Zbroje,prošívanice,atd.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd

Post by Pampalíny »

Široké kolégium (a já široký i jsem) říká jasně. Wotan je celebrita a Wotan má pravdu :mrgreen: Takže asi tak nějak. Navíc jsme to už myslím několikrát probírali...
cossack wrote:A proč ta kůže bude vařená?
Přesně tak, vařená kůže ztvrdne.
Last edited by Pampalíny on Fri 09. Sep, 2005 9:06, edited 1 time in total.
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

No pokud to bude hlazenka tak asi jo. Ale bude taky náchylnější na vytrnutí v místě přišití.
A kdyby se použila surová kůže? Ta je tvrdá fest, pokud se použije z těch správných partií tak i spráně tlustá, odpadá tedy činění kůže(to aby změkla) a pak následné vaření(to aby ztvrdla). Velkomoravan by si asi nepřidělával práci, ne?
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Vzhledem k tomu, že se dělaly pancíře z vařené kůže, věřím tomu, že si práci přidělali .-)
Ostatně i syrovku můžeš vařit, protože e zahříváním sráží a tuhen.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá

Post by JARWIKS »

cossack wrote:No pokud to bude hlazenka tak asi jo. Ale bude taky náchylnější na vytrnutí v místě přišití.
A kdyby se použila surová kůže? Ta je tvrdá fest, pokud se použije z těch správných partií tak i spráně tlustá, odpadá tedy činění kůže(to aby změkla) a pak následné vaření(to aby ztvrdla). Velkomoravan by si asi nepřidělával práci, ne?
Cossack nevím, ale nedošlo by k tomu, že když tu surovou kůži ani nevyvaříš, ani nevyčiníš, že by brzo, docela dost rozpraskala a zničila se??? :idea:
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice

Post by cossack »

Ne ne ne. Dobře oškrábaná surovka vydrží věky. Pokud je v suchu a trošku se o ni staráš.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mokohtavenotaxe »

Müscha wrote:Když ti to zmokne, tak je ti to na pytel.....
To by se v tom musel pěkně dlouho koupat! :wink:
Naproti tomu s vařenou hovězinou by se asi vykoupat šlo bez problémů. 8)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

detail límce svatováclavské zbroje

Image
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Jak konkrétně jsi tu vlnu čistil? Co se stane, když ji uvrhnu nonLH do pračky?
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov

Post by zoone »

Sidney: Velký škopek plný teplé vody a do toho jsme dávali nějaký odmašťující prostředek(jar, nebo něco podobného). Ručně proprat... To se musí opakovat několikrát a pak ti ta vlna bude nějaký čas hezky vonět :biggrin:
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Zkusím zahájit novou diskusi:
Prošívanice pod kroužky - ano či ne?
Četl jsem teď velmi zajímavou argumentaci, že na žádném dobovém vyobrazení nenajdeme pod kroužky prošívanici, naopak, na ilustracích jak na tapiserii z Bayeux, tak Maciejowské bibli při oblékání či svlékání zbroje není pod kroužky nic jiného než tunika či holé tělo.
Proč tedy nosit prošívanici? Je to z historického hlediska správné?
Pokoušel jsem se najít důkaz prošívek v raném středověku, ale neuspěl jsem.
Argon
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jirkov

Post by Argon »

no to by mě taky zajímalo!!!ale co jsem viděl tak právě jen pod prošívanici ale někdo mi říkal že je to blbost že jí měli vždy na prošívanici...si myslím že to asi bude podle období.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

spis ty obrazky nejsou technicka dokumentace a kreslil je nekdo kdo vedel ze to navrchu je zbroj ale fakticky uz nevedel nic o vyznamech jednotlivych vrstev..... takze se z toho dneska dela asi trochu precenovany nebo aspon naduzivany zdroj informaci
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

No asi takhle - důkaz na to nemáme, máme ale pár vyobrazení u kterých lze s jistotou říct že tam prošívanice chybí. Máme stovky, možná tisíce vyobrazení bojovníků ve zbroji a jen velmi málo vyobrazení bojovníků, kteří si zbroj oblékají nebo svlékají. Tudíž jak ta Výšivka tak Maciejowská bible nám nedá statisticky vyčerpávající odpověď na to zda se pod zbrojí nosila prošívanice, nebo něco jiného.

Budeme-li postupovat dále v úvahách - Antika znala oděv pod zbroj - tzv. "subarmalis" - čili doslova "podzbrojník". Středověké válečnictví v Evropě stojí na Antických kořenech a koneckonců některé výjevy z oblasti Franků nebo Byzance naznačují existenci podobného typu odění pod zbrojí. Problém je že zatímco u jedněch může jít o záměrnou stylizaci u druhých to bude kontinuita s Antikou a náš problém to až tak moc neřeší.

Čili co dál? Víme že frankové oblékali krzna z plsti, ale to je jen vzdálenější vodítko. U zbrojí našívaných na kůži nebo sukna jako byly faléry, lamely nebo šupiny asi není potřeba nosit pod to další tlumící oděv i když by samozřejmě pomohl (v Antice se nosil). Kroužkové pletivo má ale tu nepříjemnou vlastnost, že bez měkkého podkladu prakticky nechrání, čímž se dostáváme k praktickému jádru věci:

1. víme že bez podkladu ta zbroj sice zastaví ostří ale nechrání před údery a tedy chrání výrazně méně a hůř než starší a levnější zbroje šupinové, lamelové nebo falérové. Dost těžko si lze představit že by jí někdo dal při její vysoké ceně přednost u vědomí že mu první rána do žeber žebra spolehlivě zpřeráží.

2. víme že se v pozdějším období (mám dojem že vatované kabátce se dají najít ve zmínkách už od konce 13.st.) pod kroužkové pletivo něco podobného nosilo a to ze stále stejného důvodu - tlumit údery. Jenže kroužkové pletivo se používalo už hluboko od raného středověku, čili je asi nesmyslné předpokládat že jim to došlo tak pozdě, zvláště když od konce 12.st. už to byl dominující typ zbroje - naši předkové nebyli hlupáci a to bychom měli brát v potaz.

3. z oblasti křížových výprav do Palestiny máme doloženy z arabských pramenů zmínky o tom že křižáci nosili buď svrchu zbroje nebo pod ní oděv vycpávaný bavlnou, aby je zbroj lépe chránila před šípy. Jistě - z toho se nedá odvodit že bychom si měli pořídit takové prošívanice, ale dá se z toho odvodit že tu taková potřeba byla a našlo se na ní adekvátní řešení.

4. máme doloženo mnoho případů kdy bojovník přežil bitvu bez jakéhokoli zranění přesto že jeho zbroj zasažena prokazatelně byla a to i mnohokrát (Vilém z Kounic třeba). Je dost těžko představitelné že by kdokoli dostal přes sto ran i kdyby jen menší část z nich byla vážnější a neskončil s dolámanými kostmi nebo masivními pohmožděninami - takže tady se asi dá existence nějaké tlumící vrstvy předpokládat. Na druhou stranu ale máme zmínky dokazující že přes kvalitní a nepoškozenou zbroj rytíři umírali nebo utrpěli vážná zranění - zlomeniny, pohmožděniny, vnitřní zranění apod. Tady můžeme buď předpokládat že tam nějaká zlumící vrstva chyběla, nebo byla slabá a nebo prostě koupili takové údery, které ani zbroj ani krzno dosatečně ztlumit nedokázaly. A dělat si iluze o síle úderů kterými do sebe řezali asi nebudeme - viz. ostatně ve Visby nalezené ruka uťatá i s kroužkovým pletivem.

Resumé? Nemáme to doloženo, čili správně bychom měli předpokládat že to prostě neexistuje, přinejmenším dokud to doloženo mít nebudeme. Na druhou stranu ale poměr vyobrazení zbrojí a oblékání je jak už jsem řekl tak obrovský že se to jako jednoznačný důkaz neexistence brát nedá - koneckonců my vlastně nemáme do 13.st. pořádně žádné vyobrazení prošívanice třeba lehkooděnců, nejen té pod zbrojí a na její existenci se někdy usuzuje z výjevů které jsou často dost těžko interpretovatelné (pro případ že se někdo vytasí s velkomoravským sokolníkem :-) ).

Čili dostali jsme se zdánlivě do slepé uličky kdy něco logicky předpokládáme, je nám zjevné že něco takového je nutně potřeba a přitom to nemůžeme doložit, což nám navíc komplikují ještě ty výjevy bez prošívanic. Ale řešení existuje - co potřebujeme? Nějakou měkkou a silnou spodní vrstvu ať už ve formě oděvu nebo dalšího krzna mezi oděvem a zbrojí. Musí to být nutně prošívanice nebo vycpávanice? Nemusí - můžeme volit oděv z velmi silného vlněného sukna, vlněné plsti (oděv z vlněné plsti prokazatelně existoval) apod. Něco takového by na výjevu vypadalo jako oděv a to i bez naznačeného prošívání.

Čili prodal jsem se starou zbrojí i starou prošívanici a pořídil jsem si velmi silnou plsť a dělám si z toho krzno pod zbroj. Budu doufat že silné sukno a na tom plstěné krzno bude tlumit dostatečně. Možná to nebude chránit tak dobře jako prošívanice, ale s ohledem na to že je to jen silná tunika se tomu prakticky nic nedá vytknout. Jiná alternativa je pořídit si jak už jsem radil i klukům co chtěli prošívku k lehkooděnci silné vlněné sukno nebo tkaninu - např. Tradicon nabízí dovoz takové ručně tkané látky z Transylvánie, občas má něco takového i Ikea. Nabízí se to jako "koberec" ale s klasickým kobercem to má málo společného, spíše je to něco jako velmi silný přehoz.
Sargon
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Košice

Post by Sargon »

Tak trošku som si preliezol Maciejowskeho bibliu a našiel som toto:
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... 12va&b.gif

Úplne vľavo je scéna ako kráľ Sisera pije víno. Má stiahnutú kapucu a možno vidieť límec (podľa mňa) prešívanice pod zbrojou. Teda aspoň dúfam že je to prešívanica.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Takže docházíme ke stejnému závěru: kroužky s prošívkou chrání lépe, ale pro její existenci v raném středověku neexistují důkazy :-/