Page 1 of 6

Stany RS

Posted: Mon 23. Feb, 2004 15:30
by melkel
Jaký design stanu pěchoty a jinépo vidláctva 11.-12. století použít? Begbieho áčka s tyčema? Ten saský model použitelný i na Franky? V iluminacích ani kronikách mě přístupných jsem o bydlení obyčejných vojáků nic nenašel, kromě zmínek o chatrčích z větví, a stany jen veliké spíše pro šlechtu.

Posted: Mon 23. Feb, 2004 15:44
by Begbie
Ještě se dá na ty naše áčka použít jiná konstrukce. Taková hrazdička dovnitř, jenže by byla uprostřed vchodu tyč, jako tomu je u klasických turistických áček. Což by vadilo například časně ráno při vstupu do stanu :lol:

Posted: Mon 23. Feb, 2004 16:12
by Wothan
Asi tak - stany pro vojáky v 11-12.st. jsou spíše z říší předpokladů a vzdálenějších analogií. Koneckonců pro 11.st. nemáme nikde bezpečně doložený tvar stanu ani pro tu nobilitu, takže také pouze více méně předpokládáme, že by mohl být podobný tomu co známe z 12.st. Hypotetické stany vojáků, když tedy odhlédneme od těch provizorních přístřešků můžeme odvozovat jen z analogií - sever/východ a Frankové.

Z toho bych asi abstrahoval nějaký společný rys - áčko. Áčko samo je v nejjednodušší podobě tvořeno pouze rovnou plachtou, lany a na místě opatřenými tyčemi. Verze s bočnicemi už je řekl bych složitější, ale stále je to plachta na tyčích - tím už se dostáváme k Begbieho áčkům. Stany s pevnou konstrukcí - vikingského typu jsou přinejmenším pro nás trochu dlouhá analogie (jenže kde nic není...), tak třeba my máme alespoň ty prkna nezdobená a bez typických vik. uměleckých projevů. Stany Franské jsou možná pro nás trochu bližší - minimálně pro to že s Franky přicházeli Slované u nás a na VM do styku na jejich válečných výpravách. Museli tedy jejich stany vidět a znát. Nesporně se část z těchto stanů musela podobně jako další táborové vybavení stát i slovanskou kořistí. Otázka je nakolik by dokázali naši předkové něco podobného využít a naopodobit - ať už jde o to zda by to uměli nebo zda by to v jejich prostředí tehdy našlo uplatnění. V každém případě je to zase áčko, jen vnitřní konstrukce je vyřešena jinak. Ten anglosasský stan je velmi podobný stanu Franskému, což dokazuje že nejméně ve Francii a Anglii se tsejný typ stanu udržel i později. Mám dojem že na Hastings dokonce ani kruhové stany úmyslně nepouštějí.

Takže suma sumárum - domnívám se že takový hypotetický stan, pokud by jej dotyčný voják vlastnil (a to skutečně spíše lépe situovaní druižiníci) by asi bylo nějaké jednoduché áčko s konstrukcí pravděpodobně spíše z hrubých tyčí připravovaných namístě (ostatně viz. Češi a olivové háje). Takže podle mne by asi nejblíže takovému stanu bylo to Begbieho áčko. Přičemž vyloučit všechny ostatní konstrukce bohužel/bohudík nemůžeme taky.

Posted: Mon 23. Feb, 2004 20:39
by melkel
Hamm, vidim, ze jsme dosli ke stejen zaveru - cokoliv bude spatne. Nejvic me asi laka acko s konstrukci, jakou pouziva Begbie, a "apsidovym" ukoncenim - ten prostor navic se sikne.

Áčka v 15. stol.

Posted: Thu 13. May, 2004 21:58
by Mrkvoslav
Přátelé,
když už je u rozjeté tohle stanové téma, zkusím do něj trošku zafušovat s tou naší "patnáctkou" :)
Chceme pořizovat nová "áčka" a sháníme prameny, na kterých by byla vyobrazena - jde nám zejména o ty s vchodem v delší boční stěně. Pokud jste někdo (zejména Bídák :)) na nějaké takové narazil, budu vděčný za info...

Posted: Wed 19. May, 2004 6:57
by hawkwind
Mrkvoslav: ted´jsem je viděl u Berounáků (respektive Šulda ho měl a pěkně udělanej. Zkus se zeptat jeho.

Posted: Wed 19. May, 2004 8:20
by Šulda
My ty stany máme od Libora z Fedrfechtýřů, nemám bohužel žádnou fotku, kde je vidět celej, na týhle máme oklopenej celej předek:
http://mujweb.cz/www/armagedon/fotky/sl_lezeni.jpg

Posted: Wed 19. May, 2004 8:22
by Šulda
Teď mi ještě došlo že mám od nich leták s fotkama, tak jestli ho někdo chcete, tak sem hoďte maila ....

Posted: Wed 19. May, 2004 9:45
by Mrkvoslav
Bídák:
Jde mi o tenhle stan:
Image
Díky za rady. Projedu ty tvoje linky jestli se dopátrám nějakého podbného v pramenech. Kdyby jste se ale někdo narazil na vyobrazení áček v 15. stol (ale i jindy), dubu vděčný, když je dáte sem, popř. je pošlete na mrkvoslav@post.cz.

Šulda:
Od Libora si je máme v plánu nechat udělat, ale nejdřív se chci dopátrat dokladů v pramenech a podle toho je upravit :)

Posted: Wed 19. May, 2004 10:33
by Mrkvoslav
Při prolézání linků jsem narazil na tenhle - ne nepěkně udělaný tábor: http://www.adinf.de/html/body_lager.html
BTW: Na tom obrázku z Hausbuchu je docela zajímavý stan za stolečkem s hráči karet - jestli to náhodou nebude to co hledám, jenže přikrytý plachtou (nebo vchodem z druhé strany?)...

Posted: Wed 19. May, 2004 10:40
by Mrkvoslav

Posted: Wed 19. May, 2004 11:32
by Wothan
Mrkvoslav: pěkný a víš co je na tom největší hlína - že když použiju jen tu střechu ze svého stanu a nepoužiju stěny a konstrukci, mám takový pěkný malý vojenský stan - ten kužel k zemi co je na těch původních obrázkách. Takže když pojdu někam sám a nebude se mi s tím chtít tahat, stačí mi plachta - kolíky a středový klacek někde seženu vždycky :-)

Posted: Wed 19. May, 2004 11:38
by Mrkvoslav
Dobrý, dobrý - dva stany v jednom :) A jak je ta tvoje stříška vysoká? A jakou by měl ten "malý" vojenský stan základnu?

Posted: Wed 19. May, 2004 12:37
by Wothan
moc vysoká naní - jen asi 1.5m a u základny má průměr 3m. To ale na přespání stačí.

Posted: Wed 19. May, 2004 13:15
by Mrkvoslav
No to docela jde... Čekal jsem to menší. My jsme na našem prehistorickém stanu, skupinou důvěrně nazývaném kolotoč, měli výšku tak max. 120cm a základnu něco přes dva metry a to by nebylo to vončo...
A vyfoť už toho svýho sněhuláka, jsem zvědavej...