Stany RS

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Když tak koukám na ten obrázek z Utrechtského žaltáře ze stránek Curia Vítkov, co to má ten stan úplně vpravo s tou boční stěnou? Je otevřená na úplně všechny kolíky? Jiné stany s otevřeným vstupem jsou na tom druhém obrázku evidentně přikolíkované i na té otevřené stěně. Nebo je to nějaké vypínací lano? Proč by potom bylo z jedné strany a není vidět u těch ostatních? (ne, že by to nešlo, ale byl by to divný hybrid)

Tipuju spíš první možnost, i když existence vypínacích lan pro upevnění té středové tyče mi přijde natolik výhodná, že bych se divil, kdyby to lišáky Franky nenapadlo.

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Protože je to stylizované, ve skutečnosti to úplně přesně takhle nejspíš nevypadalo.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Dumám nad tím proto, že ten kreslíř evidentě uměl a v té stylizaci těch stanů má systém. Proto mě ta "jiná" stěna irituje :)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Moc nad tím nedumej, nebo tam najdeš pařez :mrgreen:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak tak...to už tady taky bylo :badgrin:
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

No právě O:)
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Ty vypínací lana mě ale stejně nejdou z hlavy - třeba v tom Codexu Aemilianensis to taky vypadá na stylizaci jak kolíků, tak lan (zvlášť u toho kulatého).

Kdyby šlo jen o podezřelou ikonografii, tak tolik nešpekuluju, ale konstrukční výhody nezávisle upevněné nosné tyče oproti nosné tyči držené jen plachtou (a tedy kolíky) mi přijdou očividné... Pamatuju si na několik stavění toho franckého "šibenicového" áčka a vypnout ho dobře tak, aby se tyče nekácely a plachta neplandala ani nedělala fuk u země byl úkol dost zapeklitý a hlavně vyžadoval zbytečně moc lidí. Je mi divné, proč by na ty vypínací lana nepřišli, když (pokud vím) je měli stany předtím (Římani) i později.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Vypínací lana jsou věc dobrá, to souhlasím, nicméně svůj stan (franský) dokážu postavit jen s jedním pomocníkem. To aby plachta sedla k zemi je spíš na tom jak jsou dobře (přesně) udělané nosné tyče.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já mám u svého kruhového stanu taky 3 vypínací lana. přitom teoreticky nejsou potřeba, protože stan podrží plachta a kolíky, dokonce někdy po ukotvení plachty se ta lana prověsí aniž by to mělo na stabilitu stanu vliv. Přesto je tam mám, protože usnadňují stavění stanu a i pak je dopnu a zvyšují stabilitu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Doplnil jsem ty výjevy z Utrechtského žaltáře na našem webu o nějaké další pohledy, ze kterých je třeba ten jehlanový stan vidět lépe a je i dobře patrná jeho konstrukce bez jakýchkoli vypínacích lan, se vchodem a s kolíky po celém obvodu. Taky jsem doplnil o nějaké další výjevy stany "áčkové" - je z nich poměrně dobře patrná jejich velikost - jsou to stany malé a nelze tu zřejmě mluvit o zkreslení vlivem chybějící perspektivy neboť tu jsou lidé vstupující a vystupující ze stanů a máme tak zjevné srovnání.

Ergo:


Image

Image
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Tvoje úvaha má jednu chybu - předpokládá, že kreslíř namaloval jak stany, tak postavy z nich vylézající ve stejném měřítku. Což je sice možné, ale ani zdaleka ne jisté.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No a taky si troufám předpokládat že kreslíř namaloval stany...
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Wothan: Proč jsi přišil tu stěnu,něco se ti neosvědčilo?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Neřekl bych přímo neosvědčilo - v podstatě to fungovalo a vyzkoušel jsme že to mohlo dobře fungovat i takhle.

Problém byl v tom že to co jsem si od toho sliboval - tj. že v případě potřeby nebo v létě strhnu část stěny a otevřu stan jsem prakticky nikdy nevyužil - ono totiž když se ten stan dobře vypnul, přikolíkoval a uvázal nějak nebyla chuť a vůle to celé zase rozdělávat. Takže důvodem byla takříkajíc lenost - stan s pevně připojenou boční stěnou se mi prostě lépe a rychleji stavěl, což s ohledem na to že jsem ho často potřeboval postavit i po tmě nebo za deště bylo prostě snadnější než ho vztyčovat a následně navazovat stěnu.

Nicméně obojí je samozřejmě možné, funkční a použitelné.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Zkoušeli jste někdo impregnovat stanovou plachtu dehtem?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply