hlavní zbroj a možná možná, a to mám na hrudníku ty vrstvy dvě, což jí tam dělá tlustou cca 4 cm a cca 40 vrstev plátna.

Ono se lukostřelcema blbě útočí, ale co se byzance týče a konec konců té hedvábné stezky, tak tam jsou to většinou zbrojenci, kteří mají krom jiného i luky, ne ty holé české prdele z Ebula.

J.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Popis k tomu Davidovi a Goliášovi výše: http://www.wga.hu/framex-e.html?file=ht ... ind=Tahull
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Potíž je že tohle nejde jednoznačně označit za prošívanici, takže se budeme muset nějak spokojit s celkem "překvapivým" poznatkem, že se pod to nějaký silný oděv tlumící rány nosil vždycky. Proto jsem to třeba já řešil tou silnou vlněnou plstěnou tunikou - krznem. Ale nějak nemám ani žádné námitky proti prošívanicím.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
robur
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 121
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modrá/Lobodice/Opava
Contact:

Post by robur »

aketon
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Borivoj »

Spíš mě připadá, že tenhle žádnou prošívanici nemá (nebo není vidět). Nehledě na to, že je to moc stylizovaný na to, aby se z toho dalo vycházet.
rabi
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 371
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Těšín

Post by rabi »

pro Hawkwinda: mám z Polska knihu od Andrzeje Michaleka o východních Slovanech. A ten komentář je od něj. Uvádí,že na Veliké stepi byl brán na lukostřelbu důraz. A právě popisuje, že u byzantské pěchoty byli lukostřelci lépe chráněni než bojovníci se štítem a kopím.
Nakolik pak lépe proletí šíp z reflexního luku prošívkou pod kterou je kroužkovka, jak to nosila byzantská jízda clibanari ?
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Nevím okolik lépe proletí prošívkou, ale z první křížové výpravy víme, že si rytíři na zbroje připevňovali váčky vycpávané bavlnou, aby zmírnili účinek lukostřelby. Bude to fungovat na stejném pricipu a zanedbatelné to nebude.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Narazil jsem na obrázek plátové/lamelové rukavice ze 6.-7. st. z výzbroje sasánovských armád, dnešní Irán. Jen tak pro zajímavost

Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Stejně nechápu, jaktože nás ty východní civilizace neobsadily. Vždycky, když vidím tu vyspělost v každém detailu, tak se nestačím divit...třeba mongolské zbroje. Máme takovou haluz:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

ehm...ale vždyť česká kotlina byla obsazena východní civilizací.
Hwæt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

No ano, my jsme východní civilizace:-) Ale já myslel ještě východnější a na pořád, jako v tom vtipu o polskočínských hranicích:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

jasně :)
Hwæt!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Východní vyspělost na jedné straně, na té druhé hluboké lesy plné přiožralých Slovanů se sekerami...já se zas tak nedivím. :)

Našel jsem zajímavou věc - na Pohansku byly v jednom hrobě zbytky nýtovaného železného plechu a kůže. Bohůmžel, hrob byl beze zbraní(a byl porušený), takže interpretace jako zbroj by byla dost odvážná. Jen tak pro zajímavost.
Fotka nebude, jelikož se to nejspíš rozpadlo krátce po výzkumu - v krabicích to není.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply